Kalın: 'Darbeciler Suikast Girişimlerine Yönelebilir'

 > -

15 Temmuz'da darbe girişiminde bulunanların bundan sonrası için de her türlü kanlı eyleme girişebileceğini belirten Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, "Bu gözü dönmüş katillerden her şey beklenir, her şey yapabilirler. Suikast girişimlerine yönelebilirler, kaos ortamı yaratacak eylemlere yönelebilirler" dedi.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, NTV'de katıldığı canlı yayında gündeme dair açıklamalarda bulundu.

15 Temmuz'da yaşananları asla unutmayacaklarını belirten Kalın, o günün "Demokrasi ve Şehitleri Anma Günü" ilan edildiğini hatırlattı.

'Gecikme olduğu ortada'

"Cumhurbaşkanı'na neden geç haber verildi. Bunun yanıtı var mı sizde, artık bunun yanıtını biliyor muyuz?" şeklindeki soruya Kalın, şu karşılığı verdi: 

"O gece birçok şey yaşandı. O gece itibarıyla söylüyorum, bütün fotoğrafın net bir şekilde görülmesi tabii ki bir zaman aldı. İlk gelen istihbarat yani belli yerlerde sıra dışı bir etkinliğin, faaliyetin olduğuna dair istihbarat üzerine MİT, diğer ilgili birimlerimiz zaten harekete geçiyor. Bununla ilgili kurumlarımız yani MİT, Emniyet, Jandarma, Genelkurmay İstihbarat da bütün bunlarla ilgili çalışmalarını yapıyor. Onlar da tam detaylı çalışmalarını bitirip, raporlamalarını yaptığı zaman tablo daha net bir şekilde ortaya çıkacaktır. Ama burada elbette bir gecikme olduğu ortada.

Belki o anda olayın boyutu ve vahameti tam kavranamamış olabilir. Çünkü bir hareketlilik var, İstanbul ve Ankara merkezli olarak 'acaba bu bir mevzi hareketlenme mi yoksa koordineli darbe girişimi mi', bunun tabii bütünüyle ortaya çıkması zaman alıyor. Bu tablonun biraz netleşmesi anından itibaren de ilgili bütün birimler harekete geçti. Elbette bu detayları ortaya çıkartacağız, raporlanacak, bunlarla ilgili gerekli adımlar mutlaka ortaya atılacak."

"Buna zarar verecek herhangi bir adımın atılması zaten şu aşamada doğru olmaz"

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, MİT Müsteşarı Hakan Fidan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar ya da diğer kuvvet komutanlarıyla ilgili bir kararının söz konusu olmadığını söylediğinin hatırlatılması üzerine Kalın, şunları kaydetti:

"Kritik konu, Sayın Cumhurbaşkanımızın altını çizdiği şekilde kritik bir aşamadan geçtiğimiz gerçeği. Burada şu anda yönetmemiz gereken birçok süreç var. Bu süreci akamete uğratacak birtakım aceleci kararları vermek doğru olmaz. Bunu da biz devlet ciddiyeti içerisinde yapmak durumundayız. O yüzden bütün detayların ortaya çıkması gerekir. Ama eş zamanlı olarak 'ikinci bir kalkışma, darbe girişimi olabilir mi', bunlar ihtimal dışı değildir. Bunlara karşı da gerekli tedbirleri almak durumundayız. Aynı şekilde Türkiye'nin etrafında darbeden önce bulunan güvenlik tehditleri de ortadan kalkmış değil. Buna zarar verecek herhangi bir adımın atılması zaten şu aşamada doğru olmaz."

"PKK'yı, DAİŞ'i Türkiye'nin üzerine salıp farklı yerlerde eylem gerçekleştirmelerini sağlayabilirler"

"İkinci bir darbe girişiminin ihtimal dışında olmadığı ifadesi ile ne anlatılmak istendiği" sorusuna Kalın, askeri envanterde herhangi ulaşılamamış, kayıp mühimmatın olmadığı karşılığını verdi. Bütün birliklerin kışlalarda kontrol altında olduğunu belirten Kalın, 15 Temmuz darbe girişimini yapanların her türlü kanlı eyleme girişebileceğine dikkati çekti.

Kalın, "Bu gözü dönmüş katillerden her şey beklenir, her şey yapabilirler. Suikast girişimlerine yönelebilirler, kaos ortamı yaratacak eylemlere yönelebilirler, PKK'yı, DAİŞ'i farklı yerlerde Türkiye'nin üzerine salıp, başka eylemler yapmalarını sağlayabilirler. Her şeyi deneyebilirler. Bu ihtimaliyet hesabına karşı, biz her türlü adımı atmak durumundayız ve atıyoruz şu anda teyakkuz hali de bununla ilgili." diye konuştu.

AA

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
Görüş Bildir