İzmir ve İstanbul'da 'Hayata Dönüş' Protestosu

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

İzmir'de, 'Hayata Dönüş' Protestosu

İzmir'de, 'Hayata Dönüş' Protestosu

Cezaevlerinde açlık grevi yapan siyasi tutuklulara yönelik gerçekleştirilen, 32 kişinin ölümüyle sonuçlanan 'Hayata Dönüş Operasyonu, 12'nci yılında, İnsan Hakları Derneği İzmir Şubesi üyelerince Buca Cevaevi önünde protesto edildi

20 Ekim 2000 tarihinde bazı cezaevlerinde tutuklu ve hükümlüler F tipi cezaevleri koşulları ve tecrit uygulamasını protesto etmek amacıyla açlık grevine başlamışlardı. 19 Aralık 2000 tarihinde ise ’Hayata Dönüş Operasyonu’ adıyla yapılan müdahalede 32 kişi yaşamını yitirmişti. Üzerinden 12 yıl geçen olayı protesto etmek için İnsan Hakları Derneği İzmir Şubesi üyeleri, Buca Cezaevi önünde biraraya geldi. Cezaevi kapısının önünde ’19 Aralık’ı Unutmadık Unutturmayacağız’ yazılı pankart açan ve ’İnsanlık onuru işkenceyi yenecek’ sloganları atan dernek üyeleri adına Başkan Adnan Kaya, bir konuşma yaptı. Kaya, şunları söyledi:

"Kanlı operasyonun üzerinden tam 12 yıl geçti. İktidarlar, siyasi jargon, ülke gündemi tamamen değişti. Ancak o günden bugüne değişmeyen tek şey devletin cezaevi politikası. Bugün hala cezaevlerinde birçok tutuklu ve hükümlüye tecrit uygulanmaktadır. İlimizde bulunan iki büyük cezaevinden de neredeyse her gün hak ihlalleri konusunda derneğimize başvurular gelmektedir. Yaptığımız suç duyuruları sonuçsuz kalmakta yada etkin bir araştırma yapılmadan iddiaların asılsız olduğu belirtilmektedir. Devlet yetkilileri cezaevlerinde yanan insanlık dramını dün olduğu bugün de görmezden gelmektedir."

Haberin Tamamı İçin:

Hayata Dönüş'e Protestolu Anma

TMKP üyeleri 2000 yılında 30 tutuklunun ölümüyle sonuçlanan operasyonları Bayrampaşa Sağmalcılar Metro İstasyonu önünde protesto etti.

Tecrite Karşı Mücadele Platformu (TKMP) üyesi bir grup, 19 Aralık 2000 tarihinde cezaevlerindeki ölüm orucu ve açlık grevlerini sonlandırmaya yönelik düzenlenen ''Hayata Dönüş Operasyonu''nu protesto etti.
Sağmalcılar metro durağında toplanan grup, üzerinde operasyon sırasında hayatını kaybedenlerinin fotoğraflarının bulunduğu ''19-22 Aralık şehitleri ölümsüzdür. Hesabını soracağız'' yazılı pankart açarak eski Bayrampaşa Cezaevi'ne doğru yürüyüşe geçti.

Sloganlar eşliğinde cezaevinin önüne kadar yürüyen grup adına burada yapılan açıklamada, 12 yıl önce gerçekleştirilen operasyonda 28 tutuklu ve hükümlünün öldüğü, yüzlercesinin yaralandığı ifade edildi.
Operasyonun en büyük hapishane katliamı olduğu savunulan açıklamada, ''O günleri unutmadık, unutturmayacağız. Haklı davamızdan vazgeçmeyeceğiz. Bütün herkesi platformumuzla beraber bu davayı savunmaya davet ediyoruz'' denildi.

Dünya Bülteni

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Açlık greviİstanbulİzmirÖlüm Orucu
Görüş Bildir