İzmirli Doktor Devler Liginde

-
1 dakikada okuyabilirsiniz

İzmirli Doktor Devler Liginde

İzmirli Doktor Devler Liginde

Kardiyoloji Doçenti Cevad Şeküri, Türkiye'de kadınlarda kalp damar hastalıkları risk faktörleriyle ilgili yaptığı araştırma Harvard Üniversitesi tarafından değerli bulundu

Doç. Dr. Cevad Şeküri'nin araştırması, Harvard Üniversitesi'nin Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) ve Gates Vakfı'nca desteklenen 2.7 milyon kişiyi kapsayan çalışmasına dahil edilirken, sonuçları dünya tıp bilimadamlarının arenası kabul edilen Lancet dergisinde yayınlandı. Doç. Dr. Şeküri, "Bu büyük bir onur" dedi.

BİLL GATES VAKFI DA DESTEKLİYOR

İzmir Kent Hastanesi Kardiyoloğu Doç. Dr. Şeküri, Türk kadınlarını menapoz sonrasında kalp damar hastalıkları açısından bekleyen tehlikeleri, risk faktörlerini belirlemek için bir çalışma yaptı. Bu çalışmanın sonuçları uluslararası Japonya Kalp Dergisi'nde de yayımlanırken, Harvard Üniversitesi'nin dikkatini çekti. "Dünya diyabet haritası"nı çıkarmak için 2.7 milyon kişiyi kapsayan bir çalışma başlatan Harvard Üniversitesi Epidemiyoloji Bölümü'nün 2010'da, Şeküri'nin araştırmasını bu büyük çalışmaya dahil ettiği ortaya çıktı. Harvard'ın, DSÖ ve Bill & Melinda Gates Vakfı'nca desteklenen çalışmasının sonuçları Temmuz 2011'de, ancak çok özgün, değerli bilimsel çalışmalarının yayınlandığı Lancet'de yayınlandı. Dünyada son 30 yılda 153 milyon olan diyabetli sayısının son derece kaygı verici rakam olan 400 milyona ulaştığını ortaya koyan çalışmada, sosyoekonomik durum geliştikçe açlık kan şekerinin arttığı uyarısı yapıldı. Obezitenin (şişmanlık) büyük artış gösterdiği Kuzey Amerika'da açlık kan şekerinin en yüksek, Afrika ülkelerinde ise en düşük çıktığını belirten Doç. Dr. Şeküri, şunları söyledi:

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

İzmirJaponyaşeker hastalığı
Görüş Bildir