Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

İzmir'de Plajların Güvenliği Atlı Jandarmaya Emanet

0PAYLAŞIM

İzmir'de Plajların Güvenliği Atlı Jandarmaya Emanet

İZMİR Anadolu Ajansı - ŞAFAK RÜZGÂR - İzmir Şehir Jandarma Komutanlığı bünyesindeki Atlı Jandarma Timi, kentteki turistik merkezlerde güven ve huzurun sağlanması için misyon yapıyor.

Türkiye'nin en fazla turist sürükleyen şehirleri arasında bulunan İzmir'de yerli ve yabancı turistlerin tatillerini huzurlu geçirmeleri için jandarma atlı birlikleri devriye dolaşıyor.

Jandarma personeli, Nevşehir'deki Jandarma At ve Köpek Eğitim Merkezi Komutanlığından JAKEM getirilen "Fulya", "Pamir" ve "Aybüke" adlı atlarla Seferihisar, Selçuk ile Menderes ilçelerindeki sahiller, mesire alanları ve ören yerlerinde misyon alıyor.

Atlı jandarmaların misyon yeri bazen binlerce senelik antik kent bazen mesire alanları bazen de plajlar oluyor.

Atlar, devriyeye çıkmadan evvel vazifeliler tarafından tımar ediliyor. Kumpaslı olarak beslenen atlara yaz aylarında susuz kalmamaları için de bol bol akışkan dayanağı yapılıyor.

Her türlü arazi ve hava koşullarına hazırlanan atlar sayesinde jandarma timi, önleyici kolluk devriyesi ve Kovid-19 temkinleri kapsamında teftiş yapıyor ve yurttaşları bilgilendirme mevzusunda faal olarak kullanılıyor.

Heybetli görüntüsüyle de dikkati sürükleyen atlı jandarma timi, sahip oldukları hareket mahareti sayesinde kapkaç, hırsızlık gibi olaylarlara anında müdahale ediyor.

Atlara devriye sırasında yurttaşlar da yoğun alaka gösteriyor. Özellikle çocukların yanaşarak hoşlandığı, resim sürüklettiği atlar, jandarma ile yurttaş arasında arkadaşlık köprüsünün kurulmasına vesile oluyor.

Atlı jandarmalar yaz müddetince 63 önleyici kolluk devriyesinde 471 şahsı denetledi, 273 yurttaşa destekçi oldu ve 10 şahsa Kovid-19 ihtiyatlarına uymadığı mazeretiyle operasyon yaptı.

  • 12 ay misyon yapıyorlar

Menderes ilçesi Özdere sahilinde devriye vazifeyi yapan Astsubay Kıdemli Üstçavuş Mustafa Canikli, Anadolu Ajansı muhabirine, JAKEM Komutanlığı bünyesindeki eğitimi bitirilen 3 at ile 3 personelin İzmir Şehir Jandarma Komutanlığında 12 ay süresince misyon yaptığını söyledi.

Atların hareket mahareti sayesinde yaz süresince genellikle sahillerde misyon aldığını belirten Canikli, şöyle konuştu:

"Motorlu taşıtların yaya devriyelerin faal bir biçimde kullanılamadığı alanlarda atlarımızı kullanarak yurttaşları rahatsız etmeden Kovid-19 temkinleri kapsamında sosyal mesafe ihtarları, iş yerlerinin teftişi ve uyulması gereken kaideler mevzusunda ihtarlarda bulunuyoruz. Yerli ve yabancı turistlere jandarmayı tanıtıp huzur ve güvende olduklarını sezdiriyoruz. Atlarımız yurttaşlarla aramızda diyalog kurmamızda tesirli oluyor. Yurttaşlar bizi görünce hem mutlu hem de güvende seziyor."

Eşi ve çocuğu ile sahile gelen Deniz Ceren Kutlu, atlı jandarmayı ilk kere gördüğünü belirterek, "Atları hoş buluyorum, çok asil hayvanlar. Bugüne kadar görmemiştim çok mutlu oldum. Hem güvenlik açısından hem de çocuklar açısından neşeli bir şey." dedi.

Arman Kutlu ise yurt dışında yaşadıklarını, tatil için geldikleri deniz kenarında atlı jandarma timini gördüklerini ve çok mutlu olduklarını dile getirdi.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir