Kanun Teklifi Verildi: 'Üniversitelilerin Kredi Borçları Silinsin'

 > 
1.5bPAYLAŞIM

CHP Gaziantep Milletvekili Mehmet Gökdağ, üniversite öğrencilerinin kredi borçlarının silinmesi ve bundan sonra da karşılıksız kredi verilmesi için kanun teklifi hazırlayıp TBMM’ye sundu.

Sözcü'den Deniz Ayhan'ın haberine göre, CHP Gaziantep Milletvekili Mehmet Gökdağ, yüz binlerce üniversite mezunu gencin, iş bulamadan bu kredileri geri ödemek zorunda kaldığını ve borç batağına düştüğünü belirterek, “Krediler karşılıksız olmalıdır” dedi.

"Aylık yüzde 1.40 oranında gecikme zammı uygulanıyor"

Gökdağ, teklifin gerekçesinde, “Her yıl üniversitelerimizden yüz binlerce öğrencimiz Kredi Yurtlar Kurumu'nca verilen katkı ve öğrenim kredisi borçlarıyla mezun olmaktadır. Öğrencilerin bu borçları, mezuniyetten 2 yıl sonra geri ödemeye başlamaları gerekmektedir. Kredi ödemelerini erteleme imkanı yok ise aylık yüzde 1.40 oranında gecikme zammı uygulanmaktadır” dedi.

"3 milyonu aşkın işsizden 947 bini üniversite mezunu"

Gökdağ, “Türkiye'deki 3 milyonu aşkın işsizden 947 bini üniversite mezunu. Genç mezunların iş bulma sıkıntısına bir de devlete olan kredi borçları yük olmamalıdır. Bu nedenle bu krediler karşılıksız olmalıdır” diye konuştu.

2017 temmuz ayı verilerine göre öğrenim kredisi borcu olan 1 milyon 156 bin üniversiteliden 239 bini, katkı kredisi borcu olan 388 bin üniversiteliden de 106 bini vadesi gelen borcunu ödeyememişti 👇

Tutar 2 Milyar TL'nin Üzerinde: Her Beş Üniversiteliden Biri KYK Borcunu Zamanında Ödeyemedi - onedio.com
Tutar 2 Milyar TL'nin Üzerinde: Her Beş Üniversiteliden Biri KYK Borcunu Zamanında Ödeyemedi - onedio.com

Borçların silinmesi talebine sosyal medyadan da destek veriliyor...

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir