Hakkında 7 Kez Müebbet İstenen Atağ Tahliye Edildi

 > -
3 dakikada okuyabilirsiniz

JİTEM Davasında Tahliye

JİTEM Davasında Tahliye

Eski Kayseri Jandarma Alay Komutanı emekli Albay Cemal Temizöz'ün de aralarında bulunduğu 8 sanığın yargılandığı davada, eski Cizre Belediye Başkanı Kamil Atağ tahliye edildi. Mahkeme, 5 sanığın tutukluluk halinin devamını kararlaştırdı.

Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmada, tutuklu sanıklar Cemal Temizöz, Kamil Atağ, Adem Yakin, Fırat Altın (Abdulhakim Güven), Hıdır Altuğ ve dosyası birleştirilen Burhanettin Kıyak ile tutuksuz yargılanan Tamer Atağ hazır bulundu.

Mahkeme başkanı, sanık Temizöz'ün Cizre'de görev yaptığı yıllarda oluşturduğu öne sürülen sorgu ekibinde yer aldıkları gerekçesiyle haklarında dava açılan 3'ü dosyanın sanığı biri o dönem uzman çavuş olarak görev yapan Burhanettin Kıyak ile ilgili hazırlanan dosyanın, görülmekte olan dava dosyasıyla birleştirildiğini söyledi.

Birleştirilen dosyadaki sanıklar Burhanettin Kıyak, Adem Yakin, Hıdır Altuğ ve Fırat Altın (Abdulhakim Güven) hakkında “Taammüden adam öldürmek” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası isteniyor.

Dosyanın sanıkları Burhanettin Kıyak ve Hıdır Altuğ, hazırlanan iddianamenin kendilerine ulaşmadığı için savunma hazırlayamadıklarını belirterek, mahkemeden süre talebinde bulundu.

Sanık Adem Yakin ise iddianamenin, görülmekte olan dava dosyasından “kes yapıştır” yöntemiyle hazırlandığını ileri sürerek, iddianamede, somut delillerin bulunmadığını iddia etti.

Duruşmada söz alan sanıklardan Kamil Atağ, yaklaşık 4 yıldan bu yana tutuklu bulunduğunu hatırlattı. “Niçin tutulduğumu bilmiyorum” diyen Atağ, “Eğer elinizde bir delil varsa cezamı verin” diye konuştu.

Sanık Temizöz de dosyadaki gizli tanıkların ifadelerinde yer alan 2 olayda da kendisinin Cizre dışında olduğunu ileri sürerek, “Ramazan Elçi'nin öldürülmesi olayında, yurt dışındaydım. Yurt dışında olduğuma dair belgeleri mahkemeye sundum” dedi.

KAMİL ATAĞ TAHLİYE

Mahkeme heyeti, avukatların taleplerini dinledikten sonra verdiği aranın ardından, tutuklu sanıklardan eski Cizre Belediye Başkanı Kamil Atağ'ın tahliyesine karar verdi.

Mahkeme, sanıklar Cemal Temizöz, Adem Yakin, Fırat Altın (Abdulhakim Güven), Hıdır Altuğ ve Burhanettin Kıyak'ın tutukluluk halinin devamını kararlaştırarak, duruşmayı erteledi.

İDDİANAMEDEN

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan iddianamede, sanıkların TCK'nın “adam öldürmek”, “cürüm işlemek için teşekkül oluşturmak” ve “adam öldürmeye azmettirmek” suçlarından cezalandırılmaları isteniyor.

Haberin Tamamı İçin:

Hakkında 7 Kez Müebbet İstenen Atağ Tahliye Edildi

Diyarbakır’da görülen faili meçhul cinayetler davasında tutuklu yargılanan korucubaşı ve eski Cizre Belediye Başkanı Kamil Atağ, tahliye edildi. Atağ, aynı davada tutuklu yargılanan emekli Albay Cemal Temizöz'ün 1993-1995 yılları arasında Cizre'de kurduğu iddia edilen 'Suç işlemek için oluşturulan teşekkül mensuplarını azmettirmek suretiyle' Ramazan Uykur, Abdurrahman Akyol, İhsan Arslan, Beşir Bayar, Abdurrezak Binzet, İzzet Padır ve Abdullah Özdemir isimli kişileri öldürtmek suçlarından 7 kez müebbet hapis cezası talebiyle yargılanıyordu.

Şırnak'n Cizre ilçesinde 1993-1995 yılları arasında işlenen 20 faili meçhul cinayetle ilgili davanın görüldüğü duruşmaya devam edildi. Duruşmaya, tutuklu sanıklar Cemal Temizöz, Cizre eski Belediye Başkanı ve Korucubaşı Kamil Atağ, itirafçı Adem Yakin, Fırat Altun (Abdulhakim Güven), Hıdır Altuğ, tutuksuz sanık Temer Atağ ile JİTEM'in infaz mangasının sorumlusu olduğu iddia edilen Yavuz kod adlı Burhanettin Kıyak isimli uzman çavuş katıldı. Duruşmanın öğleden sonraki bölümünde, sanıklara savunma için söz verildi. Savunmalarının ardından iddia makamının taleplerini alan mahkeme heyeti, ara karar için duruşmaya ara verdi. Mahkeme heyeti cezaevinde geçirdiği süreyi göz önünde bulundurarak Kamil Atağ'ın tahliyesine karar verdi. Sanıklardan Temizöz, Adem Yakin, Hıdır Altuğ, Abdulhakim Güven ile Burhanettin Kıyak'ın ise dosyadaki mevcut delil, tanık ve gizli tanık beyanları, bilirkişi raporlarının durumu göz önüne alınarak tutukluluk halinin devamını karar verdi.

--İSMAİL AVCI | DİYARBAKIR - CHA**

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AltınDiyarbakırKayseriŞırnaktahliye
Görüş Bildir