İzmir'den Sağduyu Çağrısı

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

İzmir'den Sağduyu Çağrısı

İzmir'den Sağduyu Çağrısı

İZMİR’deki 75 dernek ve kurum ortak bildiri yayınladı. Bildiride, demokratikleşme sürecine sahip çıkılması ve muhtemel provokasyonlara dikkat edilmesi istendi. Bildiriye Şehit Aileleri Derneği dahil İzmir’deki bütün bölgeleri temsil eden federasyon başkanları da katıldı.

Söz konusu 75 dernek ve kurum, Anadolu Birliği Derneği öncülüğünde Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) lokalinde kahvaltıda buluştu. Burada konuşan Dernek Genel Başkanı Koçali Al, İzmir tarihinin en büyük sivil toplum kuruluşları buluşmasının yaşandığını söyledi. Al, Şehit Aileleri Derneği dahil bütün İzmir’in demokratikleşme sürecine sahip çıktığını, İzmir için barış karşıtı şehir algısı oluşturmaya çalışanların bu tabloyu görmesi gerektiğini belirtti.

Çeşitli konuşmalardan sonra hazırlanan bildiri, 75 dernek başkanının onayına sunuldu. Oybirliğiyle kabul edilen bildiride kardeş kavgasının sonlandırılması için atılan her adımı, söylenen her sözü dikkatle izlediklerini belirtildi.

Yeni anayasada ve diğer hukuk metinlerinde kaygıları giderecek çalışmalar yapılması gerektiği belirtilen bildiride, “Türkiye Büyük Millet Meclisi bütün azınlıkların, dillerin, renklerin, dinlerin temsil merkezi ve koruyucu gücü olmalıdır. Bunun için öncelikle seçim sisteminde değişikliğe gidilerek, istikrar sağlama adına konulan yüzde 10 ülke barajı kaldırılmalıdır. Bugünün Türkiye’sini yarına taşıyacak güçlü bir anayasanı, ortak uzlaşıyla yaşama geçirilmesini istiyoruz. Her kurum ve kuruluşun, her bireyin bu süreci tüm önyargılardan sıyrılarak, iyi niyetli bir şekilde, merkeze demokrasiyi ve insanı koyan bir anlayışla, kendi koşullarında bu sürecin içinde olması gerektiğini düşünüyoruz. Süreç, sadece iktidarın inisiyatifine bırakılamayacak kadar hassas ve önemlidir. Tüm siyasi aktörlerin, kurum ve kuruluşların aktif sorumluluk üstlenmesi gereken bir dönem yaşıyoruz. Süreci provoke edecek eylem ve söylemler konusunda bütün vatandaşlarımızın duyarlı, kararlı bir duruş sergilemelerini bekliyoruz” denildi.

AÇIKLAMAYA KATILANLAR

Makedonya Göçmen Derneği, İzmir Trakyalılar Derneği, İZMAR, İzmir Kırım Türkleri Derneği, İzmir Şehit Aileleri Derneği, İzmir Hastaneleri Gönüllü Anneler Derneği, İzmir Kadınlar Birliği, Konyalılar Vakfı, Polis Memurları Hizmet Derneği, Zihinsel Engellileri Geliştirme ve Koruma Derneği, İzmir Boryanlılar Derneği, Ege Yerel Yönetimler İzlenme Platformu, Düşkün ve Yaşlıları Koruma ve Yaşatma Derneği, Balkan Muhacirler Derneği, Türk Kadınlar Birliği, Yetiştirme Yurtları İZKEF, Bornova Sevdalılar Derneği, Karabağlar Eski Çamlık Derneği, Eğitim Derneği, Sancak Kosova Derneği, Ege 78’liler Derneği, İzmir Rizeliler Derneği, İzmirizmir Net Haber Sitesi, Koruyucu Aileler Derneği, SBF Derneği, İzmir TkMM Temsilcisi, Balkan Anadolu Derneği, Şehit Aileleri Vat-Sev Derneği, Yeni Anayasa Platformu’nu yanı sıra Bölge illerindeki yöre dernekleri de açıklamaya katıldı.

Evrensel

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

İzmirPolisŞehitTürkiye Büyük Millet Meclisikadınlar
Görüş Bildir