Kerry: Çözüm Sürecini Destekliyoruz

 > -
5 dakikada okuyabilirsiniz

John Kerry'nin Türkiye Ziyaretinde Gündem Suriye Ve İsrail

John Kerry'nin Türkiye Ziyaretinde Gündem Suriye Ve İsrail

İSTANBUL — Bu haftasonu Türkiye’yi ziyaret edecek Amerika Dışişleri Bakanı John Kerry’nin gündeminde Suriye sorunu kadar düzelme sürecine giren Türkiye - İsrail ilişkileri de bulunuyor.

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Victoria Nuland Kerry’nin iki kilit Amerikan müttefiki arasındaki ilişkilere eğileceğini belirtti. Nuland, Dışişleri Bakanı’nın önce Türkiye’yi sonra da İsrail’i ziyaret ederek iki taraf arasındaki normalleşme sürecini desteklemeyi umduğunu söyledi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Tayyip Erdoğan, geçen ay Başkan Obama’nın aracılığıyla İsrail’in Mavi Marmara olayında dokuz Türk vatandaşının ölümüyle sonuçlanan komando baskını ile ilgili özrünü kabul etmişti. İsrail özürle birlikte ölenlerin ailelerine tazminat ödemeyi de kabul etti.

İsrail’in özrüne karşılık Türkiye de diplomatik ilişkileri tekrar başlatma sözü verdi. John Kerry’nin bu süreci hızlandırmak istediği bildiriliyor.

Taraf gazetesi yazarı Semih İdiz iki ülke hükümetlerinin birbirlerine bakışları nedeniyle diplomatik ilişkileri normalleştirme sürecinin kolay olmadığını söylüyor. İdiz İsrail’in Adalet ve Kalkınma Partisi hükümetini ‘köktendinci İslamcılar’ olarak gördüğünü, AKP’nin de İsrail’i Filistinliler’e baskı kuran ‘İslam düşmanı bir devlet’ olarak algıladığını belirtiyor. İdiz’e göre iki ülkenin ortaklık kurabileceği nokta ise Suriye. Pratik gereklilikler, ideolojik farklılıkları geri plana itebilir.

İki ülke hükümeti de Suriye’ye uluslararası müdahale çağrısında bulundu. Kadir Has Üniversitesi öğretim görevlisi Soli Özel AKP hükümetinin Esat-karşıtı tutumunun iki ülke arasında işbirliği ihtimalini güçlendirdiğini söylüyor. Özel’e göre iki ülke Suriye’ye hakim olacak güçlerin kendi güvenliklerini tehlikeye atmayacak gruplardan oluşmasında ortak çıkar görüyor. Özel iki ülkenin ortak hareket etmesi ihtimalinin ise bu sürecin getireceklerine bağlı olduğunu söylüyor.

Suriye konusu Kerry’nin ziyaretinin ana başlıklarından birini oluşturacak. Türkiye’nin Suriye muhalefetinin silahlandırılması konusunda bastırması bekleniyor. Kerry’nin gündeminde ayrıca askıya alınmış Ortadoğu Barış Süreci de var.

Semih İdiz, Türkiye ve İsrail ilişkisinde buzların erimesinin Ankara’nın bu konuda olumlu bir rol oynamasını sağlayabileceği görüşünde. Türkiye’nin hem İsrail’le hem de Hamas’la görüşmesinin bir avantaj olduğunu söyleyen İdiz, İsrail’in de bunu arzulayacağını düşünüyor. Çünkü Türkiye’nin Hamas üzerinde yumuşatıcı bir etkisi olabilir.

Türk hükümetinin Hamas’la yakın ilişkileri var. Ancak Soli Özel bu yakın ilişkilerin Türkiye-İsrail ilişkilerindeki ısınma sürecini de baltalayabileceği uyarısında bulunuyor. Eğer İsrail ve Filistinliler arasında şiddet artarsa, bu Türkiye-İsrail ilişkilerini de etkileyebilir. Özel Türkiye’nin Filistin’deki gelişmelerin tutsağı olmasa da büyük ölçüde buna bağlı olduğunu belirtiyor. Özel, Üçüncü İntifada’nın başlaması ve de İsrail’in bunu sertlikle bastırması durumunda Türk hükümetinin İsrail’le ilişkileri sürdürmesinin çok zor olacağını söylüyor.

Ancak Soli Özel iki ülke arasında önemli ekonomik ilişkilerin olduğunun da altını çiziyor. Bu iki ülkenin ilişkileri için önemli olabilir. İsrail’in yeni keşfettiği doğal gaz kaynaklarından elde ettiği üretimi Türkiye üzerinden Avrupa’ya pazarlamak istediği konuşuluyor. Bu da Türkiye’nin bölgede enerji koridoru olma amacına uygun görünüyor. Dışişleri Bakanı Kerry’nin de iki ülkenin ilgisini bu noktaya çekeceği söylentiler arasında.

Haberin Tamamı İçin:

Kerry, İstanbul'da

Kerry, İstanbul'da

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, özel uçakla saat 03.10'da İstanbul'a geldi.

Kerry'i, Atatürk Havalimanı Devlet Konukevi'nde Türk ve Amerikalı ilgililer karşıladı.

John Kerry ile eşi Teresa Heinz Kerry ve bir grup gazeteci de İstanbul'a geldi.

Haberin Tamamı İçin:

Davutoğlu-Kerry Görüşmesi Başladı

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin görüşmesi başladı.

Dışişleri Bakanı Davutoğlu ve ABD Dışişleri Bakanı Kerry, Çırağan Sarayı'nda biraraya geldi.

Basına kapalı heyetlararası görüşmenin ardından iki bakan, ortak basın toplantısı düzenleyecek.

Haberin Tamamı İçin:

Kerry: 'Çözüm Sürecini Destekliyoruz'

Basın toplantısında konuşan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu şunları söyledi

"Bir ay içinde yeni gelişmeler oldu. Özellikle Orta Doğu'da barış süreci ve iki devletin barış süreci konularını ele aldık. Filistin bağlamında da daha önce mutabbık kalınan konularda konuştuk. Ümit ederiz önümüzdeki dönemde Filistin devletin konusunda yeni bir süreç olur ve süreç olarakta kalmaz ve diplomatik olarak kalır. Amerika ile temaslarımız sürecek. Sayın Başbakanımızın Washington konusunu konuştuk. Suriye konusunu kapsamlı şekilde ele aldık ve bazı konularda mutabbık kaldık. Suriye'de Mart ayının en kanlı zaman dilimini geçirdi. Beser Esed daha büyük saldırılara yönelmektedir. ABD tutumu büyük önem taşıyor. Türkiye'de komuşu ülke olmasından dolayı önemli bir rol düşüyor. Önümüzdeki dönemdeki adımlarımızı gömzden geçirdik. Irak konusunu ve toprak bütünlüğü açısından. Kıbrıs konusunu ele aldık. Güney kıbrıs seçimlerden sonra fırsat penceresi doğmuştu bu kalıcı barış için tam vakti olduğu kanaatindeyiz. Hem Türkiye Yunanistan ilişkileri hemde Nato ilişkileri olmak üzere Atlantik eksende önemli bir bağ saylayacaktır."

"Mavi Marmara'da tazminatın ödenmesi ve Gazze'deki ambargonun kaldırılması talebimiz vardı. Mavi Marmara'da canı yanan ailelerde hala derin izler var."

Orta Doğu'da bir düzen olacaksa, önemli bir nokta Filistin'dir.

Önümüzde yapacağımız grup toplantısında Suriye'de çoğulcu demokratik bir geçişin sağlanması bu konuda Türkiye bütün katkıları yapmıştır ve yapmaya da devame edecektir.

Bizim önemli olanlardan biri de 1967 sınırları içersinde bir Filistin devletinin kurulmasıdır.

"Kafkasya'daki dengeler ile Mali ve Somali'deki bazı konular üzerinde de atıflarda bulunduk. Kafkasya'daki Türkiye Ermenistyan ilişkilerini de ele aldık."

Kerry'nin konuşmasından satır başlıkları

"Sayın Dışişleri Bakanı'na teşekkür ediyorum bizi ağırladığı için. Karşışıklı olarak süreçleri ele alma kararlılığımızı ortaya koymaktayız. ABD Dışişleri Bakanlığı olarak zor bir dönemdeyiz. 25 yaşındaki bir diplomatımızı Afgaistan'da kaybettik. Terörizme karşı bir mücadelemiz var. Bu noktada askeri, siyasi anlamda insanlara destek verilmeye çalışılmakta. ABD hiç bir şekilde terörizmin karşısında mücadeleyi bırakmayacaktır ve başkalarının hayatını korumak için de...

Çok yakın zamanda bir ziyaret daha gerçekleştirmiştik. Çok önemli 2 ülke olarak geröçeklşiyor bu ziyaretler. Çok değerli bir şekilde Türkiye ile ortak işlere baş koyuyoruz. Terörist saldırıları konusunda Türkiye'de önemli bir süreç gerçekleştirdi. 30 yıldır süren terör konusunda Türkşiye çok önemli kararlılık ile ilerliyor bu konuda. Her zaman cesaret ve kararlılık ve güvensizlik ortamııyla ilgili adımlar atılacaktır. Tüm vatandaşların çıkarına olacaktır bu süreç. Bu süreçte Türkiye'de çok önemli kazanımlar bırakacaktır. Bu süreci Amerika da destekleyecektir."

Mavi Marmara gemisinde yaşananlarla ilgili tazminatla süreci başladı. Her iki tarafta olumlu bir tutum gösteriyor.

Haberin Tamamı İçin:

Kerry: Çözüm Sürecini Destekliyoruz

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Adalet ve Kalkınma PartisiAhmet DavutoğluAmerika Birleşik DevletleriAnkaraBarack ObamaBaşbakanBeşer EsadFilistinGazzeIrakİsrailİstanbulNATORecep Tayyip ErdoğanSuriyeTaraf GazetesiTerörYunanistangündem
Görüş Bildir