Kaçak Sigarayı Devlet Satacak!

-
2 dakikada okuyabilirsiniz

Sigara kaçak, satış resmi

Sigara kaçak, satış resmi

Devlet düğmeye bastı... Yıllık zararı 3 milyarı bulan sigara kaçakçılığına darbe vuracak önlemler geliyor. Kaçak Sigara Zirvesi'nden çıkan eylem planına göre Mali Suç Soruşturma Savcılığı kurulacak. Terör bağlantısı izlenecek. Yakalanan kaçakçı kamuda çaycı olacak. Sigaralar ise bandrollenip satılacak.

Sigara kaçakçılığının Türkiye'ye yıllık zararı 3 milyar lira. Bunu devlet kasasına geri kazandırmak için önemli kurumların yetkilileri Ankara ve İstanbul'da 'Kaçak Sigara Zirvesi' düzenledi. İstanbul'da Vali Hüseyin Avni Mutlu başkanlığındaKİ toplantıya, Ergenekon'un eski savcısı İstanbul Kaçakçılık ve Narkotikten sorumlu Başsavcı Vekili Zekeriya Öz, Mali polis, TAPDK yetkilileri ve Gelir İdaresi katıldı ve eylem planı hazırlandı. İşte o önlemler:

  • TERÖR BAĞLANTISINA TAKİP: PKK, sigara kaçakçılığından büyük rant elde ediyor, yakalanan bir çok kaçakçının örgüt bağlantısı var. Bu nedenle örgütsel suçlarda ceza artırılmalı.

  • ÖZEL SAVCILIK KURULSUN: İhtisas mahkemesinin kurulması ve mali suçlar başlığı altında toplanabilecek bu konuları soruşturmakla yetkilendirilmiş 'Mali Suç Soruşturma Savcılığı' ihdas edilmesi istendi.

  • BANDROLLENEREK SATILSIN: Mali polisin depoları ağzına kadar kaçak sigara dolu. Kaçak yakalanan sigaralardan uygun olanların ekonomiye kazandırılması açısından bandrollenip satışının yapılmasının hukuken sağlanmalı. Ekonomiye katkı sağlayıcı bu uygulama, depolarda çürümeye terk edilen sigaraların kullanılması bakımından önem taşıyor.

  • YAKALANAN ÇAYCILIK YAPSIN: Uzmanlar, yakalanan kaçak sigara satıcılarının kamu kurumlarında hizmetli olarak çalıştırılmasını önerdi. Satıcıların sokak temizliği, çaycılık gibi işlerde görevlendirilmesinin caydırıcı olacağına dikkat çekildi.

  • MAL VARLIKLARINA EL KONULSUN: Bazı büyük şehirlerde bulunan iş hanlarında üçüncü şahısların üzerine açılan dükkanlarda denetimlerin artırılması gerekiyor. Kaçakçılıktan işlem yapılan bu işyerlerinin ruhsatlarının iptal edilmeli. Sigara kaçakçılığından yakalananların mal varlıklarına el konulmalı.

3 MİLYAR NE KADAR BÜYÜK?

  • Türkiye'nin en zengin işadamı Hüsnü Özyeğin'in serveti 3 milyar lira.

  • Üçüncü köprünün maliyeti 4.5 milyar... 3 yıllık kaçak parasıyla 2 köprü yapılabilir.

  • G.Saraylı futbolcu Melo'nun transfer ücreti 7 milyon euro... Bu parayla 194 Melo alınabilir.

  • Londra, Omilpiyat açılışında 27 milyon sterlin harcadı. Kaçak bütçesiyle 40 açılışı yapabilirdi.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AnkaraDarbeErgenekonFelipe MeloHüseyin Avni MutluİstanbulPolisTerörtransfer
Görüş Bildir