Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Japonya'da Suga'nın Başbakanlığı Üstlenmesi Öncesi Abe Kabinesi İstifa Etti

0PAYLAŞIM

Japonya'da Suga'nın Başbakanlığı Üstlenmesi Öncesi Abe Kabinesi İstifa Etti

TOKYO AA - Japonya’da iktidardaki Liberal Demokrat Parti LDP liderliğine seçilen Suga Yoşihide’nin başbakanlığı üstlenmesi evveli, mevcut Abe Şinzo bakanlar kurulusu istifasını sundu.

Kamu yayıncısı NHK'nın haberine göre, Suga’nın misyonu üstlenmesi evvelinde, 2017’den beri vazifede bulunan mevcut kabine sabah toplu olarak misyonundan ayrıldı.

Bakanların istifasını teslim alan Abe, "Ekonominin canlandırılması ve milli çıkarların korunmasına müteveccih diplomasi için takribî 8 sene her gün çalışıldı." dedi.

Abe, yeni bakanlar kurulunun misyonu vazgeçtikleri yerden teslim alacağını belirterek, "Güçlü takviyenizi ve kavrayışınızı bekliyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

Parti içi tercihlerde Abe'nin yerine LDP başkanlığına seçilen Suga’nın başbakanlık vazifesini üstlenmesine kesin gözüyle bakılıyor.

  • Yüzde 70 ile Suga

Abe, 7 sene 8 ay sürdürdüğü misyonu sonrası "Japonya’nın tek yarıyılda en uzun müddet başbakanı" unvanını elde etmiş, Suga da Abe yarıyıllarının hükümet lafçılığını yürütmüştü.

Ekim 2017’deki genel tercihlerde 465 koltuklu Temsilciler Meclisinde Abe’nin genel başkanlığını yürüttüğü LDP, 284 koltuk kazanmıştı.

Abe, ağustos sonu tertip ettiği basın buluşmasında, hastalığının nüksettiğini aktararak, "Devlet idaresinde netice ehemmiyetlidir. Kararlarımı muntazam veremiyorum.” ifadesini kullanarak, başbakanlık vazifesini vazgeçeceğini açıklamıştı.

Parti milletvekillerinin ve eyalet temsilciliklerinden 3’er reyin dahil edildiği hafta başındaki LDP iç tercihlerinde Suga, reylerin yüzde 70’ini alarak LDP başkanlığına seçilmişti.

Suga, LDP kontrolündeki Japonya meclisinde tertip edilecek fantastik seansta alacağı başbakanlık vazifesini Eylül 2021'deki normal genel tercihlere kadar yürütecek.

  • Olası kabine

Göreve gelmesi sonrası yeni bakanlar kuruluyu açıklayacak Suga'nın, Başbakan Dayanakçısı ve Maliye Bakanı Aso Taro ile Dışişleri Bakanı Motegi Toşimitsu'yu mevcut vazifelerinde yakalaması bekleniyor.

Yeni bakanlar kuruluda Yönetimsel Reform Bakanlığına getirilecek Kono Taro'nun boşalttığı Korunma Bakanlığı koltuğuna, Dışişlerinden Mesul daha önceki Devlet Bakanı ve Abe'nin erkek kardeşi Nobuo Şahıs'nin oturacağı kaydediliyor.

2021 yazına ertelenen Tokyo Olimpiyatlarından Mesul Devlet Bakanı Seiko Haşimoto ile Kovid-19 önlemlerinden mesul kabine azası Nişimura Yasutoşi de koltuğunu gözetecek.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir