Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi İle Yee Arasında İş Birliği Protokolü

0PAYLAŞIM

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi İle Yee Arasında İş Birliği Protokolü

KAHRAMANMARAŞ Anadolu Ajansı - Kahramanmaraş Megakent Belediyesi ile Yunus Emre Enstitüsü YEE arasında iş birliği protokolü imza atıldı.

Muhtelif temaslarda bulunmak üzere kente gelen Kültür ve Turizm Bakan Dayanakçısı Serdar Çam ve birliktesiki kurul, Vali Ömer Faruk Coşkun'u ziyaret etti.

Daha sonra Megakent Belediye Başkanı Hayrettin Güngör’ü ziyaret eden Bakan Dayanakçısı Çam, burada Yunus Emre Enstitüsü YEE ile Kahramanmaraş Megakent Belediyesi arasında reelleşen "Beynelmilel Kültürel İşbirliği Protokolü"nün imza merasimine katıldı. Merasimde, Güngör ile YEE Başkanı Şeref Ateş protokolü imza attı.

Çam, gazetecilere yaptığı açıklamada, imza atılan protokolün Kahramanmaraş’ın dünyaya açılmasına ehemmiyetli katkı sunacağını söyledi.

Kültür ve Turizm Bakanlığının özellikle Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi sonrasında Başbakanlığa bağlı pek çok ehemmiyetli müesseseyi bünyesine aldığını belirten Çam, "Türkiye’nin markalarının arttırılmasında, kültürümüz, sanatımız ve turizm potansiyeli, gastronomi dahil olmak üzere her bedelimizin aktarılmasında bu güzide müesseselerimizin mahallî makamlarla yapacağı iş birliklerinin artırılmasıyla çok daha değişik bir açılım ihtimali doğmaktadır.” diye konuştu.

Çam, imza atılan protokol kapsamında kasım ayında hakikatleştirilecek aktifliklerle şehrin Türkiye ve dünyada anlaşılması ve öğrenilmesi noktasındaki mücadelelere Bakanlık olarak katkı vereceklerine sözlerine ilave etti.

Megakent Belediye Başkanı Hayrettin Güngör de Yunus Emre Enstitüsü ile yaptıkları iş birliğinin hem Kahramanmaraş hem de ülkenin tanıtımı için ehemmiyetli olduğuna işaret ederek, şunları kaydoldu:

"Kahramanmaraş kadim bir şehir. Bu topraklardan bir hayli uygarlık gelmiş geçmiş. Bu topraklar bir hayli uygarlığa konut sahipliği yapmış, şiir ve edebiyatın da başşehri. Bu şehrin söyleyecek lafı var. Bu şehirde laf ustaları var. Edebiyatın şehirleri vardır, şehirlerin de edebiyatı vardır, edebiyatçı yetiştiren şehirlerde vardır. Kahramanmaraş hem edebiyat hem de edebiyatçıları, yazarları yetiştiren bir şehir."

Güngör, 16-20 Kasım tarihlerinde 1. Beynelmilel Kahramanmaraş Şiir ve Edebiyat Haftası'nı tertip edeceklerini aktararak, "Bu protokolümüz, bu iş birliğimizle, şiir ve edebiyat haftamızı, şehrimizin kültürel faaliyetlerini milli ve beynelmilel seviyede tanıtma fırsatı bulacağız." dedi.

YEE Başkanı Şeref Ateş de protokolün kente ehemmiyetli katkılar sağlayacağını belirterek hayırlı olmasını diledi.

  • "Beynelmilel Talebeleri ile Buluşma Programı" faalliği

Bakan Dayanakçısı Çam ve birliktesikiler, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı YTB tarafından Yedi Hoş Adam Edebiyat Müzesi’nde reelleştirilen "Beynelmilel Talebeleri ile Buluşma Programı"na da katıldı.

YTB Başkanı Abdullah Eren, yaptığı konuşmada, beynelmilel talebeleri buluşturmak istediklerini belirterek şöyle konuştu:

"Gerçeğinde şu anda ülkemizde 15 bin 600 talebe eğitim görmekte. Bu talebeler ülkemize dünyanın 170 ülkesinden gelmekte. Lisans, yüksek lisans ve hekime seviyesinde, değişik alanlarda, imtihanlar ve görüşmeler neticesinde alanlarının en iyisi olan dostlarımızı Türkiye’ye getirme mücadeleyi içerisindeyiz."

Eren, "Beynelmilel Talebe Yüksekokulu" çalışmasıyla talebelerin Türkiye’nin tarihi ve kültürünü de tanımalarına katkı sağladıklarını ifade etti.

Programlara Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı TİKA Başkan Vekili Serkan Kayalar da katıldı.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir