Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Kadın ve Erkek Gömleklerinin Düğmeleri Neden Farklı Yerlerde Açıklıyoruz!

-

Kadın ve erkek gömlekleri arasındaki farka daha önce dikkat etmiş miydiniz?

Fark; düğmeler. Fakat asıl soru; bu farkın sebebi ne? Yalnızca iki farklı cinsiyetin vurgulanması mı? Ya da tasarımcıların keyfe keder bir kararı mı? Hep birlikte öğreneceğiz.

Düğmeler kadın gömleklerinde sol tarafta, erkek gömleklerinde ise sağ tarafta yer alıyor.

Aslına bakarsanız, kadın ve erkek gömleklerindeki bu tuhaf farkın sebebi 13. yüzyıla dayanıyor.

O zamanlar yalnızca maddi durumu iyi olan kadınlar gömlek düğmelerini karşılayabiliyordu. Bu zengin kadınların da giyinmelerine yardımcı olan çalışanları vardı.

Kadınlar hizmetçi yardımıyla, erkekler ise yalnız başına giyinirdi.

Kadın gömleklerindeki düğmelerin sol tarafta bulunmasının sebebi de aslında hizmetçilerin onları daha rahat ililkleyebilmesiydi. 

Çoğunluğun sağlak olduğunu düşünerek, düğmeler sol tarafa dikilirdi. Erkekler ise kendi kendilerine giyindikleri için gömleklerindeki düğmeler sağ tarafta yer alırdı.

Ufkumuz iki katına çıktı!🔆👏

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
neilchannn

Allahtan solağım

Gizli Kullanıcı

İlk resimdeki hangisi ben ona takıldım:)

palimoglu

Bilmeyen çok kişi var. Geçenlerde gümrük malları satan bir yere gittim Adam erkek gömleklerini kadın reyonuna koymuş. Sebebini sorduğumda bayan gömleği olduğunu söyledi. Düğmenin sağda ve erkek gömleği olduğunu söylediğimde çok şaşırdı. 30 yıldır bu işi yapıyor ve bilmiyormuş!..

berke-avci1

Gümrük malı denen bir şey yok hepsi sahte haberin olsun antrepodaki mallar mağazada değil açık arttırmada satılır..satan bir yada iki tane mağaza var onlarda zaten gümrüklü antrepo sahibinin yani bayan erkek muhabbetini yapacak kadar bilgililerdir emin olabilirsin..

palimoglu

Tasiş üzerinden bunların ihaleleri yapılıyor. Gümrük müdürlüklerinin kendi satış mağazası da var.

burakadvan1

ben bugüne kadar bu farkın olduğunu bile bilmiyordum.. çok şükür bugün de bi şey öğrendik

barut.mangtay

çıkıktı zaten. duyuyoruz.

Görüş Bildir