Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Peynir Bağımlılarını Sevindirecek Haber: Peynirin Kanser Hücreleri İle Savaştığı Keşfedildi!

2.1bPAYLAŞIM

Antimicrobial Chemotherapy dergisinde yayınlanan yeni bir çalışmaya göre peynir, vücudumuzda doğal bir kanser savaşçısı olarak çalışıyor.

Michigan Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi'nden bir grup araştırmacı süt ürünlerinin etkilerini araştırdıkları sırada, peynirin 30 ayrı kanser tipiyle savaşma yeteneğinin olduğunu keşfetti. New York Daily News'in verdiği bilgiye göre, özellikle Brie, Camembert ve Cheddar peynirlerinde doğal olarak meydana gelen, renksiz ve tatsız bir toz olan nisin isimli gıda koruyucusunun bu savaşta rol aldığı açıklandı. Daha önceki araştırmalarda yüksek doz nisin alımının ağız sağlığını geliştirdiği keşfedilmiş, fakat araştırmacılar çeşitli gıdaların bu etkisini denerken 0,25 - 37,4 mg civarında nisin kullanmışlardı. Söz konusu yeni çalışmada ise 800 mg, ayrıştırılmış, saflaştırılmış nisin boyun tümörü olan farelere verilmiş.

9 hafta sonra, nisin tedavisinin kanser hücrelerinin %70 - 80'ini öldürdüğü görülmüş. Nisinin bakterilere bağlanarak antibiyotiğe dirençli süper mikropların harekete geçmelerinden önce harekete geçtiği, bakteri kolonilerinin antibiyotiği durdurmak üzere toplanmalarından önce onları tahrip edebildiği aktarılmış.

Araştırmanın baş yazarı Prof. Dr. Yvonne Kapilia bunun büyük bir buluş olduğunu fakat aynı etkinin insanlarda görüleceğini söylemek için erken olduğunu belirtti. Kapilla insanlarda ve hayvanlarda nisine dirençli bir bakterinin olmadığını ve yapılacak testlerden sonra tedavide kullanılabileceğini söyledi.

Kapilia basın açıklamasına şöyle devam etti:  "Doğa bizim için birçok araştırma yapıyor ve bu madde binlerce yıldır test edilmiş. Nisin uygulaması gıda koruyucu bir madde olmasının çok ötesine geçti. Mevcut bulgular ve diğer yayınlanmış veriler nisinin antibiyotiğe dirençli enfeksiyonları, periyodontal hastalıkları ve kanserleri tedavi etme potansiyelinin olduğunu destekliyor".

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir