Kan Gördüğü Zaman Beyninden Vurulanların Muzdarip Olduğu Hastalık: Hemofobi

82PAYLAŞIM

Hemen hemen hepimizin kaygıları hatta korkuları var ancak durum "fobi" düzeyinde olduğunda işler değişiyor. Hemofobi ya da halk arasındaki tabirle kan tutması ya da kan korkusu, bu korkuya sahip olanlar için hayatı bir cehenneme çevirebiliyor...

Halk arasında kan tutulması ya da kan korkusu olarak bilinen Hemofobi, sıklıkla çocukluktaki ve ergenlikteki doğrudan ya da dolaylı travmalar ile ilişkilidir.

Ancak tek yumurta ve çift yumurta ikizleri arasında gerçekleştirilen bazı araştırmalarda, genetik birtakım köklerinin olduğunu da belirtmektedir.

Hemofobisi olan hastaların ailelerinde aynı hastalığa rastlanma oranının çok yüksek olması da diğer özgül fobilerden farklı olarak, genetik sebepler olabileceği tezini destekliyor.

Kan görünce rahatsızlık hissetmek çoğu insanda görülen bir özelliktir.

Bunun dışında bedensel sakatlık, parçalanmış insan vücutları, kazalar vb.ni görme, kan verme, iğne yaptırma, kulak deldirme, diş çektirme ve diğer tıbbi işlemler gibi durumlarla karşılaşınca bayılacak gibi olma, kalp hızında değişme ve bulantı şeklinde tepkiler verilebilir.

Bazı fobikler hayat kurtarıcı müdahalelerden bile kaçınırlar: şeker hastaları iğnelerini yapmaz, kanser hastası ameliyat olmaz; bazı kadınlar doğurmaktan korktukları için gebe kalmazlar.

Bu fobiye sahip olanlar kimi TV programlarını seyredemez. Bazı hastalar “kan” lafını duyunca bile bayılabilirler.

Bazıları ise ambulans sirenini duyunca veya bir ameliyatın anlatılması ile de bayılır.

Kan fobisi son derece yaygın bir korku olduğundan, sık sık popüler kültür tarafından yararlanılır.

Korku ve gerilim filmlerinde ve Cadılar Bayramı vs. gibi etkinliklerde sık sık büyük miktarlarda sahte kan içeren sahnelerle karşılaşırız.

Öyle ki, bu durumun hemofobinin artmasına zemin hazırladığı dahi söylenebilir.

Hemofobi psikiyatride mantıksız korkular olarak tanımlanan özgül fobiler arasında incelenir.

Hemofobinin de aralarında olduğu özgül fobilerin başlama yaşı ortalama 16.5’dur.

Birçok hasta çocukluğundan beri bu korkularının olduğunu, bir kısmı ise ergenlik döneminden sonra oluştuğunu söyler. İleri yaşta özgül fobi başlaması nadirdir. Hastalığın seyri genellikle kroniktir.

Kişiden kişiye değişiklikler olmakla birlikte bu durumlarda en sık görülen belirtiler şunlardır:

Kişinin kalbi çarpar/sıkışır, nefesi daralır, göğsü sıkışır, titreme/terleme, uyuşma/karıncalanma, baş dönmesi/ bayılma/bayılma hissi, sık idrara gitme isteği vb.

Sizin de okuduğunuz üzere, bu fobiye sahip olanlar kanla ilgili en ufak konularda dahi ciddi sıkıntı yaşayabiliyorlar. Kendilerine acil şifalar diliyoruz.

Onedio IQ'yu Facebook'dan takip etmeyi unutmayın!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
batuhan-koz

24 yaşındayım bu sıkıntıyı 17-18 yaşından beri çekiyorum hayat kalitemi oldukça düşürüyor.Filmlerde aşırıya(testere vb.) kaçılmadıkça etkilenmiyorum fakat gerçek hayatta bir damla kurumuş kan lekesinden bayıldığım bile oldu sgfdhjgj psikolojik destek almadım fakat durumun üzerine kendi çabalarımla gittim.7 adet dövme yaptırdım iğne ve kana verdiğim tepkileri azaltabilmek için fakat açıkçası eşiğimi arttırdığım söylenemez .Umarım bir yolunu bulurum çözmenin.

kerem-mert-sen

benim hemofobim var 13 yaşındayım ve sadece ilk baştaki fotoğrafa baktıktan 1-2dakika sonra başım dönmeye başladı ama bayılmadım şükür ;D hayatımda 1kere bayıldım oda dün hastanede benden kan alıyorlardı o kanı aldıklarında bakmıştım kanıma başım döndü-ağrıdı-gözlerim görmemeye başladı-kulaklarım duymamaya başladı-nefes almakta zorlanmaya başladım-(BUNLAR ÇOK DİRENMEYE ÇALIŞTIĞIM İÇİN OLMUŞ OLABİLİR)- ve ardından yere yığıldım nedeni nedir

kerem-mert-sen

benim hemofobim var 13 yaşındayım ve sadece ilk baştaki fotoğrafa baktıktan 1-2dakika sonra başım dönmeye başladı ama bayılmadım şükür ;D hayatımda 1kere bayıldım oda dün hastanede benden kan alıyorlardı o kanı aldıklarında bakmıştım kanıma başım döndü-ağrıdı-gözlerim görmemeye başladı-kulaklarım duymamaya başladı-nefes almakta zorlanmaya başladım-(BUNLAR ÇOK DİRENMEYE ÇALIŞTIĞIM İÇİN OLMUŞ OLABİLİR)- ve ardından yere yığıldım nedeni nedir?

dilara-camyar

Ulan pezevenk bu fobiyi anlatırken niye kan koyuyorsun bayılıcam şimdi aq

isabel-magnolia

Kan görünce bayılan, yemek isteyen bi ben deilimdir herhalde...

Gizli Kullanıcı

Bende öyleyimde dinim yüzünden olmuyor işte.

Görüş Bildir