Jinekolojik Muayene

-
1 dakikada okuyabilirsiniz

Jinekolojik Muayene

Jinekolojik Muayene

Jinekolojik muayenede öncelikle baktığımız dış genital yada mevcut lezyon olup olmadığıdır. Bu ne olabilir? Uçuk olabilir, kondilom olabilir,

yara olabilir, benler olabilir (şekil değiştiren benler olabilir) veya anatomik yapısının nasıl olduğuna bakmak gerekebilir.

Kızlık zarının imperfore dediğimiz yani tamamen kapalı olan kızlık zarlarında örneğin: ciddi bir sorun vardır, hematokolpos gibi, adet kanının akamamasına bağlı kızlık zarının bombeleşmesi bunlar hep çıplak gözle görülebilecek ve hastanın hetatom pozisyonunda dış genitalinin kontrolü ile elde edilebilecek bilgilerdir. Spekülüm muayenesi yaparken vajenin içinde lezyon varmı yokmu? Vajende beyaz plaklar varmı? Veya yine ülser tarzı yaralar varmı? Rahim ağzında çığlap gözle görülen yara varmı? Erozyon varmı? Kanamalı alan varmı? Akıntı varmı? Akıntının varlığı, niteliği? Normal bir hormonal akıntı gibimi? Koku varlığı? bunların hepsi araştırılması gereken şeyler pervik muayene sırasında.

Ultrasonda bakirelerde karından ultrason yapılarak rahimin büyüklüğü nasıl? Ek bir kitle varmı yokmu? ona bakıyoruz. Yumurtalıkların yapısına bakıyoruz. Eğer bakire değilse, çok daha nitelikli bir görüntü elde edebildiğimiz #transvajinal ultrasonu uyguluyoruz.Bunda transvajinal ultrasonda yine rahimin tüm yapısı görülebilmektedir. Miyom varlığı araştırılır.

Rahim içinde kalınlık olup olmadığı yani endometriul kalınlık olup olmadığı araştırılır. Spiralin kayıp kaymadığı görülür. Yine hemen yumurtalıklara bakılarak yumurtalık rezervi, yumurtalıkta kist varlığı, yumurtalıkta kanser varlığına benzer kitle varlığı, bunların hepsi #jinekolojik muayenede görülebilecek şeylerdir.

Dolayısıyla çok kısa süreli bir muayene ile bile hastada mevcut olabilecek çok ciddi patolojiler gözlenebilir, saptanabilir elimizdeki imkanlarla

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Kanser
Görüş Bildir