Kadınlar Günü Ne Zaman Nasıl Ortaya Çıktı? Neden 8 Mart? İşte Kadınlar Günü Tarihçesi...

283PAYLAŞIM

Kadınlar Günü dünyada ilk kez 1857, Türkiye de ise 1921'de kutlandı. ABD'de 129 kadın işçinin çalışma koşullarına tepki gösterdikleri grevde canlarından oldu.  8 Mart 1857 tarihindeki tekstil fabrikası yangınında ölen kadın işçiler anısına 8 Mart'ın Dünya Kadınlar Günü olarak kutlanmaya başladı. İşte 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nün Tarihçesi...

8 Mart Kadınlar Günü Tarihçesi...

8 Mart Dünya Kadınlar gününün hikayesi nedeniyle birçok kadın tarafından kutlanılacak bir gün olarak görülmüyor. İşte 8 Mart'ın hikayesi;

  • 8 Mart 1857 tarihinde ABD'nin New York kentinde 40.000 dokuma işçisi daha iyi çalışma koşulları istemiyle bir tekstil fabrikasında greve başladı. Ancak polisin işçilere saldırması ve işçilerin fabrikaya kilitlenmesi, arkasından da çıkan yangında işçilerin fabrika önünde kurulan barikatlardan kaçamaması sonucunda çoğu kadın 129 işçi can verdi. İşçilerin cenaze törenine 100 bini aşkın kişi katıldı.

  • 26 – 27 Ağustos 1910 tarihnde Danimarkanın Kopenhag kentinde 2. Enternasyonale bağlı kadınlar toplantısında (Uluslararası Sosyalist Kadınlar Konferansı) Almanya Sosyal Demokrat Partisi önderlerinden Clara Zetkin, 8 Mart 1857 tarihindeki tekstil fabrikası yangınında ölen kadın işçiler anısına 8 Mart'ın Dünya Kadınlar Günü olarak kutlanması önerisini getirdi ve öneri oybirliğiyle kabul edildi.

İlk yıllarda belli bir tarih saptanmamıştı ve değişen tarihlerde fakat her zaman ilkbaharda kutlanıyordu. Tarihin 8 Mart olarak saptanışı 1921de Moskovada gerçekleştirilen 3. Uluslararası Kadınlar Konferansında gerçekleşti. Birinci ve İkinci Dünya Savaşı yılları arasında bazı ülkelerde kutlanması yasaklanan Dünya Kadınlar Günü, 1960lı yılların sonunda Amerika Birleşik Devletlerinde de kutlanmaya başlanmasıyla daha güçlü bir şekilde gündeme geldi. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, 16 Aralık 1977 tarihinde 8 Martın Dünya Kadınlar Günü olarak kutlanmasını kabul etti. Birleşmiş Milletlerin sitesinde günün tarihine ilişkin bölümde, kutlamanın New Yorkta ölen işçilerin anısına yapıldığının yazılmamıştır.

Türkiye'de Kadınlar Günü İlk Kez Ne Zaman Kutlandı?

Türkiye'de 8 Mart Dünya Kadınlar Günü ilk kez 1921 yılında, kız kardeşler Rahime Selimova ve Cemile Nuşirvanova'nın girişimi ile gerçekleştirildi. Bu tarihten sonra yıllar boyunca 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kutlamalarına izin verilmedi. 1975 yılında "Birleşmiş Milletler Kadın On Yılı" ilan edildi. Türkiye de bu kapsamda yer aldığı için 1975 yılında Türkiye'de "Kadın Yılı Kongresi" yapıldı. 

8 Mart Kadınlar Günü, Türkiye'de 1984'ten itibaren her yıl çeşitli kadın örgütleri tarafından kutlanmaya devam edilmektedir.

Bugün 8 Mart Dünya Kadınlar Günü: Kadınlar Gününe Özel En Anlamlı Mesajlar ve Sözler... - onedio.com
Bugün 8 Mart Dünya Kadınlar Günü: Kadınlar Gününe Özel En Anlamlı Mesajlar ve Sözler... - onedio.com
Kadınlar Günü Yaklaşırken: Bir Kadına Alınabilecek En Güzel 20 Hediye Önerisi - onedio.com
Kadınlar Günü Yaklaşırken: Bir Kadına Alınabilecek En Güzel 20 Hediye Önerisi - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir