Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Japonya Başbakanı Suga: "Öncelik Salgının Kontrol Altına Alınması Ve Ekonominin İnşası"

0PAYLAŞIM

Japonya Başbakanı Suga: "Öncelik Salgının Kontrol Altına Alınması Ve Ekonominin İnşası"

TOKYO Anadolu Ajansı - Japonya Başbakanı Suga Yoşihide, yeni bakanlar kurulunun en ehemmiyetli önceliklerinin yeni tip koronavirüs Kovid-19 salgınının hakimiyet altında yakalanması ile ekonominin yine canlandırılması olacağını söyledi.

Suga, vazifeye geldikten sonra tertip ettiği ilk basın buluşmasında, Japonya'nın iç ve dış siyaseti, ekonomisi ve Kovid-19 salgınına müteveccih değerlendirmelerde bulundu.

Suga Yoşihide, evvelki Başbakan Abe Şinzo'nun sıhhat mazeretlerini öne sürerek yarıyıl ortasında misyonundan ufaladığını hatırlatarak, politikada boşluğa tahammül edilemeyeceğini kaydetti.

Salgın yarıyılında sosyoekonomik vaziyete dikkati sürükleyen Başbakan Suga, "Milletin sıhhatine yine kavuşabilmesi için Abe siyasetlerini sürdürmeyi kendime misyon öğreniyorum." dedi.

Suga, "İlk önceliğimiz virüse karşı besbelli temkinler. Virüsün Batılı ülkelerdeki gibi dağılmasını önleyeceğiz. Gelecek senenin ilk yarısında tüm yurttaşlara erişebilecek aşı amaçlıyoruz." diye konuştu.

Yine eforlu ekonomiye dönülmesi için çaba edileceğini belirten Suga Yoşihide, parasal genişleme, finansal yatırım ve sihrime taktiklerini önceleyen siyasetleri sürdüreceğini söyledi.

Dış siyasette Japonya-Amerika Birleşik Devletleri ittifakı esasında hareket edileceğini vurgulayan Suga, "Özgür ve özgür İndo-Pasifik vizyonuyla Çin ve Rusya dahil komşu ülkelerle tutarlı ilişkiler geliştirmek istiyoruz." ifadesini kullandı.

Kuzey Kore ile çözülmeyi bekleyen "alıkonulmuşlar" meselesinde kararlılık sergileyeceğini kaydolan Başbakan Suga, hürleşmenin sürdürülerek "bürokratik bölgeciliğin" sona erdirileceğini dile getirdi.

Suga, erken tercih iddialarına ait ise "Ulus yeni bakanlar kuruludan salgın hakimiyeti ve ekonominin inşasını bekliyor. Her halükarda tercih 1 sene içinde. Zaman darlığını da göz önüne alarak düşünmek isterim." biçiminde konuştu.

  • Yeni kabine duyuruldu

Toplantı evvelinde Kabine Baş Sekreterliği ve Hükümet Lafçılığı misyonuna ceddilen daha önceki Sıhhat Bakanı Kato Katsunobu, yeni bakanlar kuruluyu açıkladı.

Başbakan Takviyecisi ve Maliye Bakanı Aso Taro ile Dışişleri Bakanı Motegi Toşimitsu dahil 8 bakan koltuğunu korudu.

Kato'dan boşalan Sıhhat Bakanlığına Tomura Norihisa soyulurken, daha önceki Korunma Bakanı Kono Taro ise Yönetimsel Reformlardan Mesul Kabine Aboneliğine getirildi.

Kono'dan boşalan koltuğa da evvelki başbakan Abe'nin erkek kardeşi ve daha önceki Dışişleri Bakanlığı Kıdemli Dayanakçılarından Birey Nobuo atandı.

Kovid-19 temkinlerinden mesul kabine azası Nişimura Yasutoşi ile 50 yaş altında tek aza Etraf Bakanı Koizumi Şinciro'nun koltuğunu gözetmesi de dikkati çekti.

Yeni Adalet Bakanı Kamikawa Yoko olurken, Tokyo Olimpiyatları ve Paralimpik Oyunları Bakanı Hiroşige Seko da vazifede kaldı.

Ortalama yaşı 60 olan yeni bakanlar kurulunun 4'te 3'ü evvelki hükümetlerde muhtelif vazifeler üstlenmişti.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir