Kafamda Kentsel Dönüşümler'in İzmirli Sesi İkiye On Kala Kim?

0PAYLAŞIM

Uğur Uras'tan oluşan bir müzik projesi kendileri. Söz ve besteleri Uğur Uras yazıyor, sonrasında ise şarkıları kendisi düzenliyor. 2014 yılında ilk şarkılarını İzmir’de yayınladıktan sonra, serüvene İstanbul’da devam etme kararı alıyor.

İkiye On Kala - Bana Gel Deme

1988'de İstanbul Kadıköy'de iki çocuklu bir ailenin küçük çocuğu olarak dünyaya geldi. İlkokulu Hasköy İlköğretim Okulunda, liseyi Güner Akın Lisesinde tamamladı. 2015 yılında Ege Üniversitesi Reklamcılık bölümünden mezun oldu.

İkiye On Kala - Ben Bu Kafayla Napıcam

Gitarla ilk olarak lise yıllarında okul arkadaşları sayesinde tanıştı. Uğur komşusundan aldığı ödünç gitarla müziği tanımaya başladı, bir yıl sonra, ortaokuldan beri yazdığı serbest metinleri ilk defa müzikle birleştirmeye çalıştı.

İkiye On Kala - Bakkala Diye Çıkıp Sana Gelesim Var

Uğur Uras Ustaoğlu bir süre sonra yakın arkadaşıyla A.İ.N. İsimli Rock/Metal grubu kurdular. Beste süreci erken geliştiği için cover müziğe her zaman mesafeli oldu. Hızlı başlayan ve bir albümlük repertuara erişen grup dağıldıktan sonra Uğur Uras Ustaoğlu müziğe yıllarca ara verdi. Bu süreçte serbest metinler yazmaya devam etti.

İkiye On Kala - Çok Özel Bi

Uğur Uras Ustaoğlu'nun üniversite yıllarında yaşadığı kişisel olaylar onu yeniden müzik yapmaya itti, 21 Şubat 2014 yılında evinde kaydettiği ilk şarkılarını İkiye On Kala adıyla sosyal medya kanalları üzerinden yayımladı.

İkiye On Kala - Bazı Şeyler Telefonda Eksik Anlatılır

Yüzbinlerce dinleyiciye ulaştı. Eğitimi sonrası İstanbul’a taşınan Uğur, konser vermek için bir grup kurdu.

İkiye On Kala - Yatsam Uyurum

Uğur Uras'ın projesi olan İkiye On Kala konserleri için bir araya gelen müzisyenler sonraları üretim sürecine de dahil olmaya başladı. Uğur Uras'ın üretimine katkıda bulundular.

Bazı Şeyler Telefonda Eksik Anlatılır

İkiye On Kala'nın ilk albümünü Eski Yeşil Araba'yı 2018 baharında, ikinci albümü olan Yaka Faça'yı yine aynı yıl 9 Kasım'da çıkarttı. Kafasındakileri grup ortamında yeterince iyi ifade edememesi ve müzikal bakış açılarındaki farklılıklar onu İkiye On Kala'nın tek kişilik proje kalmasına sebep oldu ve yoluna yalnız devam etme kararı aldı.

İkiye On Kala - Bütün İstanbul Biliyo

İkiye On Kala 2019'da tekli olarak yayımlanan "Bütün İstanbul Biliyor" isimli parça, sadece YouTube üzerinden bir yılda 40 milyonun üzerinde dinlenmeye ulaştı. Uğur Uras'ın şahsi projesi İkiye On Kala'dan ardından yine aynı yılda Aşklar ve İlaçlar ve 2020'de Dağlar Dağımdır Benim teklileri çıktı.

İkiye On Kala - Kafamda Kentsel Dönüşümler

Uğur Uras'ın bir diğer ses getiren tekli parçası ise "Kafamda Kentsel Dönüşümler" oldu. TikTok isimli video paylaşım uygulamasında popülerleşen şarkı, yönetmenliğini Kayhan Uruk'un yaptığı video klibi ile YouTube'da bir yıldan kısa sürede 90 milyonun üzerinde izlenmeye ulaştı.

İkiye On Kala - Gel Desem İşin Vardır Falan

İkiye On Kala Spotify'da 2020 yılının Türkiye genelinde en çok dinlenen müzik grupları kategorisinde ilk 10'da yer aldı.

İkiye On Kala - Sonra Kül Tablasında Yer Arıyorsun

2020 yılının yaz aylarında Kafamda Kentsel Dönüşümler isimli şarkı en çok dinlenen 20 şarkı arasında yer aldı. Bütün İstanbul Biliyo isimli şarkı yılın ilk ayında en çok dinlenen 10 şarkı arasına girdi.

İkiye On Kala - Bunca Zaman Sonra Nasılsın ?

6. Arel Medya Ödülleri 'Yılın En'leri' ödüllerinde en iyi şarkı ödülünü aldı.

Evde ya da sokakta ol fark etmez, müzik ve müzik hakkında her şey @yuzdeyuzonline Instagram ve Twitter hesaplarıyla senin yanında!

instagram.com/yuzdeyuzonline

twitter.com/yuzdeyuzonline

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir