Kaliteli Müziği Seven Minimalistlere Daha İyi Çalışmanın Anahtarını Sunan Elit Müzik Tarzı: Lo-Fi

6PAYLAŞIM

Minimalist birisiniz ve çalışırken fonda narin narin çalan kaliteli bir tarz arıyorsunuz... Size bir porsiyon Lo-Fi verelim.

Sadece salgın döneminde değil, öncesinde de çalışmak için özel müzikler arıyorduk.

Şimdi bunları daha fazla arıyoruz zira ev ya da ofis dışında çalışabileceğimiz bir yer kalmadı. Bir süre daha böyle olmaya devam edecek gibi görünüyor. Ancak sizin de dikkatinizi çektiği üzere çalışma odaklı Spotify yahut YouTube listelerinin büyük kısmı klasik müzikten ya da tek özelliği sözsüz olmasından ibaret şarkılarla dolup taşıyor.

Zaten evden çıkılmıyor, işler de bunun paralelinde arttı, kendimizi huzurlu bir biçimde çalışmaya yönlendirmek imkansız gibi.

Odaklanmanın kodlarını çözmek için yumuşak tonlar, tekrar eden ritimler ya da karmaşık olmayan şarkılar arayıp duruyoruz. Birçok mecrada bize önerilenlerin benzer tarzda olduğunu da biliyorsunuz. 10 ayrı listede aynı şarkıya denk gelmekten bunalan sadece biz değiliz.

Fakat klasik müziği sevsek ve sözsüz eserlerin odaklanmaya yarayacağına inansak da bunlar çalışmak için yeterli olmuyor.

Ritimler değişiyor, bir anda şarkı yükselişe geçiyor ya da dikkat dağıtacak bir ses geliyor ve zaten ev ortamında zar zor toparladığımız zihnimiz farklı şeylere kayıyor. Çalışmak için oturduğumuz masada YouTube'dan şakalı videolar izlemeye doğru keskin bir düşüş yaşıyoruz.

Tüm bu sınırları ve eleştirileri aşıp pürüzsüz bir çalışma deneyimi sunan Low Fidelity müziği daha önce duymuş olsanız bile tanımıyor olabilirsiniz.

Zaten tanıdıktan sonra gizemini anlayıp kendinizi etkisine bırakacaksınız.

Kısaca lo-fi olarak geçen bu müzik türünün alametifarikası eserlerin ufak tefek kusurlara sahip olmasına rağmen yayınlandığı, çok temiz seslerin duyulmadığı yani sanki çok iyi ortamlarda kaydedilmemiş hissi veren bir tarz.

Bazı ritimler hatalı olabiliyor zaten teknik olarak da ufak tefek pürüzler var şarkılarda.

Dinlediğiniz ritim ise sürekli tekrarlanan ancak bu tekrarı rahatsız etmeyecek bir yöntemle sunan biçimde. 

Esasen insanların rahat çalışabilmesi için üretilen mühendislik harikası, zihnimizin ihtiyacı şarkılar bunlar. Daha önce dinlemediyseniz yukarıdaki meşhur görseliyle çalışma şevki veren ChilledCow'ın canlı yayınını bu bağlantıya tıklayarak açın.

Arkada o çalsın, biz konuşmayı sürdürelim.

Lo-fi tarzda tek tip müzik yapıldığını da düşünmeyin, bir anda klasik müzik tınıları rock ile değişiyor, sonra caz giriyor, bir başka şarkı rap'e kayıyor derken sıradanlıktan da çok uzak bir müzik bu. Bazıları için "öylesine yapılan müzik" intibası bırakmasının sebebi kendilerini bu müziğe bırakamamış olmaları.

Siz çalışırken narin narin çalan, dinlenmek istediğinizde sizi rahatlatan müzikler arayan minimalist biriyseniz birçok tarza göre sizin için Lo-fi müthiş bir seçenek.

Birkaç enstrümanla özenle yarattığı tınılar hem kaliteli bir an yaratıyor hem de minimalizmi hissettiriyor. Lo-fi tarzına dahil olup çalışma anlarınızı özelleştirmek isterseniz en meşhur kanal ve listeleri bırakalım, deneyin.

YouTube

Spotify

Bu içerikler de ilginizi çekebilir.

9 Dağcının Dyatlov Geçidi'ndeki Gizemli ve Trajik Ölümünün Sırrını Bilim İnsanları Çözdü! - onedio.com
9 Dağcının Dyatlov Geçidi'ndeki Gizemli ve Trajik Ölümünün Sırrını Bilim İnsanları Çözdü! - onedio.com
O Sakallı Baristanın Sattığı Bilgileri Boşverin, İyi ve Ucuz Kahve Seçerken Etiketleri Okumayı Anlatıyoruz! - onedio.com
O Sakallı Baristanın Sattığı Bilgileri Boşverin, İyi ve Ucuz Kahve Seçerken Etiketleri Okumayı Anlatıyoruz! - onedio.com
Salgından Sonra Sonunda Hayatımızdan Söküp Atabildiğimiz Şeyler ve Bize Musallat Olan Yeni Alışkanlıklar! - onedio.com
Salgından Sonra Sonunda Hayatımızdan Söküp Atabildiğimiz Şeyler ve Bize Musallat Olan Yeni Alışkanlıklar! - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
kaan-savas

Allah sizden razı olsun.

demirthink

Sakin güzel müzik 🎵

sikortil

Bu kanalı biliyorum ne ders çalışması bildiğiniz sex playlist. aşırı libido yükseltici müzikler

juliepmartin

Start Now Earning Cash every month online from home. Getting paid more than $85k by doing an easy job online. I have made $89715 in last 4 weeks from this job. Easy to join and earning from this are just awesome. Join this right now by follow instructions here...↠↠↠ 𝐖𝐰𝐰.𝐖𝐨𝐫𝐤𝐒𝐭𝐚𝐫.𝐂𝐟

king-in-the-east

low fidelity çoh hoştır

sifrem1234

Minimalizm ve lofi ne alaka canım? Yayınlardaki animasyonlar mı sana bu selbes çağrışımı yaptırdı? Tür olarak da yeni bir tür gibi servis etmeyi bırakın artık şu müziği be kardeşim.

Görüş Bildir