Johansson'dan “Kötücül İkizine” Dava

 > -

Johansson'dan “Kötücül İkizine” Dava

ABD’li aktrist Scarlett Johansson kendisine benzeyen bir kurgusal karaktere yer veren Fransızca çoksatan romanın yazarına karşı dava açtı.

Scarlett Johansson’un karakterin kendisinin “kötücül ikizi” olarak tasvir edildiği romanın yazarı Grégoire Delacourt ve yayınevi JC Lattes’ye karşı açtığı davanın mahkemece kabul edilmesi halinde yaratıcı ifadenin sınırları konusunda yeni bir eşik oluşabilir.

Yazarın kitaptaki kıyaslamanın Johansson’un güzelliğine bir iltifat ve övgü niteliği taşıdığı konusundaki ısrarına karşın özellikle “Lost In Translation”daki rolüyle ünlenen oyuncu, yayınevinden kişisel haklarının çiğnenmesi ve hileli kullanımı” nedeniyle tazminat talep ediyor.

Delacourt’un mart ayında yayımlanan kitabı “La première chose qu’on regarde”, Kuzey Fransa’da bir köyde bir araba tamircisinden yardım isteyen ve Johansson’a ikizi kadar benzeyen gizemli bir kadınla ilgili. Tamircinin önce gerçekten ünlü oyuncunun kendisi sandığı kadının onun kötücül ikizi olduğu ancak 60 sayfa sonra ortaya çıkıyor.

Kitabı okumadı iddiası

Delacourt, Johansson’un şimdiye kadar sadece Fransızca olarak yayımlanması nedeniyle büyük ihtimalle okumadığı bir kitap hakkında dava açmasının kendisini şaşkına çevirdiğini söyledi.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriFransaKitap
Görüş Bildir