Japon şirketlerin hisseleri düşüşte

-
1 dakikada okuyabilirsiniz

Japon şirketlerin hisseleri düşüşte

Japon şirketlerin hisseleri düşüşte

İki ülke arasında yaşanan gerginlik nedeniyle Çin'deki üretimlerini askıya alan Japon firmalarının hisselerinin değerleri hızla düşüyor.

Otomobil üreticisi Nissan'ın hisseleri % 5 düşerken, Uniqlo adlı hazır giyim mağazasının sahibi Fast Retailing'in hisseleri % 7, bir başka otomobil üreticisi Honda'nın hisseleri de % 2,5 düştü.

Şirketler şimdilik Çin'deki üretimlerini sadece geçici olarak durdurdu ancak iki ülke arasındaki çatışmaların giderek şiddetlenmesinden ve iki ülke arasındaki ticari ilişkilerin daha da zarar görmesinden endişe duyuluyor.

BBC'ye açıklama yapan Fujitsu Araştırma Enstitüsü'nden Martin Schulz ''Çok endişeliyiz. Bu sorun bir an önce çözülmezse kontrolden çıkabilir. Ve Japon şirketleri büyük zarar görür'' dedi.

Bugün Japon süpermarket zinciri Aeon protestolar nedeniyle Çin'deki 30 mağazasını kapatmak zorunda kaldığını açıkladı.

Otomobil üreticisi Toyota da üretiminin bir kısmını askıya aldı. Sony, Çin'deki yedi fabrikasından ikisini kapattı.

Pazartesi günü Nissan Çin'deki iki fabrikasını 18 Eylül'e kadar kapattığını açıklamıştı. Panasonic de aynı tarihe kadar Çin'deki fabrikalarını çalıştırmayacağını söyledi. Canon da Çin'de üretimi durdurdu.

Çin'de protestoların şiddetlenmesi durumunda, bu ülkede üretim yapan Japon firmalarının, çok uzun süre çalışamayabileceğinden endişe duyuluyor.

Ayrıca yaşananların Çin pazarına açılmak isteyen Japon firmalarını da durdurduğu düşünülüyor.

Çin, üretimin ucuz olduğu bir ülke olarak biliniyor ve birçok Japon şirketi, fabrikalarını burada kurmayı tercih ediyor.

Uzmanlar, Japon firmalarının protestolar nedeniyle kendilerine yeni bir üretim mekanı bulmak zorunda kalabileceğini düşünüyor.

Ayrıca Çin'de iş gücü bedelinin giderek yükseliyor olması da, Japon üreticileri bu ülkeden kaçmaya teşvik ediyor.

Ancak böyle bir değişikliğin Japon firmalar için kolay olmayacağı da bir gerçek.

Ayrıca Çin'de şiddetlenen Japon karşıtlığının Japon ürünlerinin ülkedeki satışına da yansıyabileceğinden ve bu durumun Japon üreticileri daha zor duruma sokabileceğinden de endişe ediliyor.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

ÇinJaponyaSonyTercih
Görüş Bildir