Kapalı Devre İnternet

-
1 dakikada okuyabilirsiniz

Kapalı Devre İnternet

Kapalı Devre İnternet

İran sonunda kendi internetini kuruyor. Bu ay sonuna kadar resmi kurumların kullanıma geçeceği Çin işi yeni internet şebekesi ile İran küresel internetten kopacak. Muhaliflerin dış dünyaya açılması çok zorlaşacak.

NÜKLEER programı yüzünden ağır yaptırımlar altında olan İran dünyaya açılan tek penceresi olan internetin de yerli versiyonunu kuruyor. Amerikan Washington Post gazetesinin haberine göre İran hükümeti “Batı’nın etkisini sınırlamak ve siber saldırılara karşı korunmak amacıyla” ulusal bir internet şebekesi kurmakta kararlı. Küresel internetten ayrılacak olan ulusal şebeke için teknik altyapı hazırlanmaya başladı. Daha önce kapalı bir internet şebekesine ciddi yatırım gerektiren altyapısı yüzünden şüpheyle yaklaşan İran yönetimi, nükleer tesislerine yönelik saldırıların artması sonrası bu konudaki çalışmalarını hızlandırdı. Geçen ay İran iletişim ve enformasyon bakanlığı eylül sonuna kadar hükümet kurumları ve askeri birliklerim yeni şebekeyi kullanmasına yönelik planı açıkladı.

Amerikalı güvenlik araştırmacıları ilk kez, İranlıların kendi planlarıyla uyumlu bir operasyonel şebeke kurduklarına dair kanıtlar gördüklerini belirtti. Hatta İran kendine özgü filtreleme yöntemini de geliştirdi. Şebekenin altyapısı ise dünyaca ünlü Çinli bilişim devi Huawei imzası taşıyor. W. Post’un ele geçirdiği bir rapora göre şebeke, “halihazırda geniş oranda erişime sahip”. İranlı yetkililer yeni kapalı internetle İranlı muhaliflerin izlenmesini imkansız kılan ABD fonlu programlarla kolayca mücadele edebilecek. Ayrıca yeni internet halen telefon hatlarıyla erişim sağlayan İran için daha elverişli olacak. İran ulusal internetine www ile girmek mümkün olmayacak. Ülkede erişim hızı oldukça yavaş ve bunun videoların izlenmemesi için kasıtlı yapıldığı görüşü hakim. Facebook ve YouTube gibi birçok site ise engelleniyor.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriÇinFacebookİranYoutube
Görüş Bildir