İzmit'in Sanat Tarihinde Bir Sayfa Kapandı

-

İzmit'in Sanat Tarihinde Bir Sayfa Kapandı

İzmit'in Sanat Tarihinde Bir Sayfa Kapandı

İzmit'te 1966 yılında yapılan Orduevi Sineması yıktırıldı.İzmit'te 1966 yılında inşa edilen, yaklaşık 15 yıldır kullanılamayan Orduevi Sineması'nın yıkımına başlandı.
Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanvekili Zekeriya Özak, Kozluk Mahallesi İnönü Caddesi'ndeki eski Orduevi Sineması'nın yıkımıyla ilgili gazetecilere yaptığı açıklamada, bunun İzmit için tarihi bir gün olduğunu belirterek, yıkımına başlanan binayla Kocaeli Valiliği, Büyükşehir Belediyesi ve İzmit Belediyesi'nin birlikte yürüttüğü Kültür Tepesi Projesi'ne geçiş için iyi bir adım atılmış olacağını söyledi.
Bölgenin Kocaeli tarihinde, özellikle Osmanlı dönemine ait nadide eserlerin olduğu bir alan olduğunu dile getiren Özak, şöyle konuştu:
''Kasr-ı Humayun, Saat Kulesi, Redif Binası, İmaret Camisi ve Paşalar Köşkü, Türk ve Osmanlı tarihinde önemli bir alanı barındıran bir yer. Kocaeli Valiliği, Büyükşehir Belediyesi ve İzmit Belediyesinin birlikte yürüttüğü Kültür Tepesi Projesiyle bu alan Kocaeli halkının hizmetine sunulacak. İlk adımı atmış oluyoruz, buradaki siluetin önünü kapatan ve uzun yıllardır harabe durumda olan Orduevi Sineması'nın yıkımını gerçekleştiriyoruz. Sinema binası yıkıldığı zaman bu alanın önü açılacak. Buralar Kocaeli'nin ortak değerleridir, korumak ve geliştirmek hepimizin görevidir.''

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Sinema
Görüş Bildir