Görüş Bildir

'Jet Fadıl 1 Milyar TL ile Kayıplara Karıştı' İddiası

Anasayfa > Gündem

Hakkında çifte soruşturma bulunan Fadıl Akgündüz'ün, İstanbul'da inşa ettiği bir otel için 12 bin yatırımcıdan 1 milyardan fazla para toplayarak kayıplara karıştığı iddia edildi.

Piyasadan 1 milyar liranın üzerinde para toplayan Fadıl Akgündüz, ablası Avniye Obut ve eniştesi İbrahim Obut hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu tarafından çete soruşturması başlatılırken Gümrük ve Ticaret Bakanlığı müfettişlerinin de otele gelerek inceleme yaptığı öğrenildi.

Bu olaylar üzerine Akgündüz'ün kayıplara karıştığı ve yerini annesi dahil yakın akrabalarının bile bilmediği öğrenildi.

'BİRDEN FAZLA KİŞİYE SATARAK...'

Zaman'da yer alan habere göre, yurtdışına kaçtığından şüphelenilen Akgündüz'ün ablası ve eniştesinin üzerine devrettiği mal varlıklarını da sattığı ortaya çıktı. Didim'de bulunan 52 adet villa, turizm bölgesi olan Muğla'nın Milas ilçesi sahilinde yaklaşık 300 milyon lira değerinde olduğu tahmin edilen 119 dönüm arsa ile çeşitli yerlerde bulunan arsa ve gayrimenkullerini de hızla elinden çıkaran Akgündüz'ün oteldeki devremülkleri birden fazla kişiye satarak piyasayı dolandırdığı ileri sürülüyor.

'365 KERE SATMIŞ'

Devremülk kanunuda bir devremülk en az 15 günlüğüne kullanım hakkıyla satılabiliyorken Akgündüz'ün kanuna aykırı olarak 1 günlük kullanım hakkıyla devremülk satışı yaptığı böylece bir odayı 365 kere sattığı iddia ediliyor.

Çete kapsamında soruşturma geçiren Akgündüz ve akrabalarının mal varlığına el konulacağı ileri sürülürken Akgündüz'ün yurtdışı yasağına maruz kalmadan önce kayıplara karışması ise manidar bulundu. Öte yandan çete soruşturmasını yürüten Savcı Nihat Karpınar ise mağdurlardan bilgi ve belge talep etti.

REKOR CEZA GELEBİLİR

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı müfettişlerinin inceleme altına aldığı oteldeki usulsüzlüklerden dolayı Fadıl Akgündüz ve akrabalarına rekor ceza gelmesi bekleniyor. Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun'a göre, teslimden önce kampanyalı satış olarak bilinen maketten satışta arz sahibi adına Tüketici Genel Müdürlüğü'nce kampanyalı satış izin belgesi düzenleniyor.

Tüketicilerin sözleşmeden doğan haklarının devlet garantisinde olduğu sistemde maketten satılan devremülklerin 36 ayda tamamlanmaması ve mal sahiplerine teslim edilmemesi halinde firmanın izin belgeleri iptal ediliyor. 2009 yılında başlanılan otelin inşaatı ise 6 yıldır tamamlanmadı.

Kanunun öngördüğü inşaat tamamlama süresini 3 yıl geçen otele yaptığı satış bedeli olan 1 milyar lira kadar idari para cezası verilmesi bekleniyor. 12 bin kişiye sattığı devremülklerden yaklaşık 1 milyar lira satış geliri elde eden Akgündüz'ün bu parayı nerede tasarruf ettiği ise bilinmiyor. Otel inşaatına 85 milyon lira harcadığı öğrenilen Akgündüz'ün Reklam, kira ve şirket harcamalarından arta kalan 800 milyon liranın akıbeti ise kamuoyunda merak oluşturuyor.

Kaynak: http://www.sondakika.com/haber/haber-...
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
3
1
1
1
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Salim Kol

ya ben anlamıyorum amk türk milleti çalışkandır türk milleti zekidir türk milletinin karakteri yüksektir derken atatürk bizi mi kast etti yoksa onun dediği t... Devamını Gör

Can Babacan

ama milleti dolandiriyor kacip paralari yiyor sonra geri geliyor yine insanlari dolandiriyor yine kaciyor... ama ben anlamiyorum amina koyayim...

Pasif Kullanıcı

Buna para veren salolar var ya hala.