Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Japonya'da Sadece 'Tek' Kitabın Satıldığı Dünyanın En Sıra Dışı Kitapçısı

 > 
2.6bPAYLAŞIM

Yoshiyuki Morioka, Japonya'da bir kitapçı dükkânı işletiyor. Yalnız, onun dükkânı diğer kitapçılara göre çok farklı: Dükkânında sadece tek kitap satılıyor...

Japonya'nın başkenti Tokyo'daki, Morioka Shoten isimli kitapçı bambaşka bir vizyona sahip: Dükkânda yalnızca tek kitap satılıyor.

Tokyo'nun lüks alışveriş bölgesi Ginza'daki geçtiğimiz mayıs ayında açılan kitapçı çok farklı bir anlayış doğrultusunda işletiliyor: Tamamen minimal felsefeye göre düşünülüp, işletilen bu kitapçı dükkânı müşterilere sadece "tek" kitap sunuyor.

Tek kitap satılıyor derken şunu kastediyoruz: Her hafta belirli bir kitap belirleniyor ve sadece o kitap satılıyor.

Daha önce büyük kitabevleri de işleten Morioka, dükkânında neden tek kitap sattığını şöyle açıklıyor: 

“10 yıl boyunca başka bir kitabevi işlettim ve yılda birkaç kez kitap tanıtım etkinlikleri düzenliyordum. Böyle etkinliklerde çok sayıda insan dükkânımı ziyaret etti ve bunu sadece tek bir kitap için gerçekleştirdiler.

Yaşadığım bu deneyimlerden bir süre sonra yalnızca bir kitap ile de kitapçılığın yapılabileceğine inanmaya başladım.”

"Bu, iki boyutlu bir kitabı, üç boyutlu bir ortama ve deneyime taşıma girişimi..."

Morioka dükkânıyla ilgili görüşlerini kendisiyle yapılan röportajda açıklıyor: 

“Dükkânda çiçekler hakkında bir kitap satarken, kitapta görünen bir çiçeği de dükkânda sergiliyorum. Ayrıca yazarların ve editörlerin de mümkün mertebe kitapçıda zaman geçirmesini istiyorum. 

Bu, iki boyutlu bir kitabı, üç boyutlu bir ortama ve deneyime taşıma girişimi. Müşterilerin de bu deneyimi yaşayınca kitabın içine dalmak istediğine inanıyorum.”

Morioka, bu konseptiyle dükkânın açtığı günden bugüne kadar 2100'ün üzerinde kitap satmış.

Bugüne kadar sattığı kitaplar arasında ise Fin yazar Tove Jansson’dan "The True Deceiver", Hans Christian Andersen’in "Masallar", Mimei Ogawa’dan "Moon Night and Glasses" gibi eserler var.

Bunun dışında bazı Japon yazarların kitapları ve bir sanatçının bitkileri fotoğrafladığı bir çalışması da dükkânda satılan kitaplar arasında.

Morioka, her ne kadar dijital çağa geçildiyse de "fiziksel" kitapların "özel" bir deneyim sunduğunu bu yüzden cazibesini kaybetmeyeceğini düşünüyor.

Bu ilginç konsepti başka yerlerde de görüp göremeyeceğimizi zaman gösterecek...

Kitabevi kavramına farklı bir yorum getiren bu anlayış hakkında siz ne düşünüyorsunuz?

İyi bir fikir, beğendim.
Kötü bir fikir, beğenmedim.
Çekimserim.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
klinikpsikolog

İlginç bir şey ama şimdilik iyi satışı yok anlaşılan ve daha farklı şeyler düşünülebilir reklam da önemli yani. Kendisi de demiş ama ünlü yazarlarla anlaşıp, büyük kitaplar satmalı. Yoksa atıyorum saçma bir Kişisel gelişim kitabı için kimse gitmez o da satamaz.

mervenurulku

Bim'in cuma günlerini beklemek gibi aradığın kitabın gününü beklemek..

vlknsn

şimdi bu dükkanı burda düşün...

mervenurulku

(düşünemedi)

abigail-dersion

Gayet mantıklı bir girişim olmuş

bootstrap

Çok satanlar rafları olmayan bir kitapçı, bunu sevdim.

Görüş Bildir