Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Kandil'den Üçlü Muhatap Açıklaması

-
2 dakikada okuyabilirsiniz

Kandil'den Üçlü Muhatap Açıklaması

Kandil'den Üçlü Muhatap Açıklaması

Abdullah Öcalan'ın 'Kürt sorununda tek muhatap benim' sözlerine Kandil'den açıklama geldi: Sorunu ne PKK'sız ne İmralı'sız, ne de BDP'siz çözemezsiniz

Abdullah Öcalan’ın 'Devletin muhatabı Kandil ve diğerleri değil, benim. Devlet diyor ya, PKK on başlı yapıdır, diye. Ben tüm sorumluluğu üstüme alıyorum. Tek muhatap benim. Ben kefilim' demesine PKK’nın önde gelen isimlerinden Murat Karayılan’dan yanıt geldi: Bu sorunu bileşenleri sorunu çözer. Ne PKK’sız ne İmralı’sız, ne de BDP’siz çözemezsiniz.”

Karayılan, son dönemdeki görüşme tartışmalarını, Başbakanı Tayyip Erdoğan’ın ‘BDP’yle görüşmem’ açıklamasını Fırat Haber Ajansı’na değerlendirdi.

‘GÖRÜŞME İMRALI’DA OLMAZ’

Karayılan açıklamaları özetle şöyle: “Oslo sürecine stratejik yaklaştık. . Kesinlikle silahları tümüyle devre dışı kılmaya dönük çok ciddi bir karar sahibiydik. Süreci AKP sonlandırdı. Görüşmeler eskisi gibi yürütülemez. Şunu söylüyoruz: Kürt sorununda silahla değil siyasetle çözüm kararı alınmışsa o zaman bunun yolu bellidir. Bunun yolu diyalogdur. Biz PKK olarak diyaloga açığız. Tüm bileşenler tek muhatap güç olarak Öcalan’ı görüyor. Ancak eskisi gibi paralel iki görüşme olmaz. Eskiden şöyleydi: Bir İmralı görüşmesi oluyordu, aynı heyet gelip bir de Oslo’da görüşme yapıyordu. O mektup meselesi de oradan çıktı. Öcalan, o görüştüğü görüşmenin sonuçlarını bir mektuba yazar, o heyet gelir mektubu bizim heyete verir. Yani Oslo, İmralı görüşmelerinin bir devamı olarak yürütülüyordu. Şimdi bu biçimde görüşmelerin başarıya gitmeyeceği anlaşıldı. Yani iki şeyin değişmesi lazım: Bir, devletin bir çözüm projesi olması gerekiyor. İki, aynı sistemle olmaz! Eğer görüşme yoluyla başarı sağlanmak isteniyorsa Öcalan’ın koşullarının değişmesi gerekiyor. Öcalan’ın sağlık-güvenlik-özgür hareket etme koşullarının yaratılması lazım. Eğer gerçekten Türkiye devleti Kürt sorununu kalıcı bir biçimde çözmek istiyorsa yolu budur.

‘BDP SİLAHLARIN BIRAKILMASI KONUSUNDA MUHATAP DEĞİL’

Karayılan BDP üyelerinin coğunun cezaevinde olduğunu belirterek konuşmasına şöyle devam etti: “Meclis açılıyor, bir AKP’li parlamenter BDP’ye yükleniyor. BDP diye bir şey kalmadı ki! Geriye parlamenterler kalmış sadece. Kaldı ki 7 parlamenter de içeride. Şimdi dışarıdaki parlamenterlerin de dokunulmazlıklarını kaldırıp içeri atmanın yolunu arıyorlar. Tutuklayamadığınız bir parlamenterler kalmıştı şimdi onları da tutuklayacaksınız. Başka ne kaldı. İkide bir, BDP neyi yapmış neyi yapmamış diyorlar. Bir kere BDP silahlı güç değil, yasal bir parti. Kürt tarafının bir bileşeni, siyasal bir bileşenidir. BDP, PKK’ye öneriler yapabilir, görüş sunabilir. Şimdi siz diyorsunuz ki ille de diğer Kürt bileşeni olan silahlı güçlere karşı açıklama yapsın. Silahların bırakılması konusunda kendisini muhatap yapsın! Daha önce ‘ BDP ile görüşürüz, PKK ile görüşmeyiz’ diyorlardı. Şimdi tam tersini söylüyorlar.”

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Abdullah ÖcalanAdalet ve Kalkınma PartisiBarış ve Demokrasi PartisiİmralıRecep Tayyip Erdoğan
Görüş Bildir