Kadınlarda Hayati Tehlike Vulva ve Perine Varisleri!

-
2 dakikada okuyabilirsiniz

Kadınlarda Hayati Tehlike Vulva ve Perine Varisleri!

Kadınlarda Hayati  Tehlike Vulva  ve Perine Varisleri!

Kadınlarda genelde hamilelikte ortaya çıkan vulva ve perinedeki varisler çoğu zaman farkedilmiyor ve gereken tedavi yapılmadığı için doğum esnasında oldukça tehlikeli sonuçlara neden olabiliyor.

Op. Dr. Cafer Abbasoğlu

Kalp ve Damar cerrahisi Uzm.

Varis insan sağlığı açısından çok ciddi sıkıntılara yol açan, bazı damarların genişleyip şişerek fonksiyon dışı kalmasıyla ortaya çıkan bir hastalıktır.

Sadece bacaklarda değil vücudun farklı bölgelerinde de oluşabilen varislerin başında ise özellikle kadınlar için çok ciddi tehlikeler oluşturan vulva varisleri gelmektedir.

Dışarıdan normal gözle farkedilebileceği gibi, elle de anlaşılabilen bu varisler en sık ağrı, yanma , kaşıntı şikayeti ile kendini belli etmekte ayrıca hastada yürürken veya ilişki sırasında ağrılara neden olmaktadır.

Vulva Varisleri En Çok Hamilelikte Ortaya Çıkar

Hamilelikte bebeğin ana toplardamara baskısı, kabızlık, çok ıkınmak ve genetik nedenler, kadın hastalığına bağlı ameliyatlar vulva ve perine varislerinin başlıca sebebidir.Vulva varisleri genellikle hamilelik esnasında bebeğin anne karnında ana toplar damara baskı yapmasıyla ortaya çıkan varislerdir. Bu tür varislerin eğer tedavi edimezse özellikle doğum esnasında çok ciddi kanamalara yol açabilir. Bu varisleri ile ilgili bilgi yetersizliğinden ötürü bir çok kadının durumundan habersiz yaşamaktadır.

Vulva Varislerinin Yaratacağı Tehlikeler Şunlardır

Vulva ve perinedeki damarların hamilelik sırasında genişlemesiyle oluşan pıhtılaşmalar ana toplar damara ulaştığında bebek ve anne için hayati tehlike oluşturur. Eğer tedavide geç kalınırsa gerek normal doğum gerekse sezaryen sırasında hayati tehlikeyle sonuçlanan kanamalar meydana gelebilir. Tedavi ihmal edildiğinde ölüm tehlikesini atlatmak için kadınlık organının tamamen alınması bile gerekebilir. Hatta uyku sırasında gayri ihtiyari kaşımalarda tırnağın toplardamara ilişmesiyle damarın yırtılarak hayati tehlikeyle sonuçlanabilen sinsi kanamalar başlattığı da görülmüştür. İşte bu yüzden vulva ve çevresindeki damar genişlemelerinin zaman kaybetmeden tedavisi yapılmalıdır.

Mikro Skleroterapi ve Mikro Foam Tekniğiyle Tedavi

Hasta bir damar hastalıkları uzmanı tarafından muayene edildikten sonra bölgedeki yüzeyel varislerin yok olması için mikro skleroterapi veya mikro foam tekniği kullanılarak damar kapatılarak yok edilir.

Bu teknik son yıllarda varis hastalığının tedavisinde kullanılan çok başarılı bir metotdur.

Bu yöntemle 15-20 dakika gibi kısa bir sürede vulvada, rahim içinde, perinede ,pubiste ,kasık bölgesi ve çevre dokularda bulunan yüzeyel damarların içinin doldurularak veya şişirilerek kaybolmasının sağlandığını böylece hastanın rahatça

normal sağlıklı yaşantısına devam eder. Tek seansta uygulanan tedavide ultrason altında verilen ilaç hassasiyet, iz bırakma, ağrı ve alerjik komplikasyonlara yol açmaz.

Son olarak vulva ve perine varisleri aslında çok ciddiye alınması gereken bir hastalık türü olup, sadece estetik açıdan değil bir damar anomalisinin belirtisi, kadınlık organı veya kötü bir hastalığın habercisi olabileceği ihtimaliyle de değerlendirilmelidir.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

annehamilelikkadınlar
Görüş Bildir