Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

İzmir'de “Sanatıma Dokunma” Sesleri!

-
1 dakikada okuyabilirsiniz

İzmir'de “Sanatıma Dokunma” Sesleri!

İzmir'de “Sanatıma Dokunma” Sesleri!

Yaptıkları imza kampayası için TBMM’ye giden sanatçılar ayrıca İzmir’de de bir etkinlik düzenlendi.

İzmirli sanatçılar, topladıkları imza kampanyasına destek için dün Ankara’ya, TBMM’ye gitti. İzmir Devlet Opera ve Balesi Sanatçıları, Devlet Senfoni Orkestrası, Devlet Tiyatrosu, Devlet Klasik Türk Müziği Korosu, Devlet Türk Dünyası Dans ve Müzik topluluğu ve ülkenin tüm sanat kurumlarının kapatılmasına kadar varabilecek yeni düzenlemeye karşı destek için imza kampanyası düzenledi.

İmza kampanyasının yanı sıra İzmir’de “Sanatıma Dokunma!” etkinliğiyle seslerini duyurmak isteyen sanatçılar saat 18:00′de Alsancak, Kıbrıs Şehitleri’nde toplandı. Sosyal medya üzerinden örgütlenen sanatçılara vatandaşlar da destek verdi.

Yürüyüşte, “Sanatıma dokunma”, “sanat güzelliklere yelken açar”, “alnımızın ışığı karanlığa yeter”, “sanata sahip çık” gibi birçok pankart dikkat çekti.

Katılımcılar ayrıca üzerilerinde “sanata evet” yazılı t-shirtlerle yürüdü.

TOBAV da Protesto Etti

Devlet Tiyatroları Opera ve Balesi Çalışanları Yardımlaşma Vakfı (TOBAV) üyeleri, çıkması beklenen yeni yasayla, sanat kurumlarının tek çatı altında toplanmasına karşı imza kampanyası başlattı.

İzmir Devlet Bale ve Opera Binası önünde biraya gelen ellerinde ‘Sanatın yasası özgürlüktür’, ‘karanlığa inat yaşasın sanat’ dövizleri taşıyan ‘sanata evet karanlığa hayır’ sloganları atan yaklaşık 300 TOBAV üyesi, protesto gösterisinde bulundu.

Grup üyeleri adına açıklama yapan TOBAV yetkilisi İsmail Bilen şu açıklamaları yaptı:

“Kurumularımızın kapatılması ve gerçekten bir ucube olan yeni model, gerici baskıcı bir içeriktir. Tepeden tırnağa, sanatın özgürlüğünü ve özerkliğini ortadan kaldırmaktadır. Bu olayın çözümü ancak kültür sanat emekçilerine saygı göstererek ‘Sanat kurumlarını sanat emekçileri yönetir’ evrensel ilkeziyle davranmaktır” dedi.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AnkaraİzmirSosyal MedyaTürkiye Büyük Millet Meclisimüzik
Görüş Bildir