Görüş Bildir

İznik Gölü'nde Su Çekildi, 1.500 Yıllık Bazilika Ortaya Çıktı

Anasayfa > Gündem

Türkiye'nin en büyük tatlı su kaynaklarından İznik Gölü'nün bazı bölümlerinde su kıyıdan 30 metre çekildi.

Marmara Bölgesi'nin en büyük, Türkiye'nin ise 5'inci büyük doğal gölü olan yaklaşık 300 kilometrekarelik İznik Gölü, son dönemdeki mevsimsel kuraklıktan olumsuz etkileniyor.

En derin yeri 65 metre ölçülen, tatlı su ıstakozu, yayın, sazan, akbalık, gümüş gibi 27 balık türü bulunan gölün bazı bölgelerinde mevsimsel etkenlere bağlı sulama şartları ve kuraklık kaynaklı küçük adacıklar oluştu.

Orhangazi'de su kıyıdan 35 metreye kadar çekildi

Orhangazi'de su kıyıdan 35 metreye kadar çekildi

Bölgede tarımsal sulamada da faydalanılan İznik Gölü'nün özellikle Çakırca Mahallesi yakınında su seviyesinin düşmesiyle balıkçı kayıkları karaya oturdu.

Orhangazi ilçesi sahilinde ise su kıyıdan 30-35 metre çekildi. Bir zamanlar büyük teknelerin yanaştığı iskele de suyun gerisinde kaldı.

1500 yıllık bazilikanın bir kısmı ortaya çıktı

1500 yıllık bazilikanın bir kısmı ortaya çıktı

Su çekilmesiyle, 2014 yılında göl kıyısının 20 metre açığında 1,5-2 metre derinlikte bulunan, 1500 yıl önce Aziz Neophytos adına inşa edildiği belirlenen ve su altı arkeoloji müzesine dönüştürüleceği açıklanan bazilika kalıntısının bir kısmı görünür hale geldi.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
20
12
4
4
3
3
2
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
rcpbyrm

üstüne bir avm güzel gider ...

abdes terliği

ülkede göl diye bir şey kalmadı manisadaki gölmarmara geçen seneden beri kuruyordu bu sene artık göl bile yok, toprak oldu tamamen.