İzmir Milli Eğitim Müdürü: Çocuklarda Bir Hedef Boşluğu Var

-
2 dakikada okuyabilirsiniz

İzmir Milli Eğitim Müdürü: Çocuklarda Bir Hedef Boşluğu Var

İzmir Milli Eğitim Müdürü: Çocuklarda Bir Hedef Boşluğu Var

Öğrencilerin şiddet eğitilimini azaltmaya yönelik yeni bir proje başlatacak olan İzmir Milli Eğitim Müdürü Vefa Bardakçı, “Öğrencilerimize yeteneklerine göre hedef göstererek, şiddet olaylarını engellemek istiyoruz” dedi.

İzmir’de, bir hafta içerisinde okullarda meydana gelen ve bir öğrencinin öğretmenini derste öldürmesi, bir öğrencinin de sınıfın penceresinden atlayarak yaşamına son vermesiyle sonuçlanan olaylar üzerine, öğrencilerin şiddet eğilimini engellemek için çalışma başlatıldı.

İzmir Milli Eğitim Müdürü Vefa Bardakcı, 26 Eylül’de Karabağlar’da 8. sınıf öğrencisi H.K’nın, öğretmeni Rabia Sevilay Durukan’ı bıçaklayarak öldürdüğünü, 2 Ekim’de de Evka 2 Semti’nde 10. sınıf öğrencisi H.M.I’nın sınıfın penceresinden atlayarak yaşamına son verdiğini hatırlattı.

Olayların tek bir sebeple açıklanmasının mümkün olamayacağını, aile, okul, kültürel, sosyal ve çevresel faktörlerin incelenmesi gerektiğini kaydeden Bardakcı, peş peşe meydana gelen olaylar sonrası okul müdürleri ile toplantı yaparak, öğrencilerin şiddet eğilimini azaltmak için yeni bir proje başlattıklarını söyledi.

Bardakcı, proje kapsamında, her öğrencinin ilgi ve yeteneklerinin tespit edileceğini, sonuçlara göre sportif, kültürel, sanatsal veya sosyal faaliyetlere yönlendirileceğini anlatarak, “Çocuklarda bir hedef boşluğu var. Çocuklarımızın yetenekleri doğrultusunda, tiyatro mu, spor mu, müzik mi, sosyal konular mı onu ortaya çıkararak kendisine bir yol çizmesini sağlayacağız. Öğrencilerimize yeteneklerine göre hedef göstererek, şiddet olaylarını engellemek istiyoruz” diye konuştu.

Etkinlikler ders saatleri dışında yapılacak

Bardakcı, proje ile ilgili diğer kamu kurumlarıyla işbirliğine gideceklerini, bu noktada örnek olarak, spora yetenekli gençlerin gelişimi için İl Gençlik Hizmetleri ve Spor Müdürlüğü, tiyatro yeteneği olan öğrenciler için İzmir Devlet Tiyatrosu imkanlarından faydalanmayı istediklerini belirtti. Bardakcı, etkinliklerin ise ders saatleri dışında gerçekleştirileceği bilgisini vererek, şunları söyledi: “Çocuklarımızın okul içi ve dışındaki zamanlarını iyi değerlendirmelerini istiyoruz. Çocuklarımız ders saatleri dışında bu etkinliklerle ilgilenecek. Hafta sonları servislerle alıp, etkinliklere katılımını sağlayacağız. Yemeklerini de biz vereceğiz. Bu faaliyetler, özellikle dezavantajlı bölgelerimizdeki çocuklar için çok faydalı olacak. Onları iyi, güzel işlere yönlendirmiş olacağız. Çocukları risk alanlarından uzak tutmak için onların önüne bir hedef, ideal koymak gerek. Bizim kontrolümüzde yetenekleri gelişecek.”

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

İzmirTiyatromüzik
Görüş Bildir