Kapatılmak İstenen Fabrikayı İşçileri İşgal Etti

-
2 dakikada okuyabilirsiniz

Kapatılmak İstenen Şişecam Topkapı Fabrikası'nın İşçileri Fabrikayı İşgal Etti

Kapatılmak İstenen Şişecam Topkapı Fabrikası'nın İşçileri Fabrikayı İşgal Etti

Şişecam’a ait Topkapı’daki fabrika bugün akşam saatlerinde işçiler ve aileleri tarafından işgal edildi. Fabrikanın Eskişehir’e taşınması ve işçilerin Eskişehir’de asgari ücrete çalıştırılmasının zorlanmasına karşı gerçekleştirilen işgal sürüyor.

İşçiler bugün itibariyle fabrikanın bacalarının söndüğünü ve 420 işçinin aileleriyle birlikte fabrikayı işgal etiğini söyledi.

Şişecam’ın Topkapı’daki fabrikasının Eskişehir’e taşınmasının gündeme gelmesinin ardından işveren “Eskişehir’deki fabrikada asgari ücretle çalışmak isteyenler başvursun” şeklinde bir yazıyı fabrika kapısına astı. Bu zaman kadar ayda 2.000 lira maaş alan ve çoğu 20 yıldan fazla çalışmış emekçiler kağıdı yırttı. İşçilerin hiçbiri asgari ücretle Eskişehir’de çalışmayı kabul etmedi.

Sendika.Org’a konuşan Kristal-İş işyeri temsilcisi Sinan Uçar, birçok işçinin üniversitede okuyan çocuğu olduğunu asgari ücretle çocuklarını okutmalarının zor olduğunu söyledi. Öte yandan Eskişehir’e yerleşme ve orada ailesiyle birlikte ev tutma olasılığının da asgari ücret nedeniyle imkansız olduğunu belirten Uçar, “Mevcut ücret ve haklarımızla Eskişehir’e gitmeyi kabul ederiz. Bu taleplerimiz kabul edilene kadar fabrikayı terk etmeyeceğiz” dedi.

İşverenin asgari ücretle çalışan yeni işçiler almasının ise tehlikeli olduğunu belirten Uçar, cam işçisinin bir tecrübe kazanması için en az 6 yıl çalışması ve gerekli eğitimi alması gerektiğini sözlerine ekledi.

İşçiler kararın ardından İş Bankası’nın İstanbul’daki ikiz kulelerinin önünde aileleriyle birlikte eylem yapmış taleplerini yinelemişti. Şişecam, İş Bankası'nın iştiraklerinden.

Geceyi fabrikada geçireceklerini belirten işçiler, talepleri karşılanana kadar işgalin süreceğini yarın saat 14.00’da Taksim’deki Paşabahçe mağazasında eylem yapacaklarını belirtti.

İşçileri bugün ziyaret eden CHP İstanbul Milletvekili Süleyman Çelebi de burada işçilere hitap ederek sorunun çözümü için her türlü desteği vereceklerini açıkladı.

Anadolu Cam sanayi Topkapı Fabrikası

Şişecam’a ait Anadolu Cam Sanayi Topkapı fabrikası, 1969 yılından buyana faaliyet sürdüren Şişecam’ın en eski fabrikalarından biridir. Cam ambalaj malzemeleri üretmektedir.

Fabrikada, 444’ü Kristal-İş üyesi olan 572 işçi çalışmaktadır.

Topkapı işçisinin kıdem ortalaması on sekiz yıldır.

Sorunun Kaynağı Ne?

Şişecam yönetimi fabrikayı 31 Aralık 2012 tarihi itibariyle kapatacağını ilan etti.

Kapanan fabrikanın makineleri, Şişecam’ın Eskişehir’de yeni kurulan fabrikasına taşındı. İstanbul’da kapanan fabrika daha fazla bir üretim kapasitesiyle, Eskişehir’de yeni bir şişe/cam ambalaj fabrikasında üretime devam edecek. Topkapı fabrikası, ekonomik sorunlar nedeniyle kapanmıyor. Kârına kâr katmış, büyümüş bir şirketin yeni fabrikasına taşınıyor.

Bunun böyle olduğu, borsaya, para piyasalarına ve kamuoyuna bizzat Şişecam’ın en yetkili ağızları tarafından duyurulmuştu.

Fabrika taşınırken yıllarını Şişecam’a vermiş, Şişecam’ın bir dünya şirketi haline gelmesinde emeği olan işçilerin mevcut haklarıyla istihdamı sağlanmıyor.

Şişecam yönetimi hiçbir sosyal kaygı taşımadan 575 cam işçisini kışın ortasında sokağa bırakıyor.

Orta yaşa ulaşmış, dışarıda iş bulabilme imkânları da iyice azalmış işçiler işsizliğin girdabına terk ediliyor.

Aileleriyle birlikte 3 bine yakın insanın geleceği karartılıyor.

Sendikanın talebi ne?

Yıllarını Şişecam’a vermiş Topkapı işçisi, çalışma hayatını mevcut haklarıyla Şişecam’a bağlı fabrikalarda sürdürmek istiyor.

Topkapı işçileri Şişecam’ın diğer fabrikalarında istihdam imkânı sağlanıncaya kadar mücadeleye devam edecek.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Cumhuriyet Halk PartisiEskişehirİş Bankasıİstanbul
Görüş Bildir