Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

İhaleyi Konya Şeker-Siyah Kalem Kazandı

 > -
5 dakikada okuyabilirsiniz

Kangal Termik Santrali İhalesi Sonuçlandı

Kangal Termik Santrali İhalesi Sonuçlandı

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB), Elektrik Üretim AŞ'ye ait; Kangal Termik Santrali'nin özelleştirme ihalesinin nihai pazarlık görüşmesi başladı. İhaleye katılan şirketler şöyle:

1-Bereket Enerji Üretim A.Ş.

2-Limak İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş.

3-Torunlar Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş.

4-Gür-Tem Madencilik Turizm ve Ticaret Ltd. Şti.

5-IC İçtaş Enerji Üretim ve Ticaret A.Ş.-Fernas İnşaat A.Ş. Ortak Girişim Grubu

6-Konya Şeker Sanayi ve Ticaret A.Ş.-Siyahkalem Mühendislik İnşaat Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti. Ortak Girişim Grubu

7-YDA İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş.-Çelikler Taahhüt İnşaat ve Sanayi A.Ş.-Özgün Yapı Sanayi ve Ticaret A.Ş. Ortak Girişim Grubu

İHALE BAŞLADI

*İhalde elemesiz bir, elemeli üç tur yapılacak

*İhale başladı, kapalı zarflarla elemesiz tur teklifleri alınıyor

*İhalede elemesiz turda en yüksek teklif 400 milyon dolar oldu

*Birinci elemeli tur başladı

*Birinci elemeli turda en düşük teklifi vererek elenen şirket Gür-Tem Madencilik Turizm ve Ticaret Ltd. Şti., en yüksek teklif 610 milyon dolar

*İkinci elemeli turda en düşük teklifi vererek elenen şirket YDA İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş.-Çelikler Taahhüt İnşaat ve Sanayi A.Ş.-Özgün Yapı Sanayi ve Ticaret A.Ş. Ortak Girişim Grubu, en yüksek teklif 715 milyon dolar oldu

*Üçüncü ve son elemeli turda en düşük teklifi vererek elenen şirket Bereket Enerji Üretim A.Ş. oldu

*Açık artırma turu başladı, süre 1 saat olara belirlendi, artırma aralığı 1 milyon dolar.

*Açık artırma turu 779 milyon dolar ile başladı

*Torunlar Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş. ihaleden çekildi

*İhalede en yüksek teklif 800 milyon doları aştı

*İçtaş- Fernas Ortak Girişim Grubu mola aldı

*En yüksek teklifi Limak İnşaat verdi, 836 milyon dolar

*Açık artırma turunda 900 milyon dolar aşıldı

*İçtaş- Fernas Ortak Girişim Grubu mola aldı

*En yüksek teklifi Limak İnşaat verdi, 908 milyon dolar

*İçtaş- Fernas Ortak Girişim Grubu ihaleden çekildi

*İhalede en yüksek teklif 982 milyon dolar

*Limak İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş mola aldı

*En yüksek teklif 984 milyon dolar

*Limak İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş ihaleden çekildi

*İhale 985 milyon dolar ile en yüksek teklifi veren Konya Şeker- Siyahkalem Ortak Girişim Grubu'nun oldu

Haberin Tamamı İçin:

Dev İhale Konya Şeker'in

Kıran kırana rekabetle geçen ihale sona erdi. Kangal Termik Santrali'nin özelleştirme ihalesinde en yüksek teklifi 985 milyon dolar ile Konya Şeker Sanayi ve Ticaret AŞ-Siyahkale...

Haberin Tamamı İçin:

985 Milyon Dolarla İhaleyi Kazandı

Kangal Termik Santrali'nin taşınmazlarının özelleştirme ihalesi yapılıyor. 400 milyon dolar ile başlayan ihalede fiyat 985 milyon dolara çıktı. 7 firmanın katıldığı ihaleyi Konya Şeker -Siyahkalem Ortak Girişim Grubu kazandı. İhale teknik olarak tamamlandı. Son kararı, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlık ettiği Özelleştirme Yüksek Kurulu (ÖYK) verecek.

Kangal Termik Santrali'nin özelleştirme ihalesini Konya Şeker -Siyahkalem ortaklığı 985 milyon dolara kazandı.

İhalenin son turunda Limak İnşaat ve Konya Şeker -Siyahkalem yarıştı. Açık artırım sürecinde 1'er milyon dolarlık artırımlar yapıldı.

400 MİLYON DOLAR İLE BAŞLADI

Elemesiz turda en yüksek tutar 400 milyon dolar olarak açıklanmıştı.

1. elemeli yazılı turda en düşük teklifi veren Gür-Tem Madencilik Turizm ve Ticaret Limited Şirketi elendi. Bu turda en yüksek teklif 610 milyon dolar oldu.

2. elemeli turda en düşük teklifi veren YDA İnşaat Sanayi ve Ticaret AŞ-Çelikler Taahhüt İnşaat ve Sanayi AŞ-Özgün Yapı Sanayi ve Ticaret AŞ Ortak Girişim Grubu elenirken, en yüksek teklif ise 715 milyon dolar oldu.

3. ve son elemeli turda ise en düşük teklifi veren Bereket Enerji Üretim AŞ elendi ve kalan 4 firma ile açık artırmaya geçildi.

400 milyon dolar ile başlayan ihale süreci 985 milyon dolar ile son buldu. Son kararı ÖYK verecek.

7 FİRMA KATILMIŞTI

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'nda (ÖİB), ÖİB Başkan Vekili Ahmet Aksu'nun komisyon başkanlığında yapılan ihaleye 7 firma katılım gösterdi.

İhalenin başlangıcında ihale usul ve yöntemiyle ilgili açıklamalarda bulunan Ahmet Aksu'nun verdiği bilgiye göre, ihalede tüm teklifler ABD Doları cinsinden alınacak.

1 tur elemesiz kapalı yazılı teklif alınmasının ardından 3 elemeli tur yapılacak, ardından açık artırmaya geçilecek. Elemeli turlarda en düşük teklif veren teklif sahibi elenecek.

İhaleye, “Bereket Enerji Üretim AŞ, Limak İnşaat Sanayi ve Ticaret AŞ, Torunlar Gıda Sanayi ve Ticaret AŞ, Gür-Tem Madencilik Turizm ve Ticaret Ltd. Şti., IC İçtaş Enerji Üretim ve Ticaret AŞ-Fernas İnşaat AŞ Ortak Girişim Grubu, Konya Şeker Sanayi ve Ticaret AŞ-Siyahkalem Mühendislik İnşaat Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti. Ortak Girişim Grubu ve YDA İnşaat Sanayi ve Ticaret AŞ-Çelikler Taahhüt İnşaat ve Sanayi AŞ-Özgün Yapı Sanayi ve Ticaret AŞ Ortak Girişim Grubu” katılmıştı.

YAKIT OLARAK LİNYİT KULLANILIYOR

Sivas'ın Kangal İlçesi'nde bulunan ve Elektrik Üretim Anonim Şirketi'ne (EÜAŞ) ait Kangal Termik Santrali 3 üniteden oluşuyor. 457 megavat (MW) kurulu gücünde bulunan santralin son 5 yıllık ortalama brüt elektrik üretimi 2,2 milyar kilovatsaat (kWh) düzeyinde bulunuyor. Santralde ana yakıt olarak linyit kömürü kullanılıyor.

Haberin Tamamı İçin:

İhaleyi Konya Şeker-Siyah Kalem Kazandı

Kangal Termik Santrali'nin özelleştirme ihalesinde en yüksek teklifi 985 milyon dolarla Konya Şeker-Siyah Kalem Ortak Girişim Grubu verdi.

ANKARA

Özelleştirme İdaresi Başkan Vekili Ahmet Aksu'nun komisyon başkanlığında yapılan Kangal Termik Santrali'nin özelleştirme ihalesinin nihai pazarlık görüşmesinde, ilk olarak kapalı zarflarla elemesiz teklifler alındı.

Elemesiz turda en yüksek tutar 400 milyon dolar olarak açıklandı. Daha sonra elemeli yazılı turlara geçildi.

Açık artırmada başlangıç tutarı 779 milyon dolar, artırım aralığı 1 milyon dolar, açık artırma süresi de 1 saat olarak belirlendi.

Dört firmanın katıldığı açık artırmanın üçüncü turunda Torunlar Gıda Sanayi ve Ticaret AŞ ihaleden çekildi.

Rakamın 908 milyon dolara çıkmasının ardından IC İçtaş Enerji Üretim ve Ticaret AŞ-Fernas İnşaat AŞ Ortak Girişim Grubu temsilcisi ihaleden çekildiklerini açıkladı.

1 milyon dolar artırımla giden açık artırmanın 81'inci turunda Limak İnşaat temsilcisi önce mola istedi, sonrada ihaleden çekildiklerini bildirdi.

İhale komisyon başkanı Ahmet Aksu'nun Konya Şeker-Siyahkalem Ortak Girişim Grubu'na son teklifi sorması üzerine grubun temsilcisi 985 milyon dolara yükselttiklerini söyledi.

Böylece ihale teknik olarak sonuçlanmış oldu. Ahmet Aksu, ihale sonucunun Rekabet Kurulu ve EPDK'nın görüşünden sonra Özelleştirme Yüksek Kurulu'nun onayına sunulacağını bildirdi.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriAnkaraBaşbakanRecep Tayyip Erdoğanşeker
Görüş Bildir