Görüş Bildir

İzmit Körfezi Tanınmayacak Halde! Kirlilik Nedeniyle 169 Kuş Türünde Geriye 6-7 Tane Kaldı

Anasayfa > Gündem

İzmit Körfezi’nde göç eden su kuşlarının mola verdikleri sahil şeridinde kirlilik her geçen gün artıyor. Kocaeli Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Sait Ağdacı, “169 kuş çeşidi kirlilikten dolayı 6-7 çeşide indi. Bu gidişle bu kuş türlerini de burada göremeyeceğiz” ifadelerini kullandı.

DHA'da yer alan habere göre, İzmit Körfezi’nin doğu kesimindeki sahil şeridi, Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından 5 Aralık 2006 tarihinde sulak alan olarak ilan edildi. Su kuşlarının göç yolları üzerinde bulunan alanda kuşlar deniz dibini tarayarak karınlarını doyuruyor. Bugünlerde de yüzlerce flamingoya ev sahipliği yapan kıyı şeridi, evsel atıklar nedeniyle kirlenince bölgeye uğrayan su kuşlarının sayısında ciddi oranda azalma oldu.

"Kuşların göç yolları kirlendi"

"Kuşların göç yolları kirlendi"

Bölgenin su kuşlarının göç yolu olduğunu söyleyen Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Sait Ağdacı, “Burası, İzmit Körfezi’nin en doğu ucu ve su kuşlarının göç yolu. Flamingolar bile burada konaklayıp göç yollarına devam ediyor. İzmit Körfezi bu hale gelmeden önce de bu bölgede 169 çeşit su kuşu konaklıyordu. Şu anda da burada flamingolar var, yeşil başlı ördek var, boz ördek var, balıkçıl türler var. Fakat şu anda denizin kirliliğini hep beraber görüyoruz, simsiyah bir deniz ve etrafta evsel atıklar, lastik, plastik cam ve evsel atıklar var buralarda. Kuşların göç yolları kirlendi” dedi.

"İnsan eliyle kirlenmeye devam ediyor burası, her elimize geçeni denize atıyoruz"

"İnsan eliyle kirlenmeye devam ediyor burası, her elimize geçeni denize atıyoruz"

Bölgede yaşanan kirliliğin eko sistemi ciddi anlamda etkilediğini ifade eden Ağdacı sözlerini şöyle sürdürdü: “Burada bulunan 169 kuş çeşidi kirlilikten dolayı altı, yedi çeşide indi. Burada konaklayan kuşlarımızın sayısı çok azaldı. Buradaki kirlilik, ciddi anlamda ekosistemi etkiliyor. Bu gidişle bu kuşları da burada göremeyeceğiz. Atık su arıtma tesisleri yapılıyor, belli bir takım temizleme çalışmaları yapılıyor ama maalesef yetersiz kalıyor. Körfez günden güne kirlenmeye devam ediyor. İnsan eliyle kirlenmeye devam ediyor burası, her elimize geçeni denize atıyoruz. Körfez’e gelen gemilerin basmış oldukları sintina atıkları neticesinde de simsiyah bir su ile karşı karşıyayız ve bu hayvancıklar da burada konaklamak zorundalar. Bu gidişle yakında bu kuş türlerini de burada göremeyeceğiz.”

İşte Körfez'in atık ve çöplerle dolu son hali 🎥

Ayrıca bakınız 👇

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
186
50
42
14
7
4
3
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Buse Özyurt

İzmir'e b*k kokuyor diyen AKP lilere gelsin.. Kocaeli kaç yıldız sizin kaleniz pislige bak.

Resho

Şimdi yorumlara bakınca hemen mevcut belediyeye saldıran ya da savunan olmuş. Eğer sen bir birey olarak elinden geleni yapıyorsan ve vicdanın rahatsa ve hale... Devamını Gör

Muhammet Öztürk

Tüm insanlardan tiksiniyorum. Kendimizde hata aramak yerine hemen başkalarına bok atmayı çok iyi biliyoruz. Altaki arkadaşın çevre için ne yaptığını çok mere... Devamını Gör