Kadına Mikro Destek Bile Ekonomiye Makro Etki Sağlıyor

-
1 dakikada okuyabilirsiniz

Kadına Mikro Destek Bile Ekonomiye Makro Etki Sağlıyor

Kadına Mikro Destek Bile Ekonomiye Makro Etki Sağlıyor

500 ile 1000 tl arasında değişen mikro krediler kadınların kendi işinin patronu olmalarını sağlıyor. Bu amaçla kurulan Türkiye Grameen Mikro Finans Programı 52 bin 559 kadına mikro krediler vererek kadın girişimciliğine destek sağlıyor.

Türkiye Grameen Mikro finans Programı (TGMP), 2012 yılı itibariyle 60 bin 641 üyeye sahip olup, 52 bin 559 kadın girişimciye 1000 tl'ye varan krediler vererek, kendi işlerinin sahibi olmalarını sağlıyor. Program, kadın istihdamı konusunda son yıllarda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından sürdürülen projelere de katkı sağlıyor. Vakfın kurumsal destekçileri arasında faaliyet gösterilen bölgelerdeki İl Özel İdareleri gibi kamu kurumları, 'Çocuklar Gülsün Diye' gibi sivil toplum örgütleri de bulunuyor. 2003 yılında Diyarbakır'da pilot bir uygulama ile başlayan TGMP proje bugün Türkiye'nin 69 ilinde 94 adet şube ile faaliyetlerini sürdürüyor.

KENDİNE GÜVENİNİZ YETERLİ

Ülkemiz şartlarında oldukça küçük rakamlarla, kadın girişimcilerinin yeni işler kurması ya da mevcut işlerini geliştirmeleri amaçlanıyor. Bu yönüyle mikro krediler aynı zamanda sosyal bir proje niteliğinde. 303 personel ile faaliyet gösteren TGMP klasik bankacılık anlayışının tam tersi bir uygulamayla teminatsız kredi veren bir kurum olarak çalışıyor. Süreç ise 5 kadının bir araya gelerek, 'hayalindeki işi' paylaşması ile başlıyor. Sonrasında kadınlara 1 haftalık eğitim sonrasında kredilerini alıyorlar. İlk kez başvuru yapanlar, ilk yıl için 100 ila 1000 lira arasında kredi alırken, kredisini düzenli ödeyenlerin limiti ikinci yıl 2 bin liraya kadar çıkıyor.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Diyarbakır
Görüş Bildir