Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Kadir Şeker Hakkında 18 Yıla Kadar Hapis Cezası İstendi

0PAYLAŞIM

Kadir Şeker Hakkında 18 Yıla Kadar Hapis Cezası İstendi

KONYA Anadolu Ajansı - Konya'da sevgilisini darbettiğini düşündüğü bireyi yasaklamak isterken öldürdüğü mazeretiyle hapsedilen Kadir Şeker'in suçlandığı davada mütalaasını açıklayan cumhuriyet savcısı, maznunun "haksız tahrik altında isteyerek öldürme" kabahatinden 12 seneden 18 seneye kadar mapusla cezalandırılmasını, haksız tahrik indiriminin de üst seviyeden uygulanmasını istedi.

Konya 3. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen mahkemeye, tutuklu maznun Şeker, maktul Özgür Duran'ın yakınları, taraf avukatları ve şahitler katıldı.

Şeker, eskiki ifadelerini yineleyerek ağlayan bir bayanı kurtarmak isterken vakaların bu vaziyete gelmesinden yeis dinlediğini söyledi.

Özgür Duran'ın kardeşi Niyazi Remzi Duran ise maznundan davacı olduğunu belirtti.

Ağabeyi hakkında medyada hakikati yansıtmayan haberlerin yer aldığını öne süren Duran, "Abim uyuşturucu satıcısı değildi. Sosyal medya paylaşımlarından da uyuşturucuya karşı olduğu anlaşılacaktır. Abime çok haksızlık yapıldı. Bizler de mağdur olduk. Maznundan davacıyım, haka güveniyorum." ifadesini kullandı.

Duran ailesinin avukatlarından Furkan Akbulut, adli tıp raporunda Şeker'in sırtında 3 santimetrelik, kabuk bağlamaya surat yakalamış bir kesi yarası tespit edildiğinin yer aldığına dikkati sürükleyerek, Şeker'in vakadan kısa vakit evvel bıçaklı bir yaralama vakasına da karışmış olabileceğini öne sürdü.

Avukatın bu iddiası üzerine laf alan Kadir Şeker, "Daha evvel böyle bir hadiseye karışmadım." dedi.

Maktulün babası Cengiz Duran'ın avukatı Duygu Delibaş ise şöyle konuştu:

"Şu anda kamuoyunda öyle bir yosunu oluştu ki sanki biz mağdur tarafı değil, maznun tarafıyız. Bu dosya bayana şiddetle bütünleştirilmiş bir dosya oldu. Mevzubahisi vakada şiddet yoktur. Kadir Şeker'den bir kahraman yaratılmaya çalışılmaktadır. Kadir Şeker bir canidir demiyoruz. Bu tartışılır. Ancak Kadir Şeker bir kahraman değildir. Vakada elinde bıçağı olmasaydı hadiseler bu hale gelmeyecekti. Buradan çıkacak karar ülke gündemine oturacak. Kadir Şeker lehine bir karar fertsel silahlanma ve cadde hakını da yasallaştıracaktır."

İddia makamının temel hakkındaki görüşünü açıkladığı mahkemede, Şeker'in "haksız tahrik altında isteyerek öldürme" kabahatinden 12 seneden 18 seneye kadar mapusla cezalandırılması arz edildi.

Şeker'in alacağı cezada, haksız tahrik indiriminin de üst seviyeden uygulanması istendi.

Maznun Şeker'in avukatı ve Konya Barosu Başkanı Mustafa Aladağ, savcılık mütalaasını kabul etmediklerini vurguladı.

Suç niteliğinin değişeceğini öngördüklerini dile getiren Aladağ, bu sebeple müvekkilinin, içeride bulunduğu müddet de göz önünde bulundurularak tahliyesini arz etti.

Mahkeme kurulu, dosyadaki beceriksizliklerin bitirilmesi ve temele ait korunmaların hazırlanması için Şeker'in tutukluluk halinin devamına karar vererek mahkemeyi 14 Ekim'e erteledi.

İddiaya göre, üniversiteye hazırlanan Kadir Şeker, 5 Şubat'ta merkez Selçuklu ilçesi Kosova Semti'ndeki parkta bir bireyin sevgilisini darbettiğini görmüş, çifti ayırmaya giden genç, bu sırada saldırgan Özgür Duran'ın laflı ve fiziki müdahalesiyle karşılaşmıştı. Genci bir vakit kovalayan ve darbeden Özgür Duran, boğuşma sırasında aldığı bıçak darbesiyle yere yığılmıştı.

Göğsüne aldığı yara sebebiyle ambulansla Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Sağlık Kurumuna kaldırılan Duran yaşamını kaybetmişti.

Polis takımları, hadise yerindeki kan izlerini takip ederek Şeker'i, ikamet ettiği teyzesinin evinde nezaretine almıştı. Şeker çıkarıldığı dominantlıkça hapsedilmişti.

Konya 3. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edilen iddia belgesinde, Şeker hakkında "haksız tahrik altında isteyerek öldürme" yargılamasıyla 12 seneden 18 seneye kadar mapus cezası arz edilmişti.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir