Kadıköy Anadolu Lisesi’nde Veliler ‘Proje Okul’ Nöbetine Başlıyor

 > -
3 dakikada okuyabilirsiniz

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 'proje okul' statüsüne alınıp 71 öğretmeni başka okullara tayin edilen Kadıköy Anadolu Lisesi’nin mezunları, veli ve öğrencilerinin tepkileri sürüyor. Bugün sosyal medya ve basına yansıyan bilgilere göre okul önünde sabah saatlerinde silahlı polisler ve TOMA beklemeye başladı. Okulda herhangi bir protesto ya da eylem yapılmadığını, amacın çocukları korkutmak olduğunu söyleyen veliler, okulda nöbet tutacaklarını söylüyor.

 Fotoğraf: DHA

Gazete Duvar’dan Hacı Bişkin’in haberine göre, veliler endişeli ve bugün itibarıyla okul önünde nöbete başlayacak.

Bir veli şöyle diyor:

“Bugün ders saatinde öğrenciler bize ulaşarak okulun önünde polislerin uzun namlulu silahlarla beklediklerini söyledi. Toplumsal olaylara müdahale aracı da okulun önünde bekliyor. Okulda herhangi bir protesto ya da eylem yapılmadı. Buradaki amaç tamamıyla çocuklarımızı korkutmaktır. Biz de çocuklarımızı hem okul yönetiminden hem de polislerden korumak için nöbete başlıyoruz. Çocuklarımızı nitelikli eğitim alsınlar diye bu okula kayıtlarını yaptık. Şimdi polislerle öğrencileri korkutmaya çalışıyorlar. Okul yönetimi TOMA araçlarını çağırarak öğrencilere gözdağı veriyor. Bu öğrenciler daha çocuk üniversite öğrencisi bile değiller acil bir şekilde bu uygulamadan vazgeçilsin.”

Posta'nın aktardığı bilgiye göre öğrencilerin derste oldukları sabah saatlerinde gelen polisler daha sonra okuldan ayrılmış. 

Okulda herhangi bir protesto ya da eylem çağrısı yapılmadığı, polislerin öğrencilerin ders saatinde okulun önüne geldiği aktarılıyor.

Proje Okul uygulamasını protesto etmek isteyen Kadıköy Anadolu Lisesi öğrencileri geçen hafta okulda oturma eylemi başlatmıştı.

Milli Eğitim Bakanlığı'nın 'proje okul' yönetmeliğine tepki gösteren yaklaşık 300 öğrenci ve velisi, geçtiğimiz cuma günü Kadıköy Anadolu Lisesi önünde toplanmıştı.

Eylem öncesi polis ve TOMA

Fotoğraf: gazeteyolculuk.com

Diken'den Burcu Karakaş'a konuşan Kadıköy Anadolu Lisesi velilerinden Hülya Ş., eyleme geldiklerinde TOMA’nın okul içinde olduğunu söyleyerek şöyle devam ediyor:

“Çocuklar korktu. Zaten son derece mutsuzlar ve psikolojileri bozuk. Bunların üzerine bir de korku salıyorlar” dedi.

'Yalnız olmadıkları bilinsin diye geldik'

Eyleme katılan velilerden Hülya Ş., okul müdürüyle iletişimde olduklarını, ancak bir sonuç alınamadığını belirterek şunları söylemişti. 

“Bakanlığın hayırlı bir karar vermesi için buradayız. Bakanlığa güveniyoruz. Bundan sonraki eylemlerimiz diğer okullarla beraber devam edecek. Müdürle görüştük, toplu dilekçe verdik. ‘Bakanlığın tasarrufu, bizim bu süreçte müdahalemiz olamaz’ dedi. Çocukların sorguya alındığı doğru. Bu şekilde disiplin soruşturması yapılamaz. Bunu müdüre de ilettik. Bugün de zaten çocuklarımızın arkasında olduğumuzu göstermek için buradaydık. Yalnız olmadıkları bilinsin diye geldik.”

Peki öğrenciler 'proje okul'a neden itiraz ediyor? Yetkililer ne diyor? 👇

Liseliler Derste Değil Eylemde: Peki 'Proje Okul'a Neden İtiraz Ediyorlar? - onedio.com
Liseliler Derste Değil Eylemde: Peki 'Proje Okul'a Neden İtiraz Ediyorlar? - onedio.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

PolisSosyal Medya
Görüş Bildir