Kamu Düzenini Bozan Tazminat İsteyemez

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Kamu Düzenini Bozan Tazminat İsteyemez

Hopa'da yaşamını yitiren Metin Lokumcu'nun ailesinin açtığı davaya savunma gönderen bakanlık, olayları Lokumcu'nun kışkırttığını öne sürdü.

Hopa olayları sırasında hayatını kaybeden emekli öğretmen Metin Lokumcu’nun ailesinin, İçişleri Bakanlığı’na karşı açtığı davaya savunma gönderen bakanlık, “Hem devletin kamu düzenini bozmak için eylemde bulunup, hem de yaralanınca ya da vefat edince devletten tazminat talebinde bulunulması hukuk sisteminin koruduğu bir hak olmamalıdır” dedi.

Başbakan Erdoğan ’ın Hopa’da yapacağı miting öncesinde 31 Mayıs 2011’deki eyleme polis müdahale etmiş, yoğun biber gazına maruz kaldığı belirtilen Lokumcu hayatını kaybetmişti. Lokumcu’nun ailesi İçişleri Bakanlığı’na karşı maddi ve manevi tazminat talebiyle Ankara 4. İdare Mahkemesi’ne dava açtı. Bakanlık, mahkemeye gönderdiği savunmada davanın reddedilmesini istedi.

Savunmada Lokumcu’nun protestocular içinde olduğu, ‘Karadeniz isyandır, isyan Hopa’dır’ şeklinde slogan attırdığı, aynı grubun ‘Karadeniz’in asi çocukları çayına suyuna sahip çıkıyor’, ‘ AKP Hopa’dan def ol’ gibi kalabalığı tahrik edecek pankartlar astığı ileri sürüldü. Savunmada, Lokumcu’nun alandaki bir binanın 3. katına çıkıp, göstericileri polislere karşı kışkırttığı iddia edildi. Savunmada Lokumcu’nun kendisini sakinleştirmeye çalışan emniyet görevlilerine “Hopa’da ekmek yiyen emniyetçilere sesleniyorum. Bundan sonra Hopa’da çocuklarınızı okutmayacağız. Eşlerinize saygı göstermeyeceğiz” dediği de öne sürüldü. Lokumcu’nun kalp krizi geçirerek hayatını kaybettiği ifade edilen savunmada şöyle denildi: “Unutulmaması gerekir ki, hukuka aykırı davranmanın mazereti olamaz. Hem devletin kamu düzenini bozmak için eylemde bulunup, hem de yaralanınca ya da vefat edince devletten tazminat talebinde bulunulması hukuk sisteminin koruduğu bir hak olmamalıdır. Hiç kimse kendi hukuka aykırı eylemine veya tamamen kendi kusuruna dayanarak bir hak elde edemeyeceği gibi onun yakınlarının da bundan faydalanması kabul edilemez.”

Gazlarımız yasal

Olaylar sırasında kullanılan gazın kimyasal nitelikte olduğu yönündeki iddialarla ilgili olarak bakanlık şu savunmayı yaptı: “Geçici etki meydana getiren göz yaşartıcı mühimmatların toplumsal olayları denetim altına almak amacıyla kullanılmasında herhangi bir sakınca ve hukuki engel bulunmamaktadır. İdaremizin hizmet kusuru yoktur.”

Bakanlık ailenin istediği toplam 415 bin lira maddi ve manevi tazminat oranının da fazla olduğunu savunarak, “Davacı tarafın uğramış olduğu zararların ve yapmış olduğu harcamaların açık ve net şekilde ispatlanarak ortaya konulması gerektiği açıktır. Ülkemizde son yıllarda istikrarlı bir şekilde düşük enflasyon yaşanmakta ve paranın alım gücü düşmemektedir. Tazminat talebi kabul edilirse faiz yasaya ve hakkaniyete uygun olarak hesaplamanın yapıldığı tarihten işletilmelidir” dedi.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Adalet ve Kalkınma PartisiAnkaraBaşbakanÖğretmenPolis
Görüş Bildir