Twitter Baskınlarında Gözaltı Sayısı 34'e Yükseldi

-

İzmir'de 'Halkı İsyana Teşvik' Baskınları: 16 Gözaltı

İzmir'de, sosyal medya üzerinden halkı isyana teşvik ettikleri gerekçisiyle 16 kişi gözaltına alındı.

Gezi Parkı olaylarına destek amacıyla kentte 5 gündür süren eylemlerde sosyal medyada halkı isyana teşvik ettikleri ve propaganda yaptıkları ileri sürülen 16 kişi gözaltına alındı.

Haberin Tamamı İçin:

İzmir'de Sosyal Medya Operasyonu: 24 Gözaltı

Taksim Gezi Parkı'ndaki olaylarla ilgili olarak İzmir'de sosyal medya üzerinden halkı kin ve nefrete teşvik ettikleri iddiasıyla 24 kişi gözaltına alındı.

İzmir Emniyet Müdürlüğü Bilişim Suçları Şube Müdürlüğü ekipleri, bazı kişilerin sosyal paylaşım siteleri üzerinden halkı kin ve nefrete teşvik ettikleri iddiasıyla operasyon düzenledi. Sosyal medyadaki hesapların IP adresleri üzerinden çalışma başlatan Bilişim Suçları Müdürlüğü tarafından tespit edilen 38 ayrı adrese eş zamanlı operasyon düzenlenerek 24 kişi gözaltına alındı.

Türk Ceza Kanunu'nun 216. Maddesi gereği 'halkı kin ve düşmanlığa sevk etmek' suçlamasıyla gözaltına alınan 24 kişinin, ifadelerinin alınmasının ardından sabah saatlerinde adliyeye sevk edilecekleri öğrenildi.

CHP İL BAŞKANI: 24 KİŞİ GÖZALTINDA

Gözaltına alınan kişilerin durumuyla ilgili bilgi almak için Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü'ne gelen Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir İl Başkanı Ali Engin, Cumhuriyet Savcılığı'nın 38 kişinin yakalanmasıyla ilgili polise talimat verdiğini, polisin de 24 kişiyi gözaltına aldığını söyledi. Gözaltına alınan kişilerin ifadelerinin alınmasının ardından serbest bırakılmalarını beklediklerini aktaran Engin, "Biz de parti olarak kendilerine avukat yardımı yapıyoruz. Ailelerini bilgilendiriyoruz. Twitter üzerinden eyleme çağırmakla suçlanıyorlar. Umuyoruz bir an önce ailelerine kavuşurlar" dedi. Gözaltına alınan kişilerin yakınlarının Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi önündeki bekleyişi de sürüyor.

Haberin Tamamı İçin:

İzmir'de 24 Kişiye Twitter Gözaltısı

İzmir'de sosyal medya üzerinden halkı isyana teşvik ettikleri ve propaganda yaptıkları ileri sürülen kişilere yönelik yapılan operasyonda gözaltına alınanların sayısı 24'e çıktı. 14 kişinin de arandığı kaydedildi.

Yapılan operasyonun ardından CHP İl Başkanı Ali Engin, CHP İzmir İl Sekreteri Avukat Sevda Erdan Kılıç, partililer ve gözaltına alınanların yakınları İzmir Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü'ne geldi. İl Başkanı Ali Engin ile Avukat Sevda Erdan Kılıç, emniyete girerek yetkililer ile görüştü, bilgi aldı. Ardından dışarı çıkan Engin, basın mensuplarına açıklama yaptı.

Haberin Tamamı İçin:

Gezi Parkı İle İlgili Twitter Gözaltıları Başladı

Günlerdir süren Gezi Parkı direnişi tüm Türkiye’yi ayağa kaldırmışken şimdi de özellikle İzmir’den Twitter tutuklamaları haberleri gelmeye başladı.

Direniş boyunca ana akım medya haber yapmadığı için herkes çok aktif bir şekilde sosyal medyayı kullanmaya ve bu kanallardan bilgi almaya başladı. Özellikle Twitter’da çok büyük bir bilgi paylaşımı yaşandı. Olaylar hakkındaki en taze bilgilere, yardıma ihtiyacı olanlara insanlar Twitter üzerinden erişilebildi. Öyle ki #direngeziparki ve #occupygezi dünya çapında trending topic oldu.

Dün itibariyle olayların biraz sakinleşmesi ile polisin meydanlarda gösterdiği orantısız güç, gözaltı ve tutuklamalara doğru kaydı. Bu tutuklamaların sebebi ise direniş boyunca Twitter üzerinden atılan tweetler. Radikal‘in haberine göre halkı isyana teşvik ettikleri ve propaganda yaptıkları gerekçesiyle İzmir’de 38 adrese baskın yapıldı ve 16 kişi gözaltına alındı. Bu sayının zaman geçtikçe arttığı belirtiliyor.

Twitter tutuklamalarına en büyük tepkilerden biri UNI Global Union Genel Sekreteri Philip Jennings’den geldi. Twitter hesabında bu tutuklamalar için “Önce size vururlar, sonra gaza boğarlar, sonra tutuklarlar, sonra da Twitter kullanmanı engellerler, penguenler için yaşam hakkı yok,” ve “Türkiye’de insanlar Twitter kullandığı için tutuklanıyor. Peki ya telefon?Kısa mesaj? Nefes almak?” gibi tweetler atan Jennings, #turkeynotalone hashtag’i altında direnişçilere olan desteğini göstermekten çekinmiyor.

Twitter gözaltıları sürerken tepkiler de bir bir gelmeye başladı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın “Sosyal medya, toplumların baş belasıdır,” sözünün üzerine gelen bu sosyal medya tutuklamaları uzun süre tartışılacağa benziyor.

Haberin Tamamı İçin:

Tweet Atanlara 'İsyana Teşvik' Gözaltısı

zmir'de sosyal medya üzerinden halkı isyana teşvik ettikleri ve propaganda yaptıkları ileri sürülen kişilere yönelik yapılan operasyonda çok sayıda kişi gözaltına alındı.

Gezi Park’a destek eylemleri sürürken İzmir’de yaşları 19 ile 25 yaş arası değişen 29 kişi hakkında dün akşam saatlerinde gözaltı işlemi yapıldı. 9 kişi daha aranıyor.

Gençlerin ailelerinin bekleyişi sürerken öğleden sonra ifadeleri alınmaları bekleniyor. 38 kişi hakkında hazırlanan dosyayı incelediğini söyleyen avukat İmdat Ataş, hurriyet.com.tr’ye konuştu, şu bilgileri verdi:

“Dosyanın içeriği Gündoğdu’da yaşanan olaylar sırasında birbirleriyle yazışmaları. İsyana ve kanunlara uymamaya teşvikle suçlanıyorlar. Eylemler sırasında twitter’a yazdıkları ‘Şu sokakta polis var’, ‘Şuraya gelmeyin’ gibi ifadeler. Bir de çoğu polisin Kordon’da bir genç kızı saçından sürüdüğü fotoğrafı paylaşıp yorum yapmışlar. Suç unsuru taşıyan bir şey göremedik. Sadece az önce sözünü ettiğim bilgilendirme tarzı yazışmalar paylaşmışlar. Çocuklar birbirini tanımıyor. Ancak organize suçlara götürülmüşler. Dosyada hiçbir ciddi şey yok. Başbakan’ın twitter açıklamasından sonra böyle bir şeyin yaşandığını düşünüyoruz.”

İzmir Barosu Başkanı Sema Pekdaş da dosyayı kendisinin görmediğini ancak inceleyenlerden öğrendiği kadar suç unsuru taşıyan bir fiil bulunmadığını zaten suçlandıkları (TCK) 214 ve 217. Maddelerin gözaltı ve tutuklamayı gerektiren bir suç olmadığını söyledi.

Pekdaş, “Ortada suç yoktur. Aslında bu maddelerden gözaltına alınmalarına da gerek yoktur, soruşturması gereken bir takım fiiller varsa yargılamaya gidilebilir. 24 saat içinde bırakılmalarını bekliyoruz. Organize Suçlara da bazen gözaltındakiler götürülebiliyor. O yüzden olduğunu düşünüyoruz. Baro’da gözaltılarla ilgili detaylı çalışmaları yapıyoruz, avukat desteği sağladık” dedi.

İZMİR'DE 29 KİŞİYE TWİTTER GÖZALTISI

İzmir Emniyeti Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü'ne bağlı ekipler, İstanbul Taksim Gezi Parkı eylemlerine destek vermek amacıyla İzmir'de düzenlenen gösterilerle ilgili sosyal medya üzerinden paylaşım yapan bazı kişilerin evlerine dün akşam satlerinde baskın düzenledi. Polis, "Halkı galeyana getirici, provakatif paylaşımlarla, olayların büyümesine sebep olma, kamu düzenini bozma, halkı kışkırtma, yalan haberlerle halkı suça tahrik etme" gerekçesiyle yaşları 19 ile 25 arasında değişen 29 kişiyi gözaltına aldı. Gençler ifadelerinin alınması için, Yeşilyurt Semti'ndeki Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü'ne götürüldü. Söz konusu suça karıştıkları ifade edilen 10 kişinin daha arandığı bildirildi.

AİLELER DURUMA TEPKİ GÖSTERDİ

Gözaltıların ardından aileler de çocuklarının götürüldüğü emniyet binasının önünde toplandı. Çocuklarının haksız yere gözaltına alındığını savunan ailelerden bazıları, hiç bir sosyal paylaşım sitesinde hesabının olmadığını belirtti. Gözaltına alınan İ.Ç.'nin babası Zafer Ç., "Dün akşam saatlerinde evimize 4-5 polis gelmiş. Ben Kuşadası'nda yaşıyorum, kızım da akrabalarımızın yanında İzmir'de kalıyor. Polisler, kızımın Twitter'de paylaştıklarıyla ilgili emniyete götürüleceğini söylemiş. Bu nasıl iş anlamıyorum. Zaten bu paylaşımları herkes yapmıştı. O zaman herkes suçlu herkesi gözaltına alsınlar" dedi.

Kızı E.Ö. gözaltına alınan Dilek Ö., kızının eylemlere dahi katılmadığını, kendilerine eziyet edildiğini savundu.

Gözaltına alınanların yakınları Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü'nün önünde bekledi.

SOSYAL PAYLAŞIM SİTESİNDE HESABI YOK İDDİASI

Bazı aileler, çocuklarının sosyal paylaşım sitelerinde hesaplarının bile olmadığını iddia etti. Öte yandan aileler, "Suç' olarak kabul edilen mesajların Türkiye'de bir çok kişi tarafından paylaşıldığını, bu doğrultuda paylaşan herkesin gözaltına alınması gerektiğini savundu. Bu arada, gözaltında tutulan kişilerden bazıları sağlık kontrolü için hastaneye götürüldü.

ENGİN: "SERBEST BIRAKILACAKLAR"

CHP İzmir İl Başkanı Ali Engin dün olduğu gibi bugün de ailelerin yanına gelip destek verdi. Engin, "Dün akşam da buradaydık, aileler tedirgin. Niye sadece bu kişiler için savcılık kararı verildi, bu tutarsız bir durum. Gözaltındakiler, ifadeleri alındıktan sonra adliyeye sevk edilmeden serbest bırakılacak. Aileler bu muameleyi hak etmiyor. Eğer bir suç işlendiyse bu suçu hepimiz işledik. Bu haksızlık ve hukuksuzluk. Bu durumu, İzmir Emniyeti'nin basiretsizliğini, becereksizliğini örtmesi olarak görüyorum. İzmir halkından özür dilenmesini bekliyoruz. Arkadaşlarımızın biran önce evlelerine dönmesini istiyoruz" diye konuştu.

İŞTE O TWEETLER

Eylemlere destek vermek amacıyla paylaşılan mesajlardan yola çıkılarak gözaltına alınanların kişisel sayfalarından gönderdikleri mesajlardan bazıları şöyle:

Haberin Tamamı İçin:

Twitter'da Polise 'Kendinize Yakışanı Yapın' Dedi, Evi Basıldı

İzmir’de Gezi Parkı’na yönelik Twitter’daki paylaşımları nedeniyle evinden operasyonla gözaltına alınan 38 kişiden Aynur Tıkıroğlu’nun “suç” sayılan twitlerinde, polislere, “Polisimiz hemen kendine yakışanı yapmalı, barışı sağlamalı” dediği görülüyor ve göstericilere “Taşkınlıkta bulunmayın” demesi dikkat çekiyor. Tıkıroğlu, gönüllü hukukçu ve doktorların isimlerini ve telefon numalarını da paylaşıyor.

İzmir’de, 31 Mayıs - 3 Haziran arasında twitter’da Gezi Parkı paylaşımları 38 kişi hakkında yakalama kararı çıkarıldı ve bu kişilerden 36’sı gözaltına alındı veya kendiliğinden teslim oldu. Evlere yapılan baskınlarda telefonlara ve bilgisayarlara el kondu.

Radikal'den İsmail Saymaz'ın haberine göre, TCK’nın 214 ve 217. maddelerine göre “suç işlemeye tahrik” ve “kanunlara uymamaya tahrik” suçlarından haklarından işlem yapılan gençlerden biri, üniversiteli Aynur Tıkıroğlu oldu. Evine yapılan operasyonla gözaltına alınan 23 yaşındaki Aynur Tıkıroğlu’nun ”twitlerine” el kondu.

 • İzmir gözaltına alınacaklar 72 saat nezaretten sonra mahkemeye alınacak, baro numaralarını kaydet

 • İzmir Gündoğdu Meydanı’nda toplanmaya devam ediyor. Lütfen Basmane’ye çekmeye çalışan sivillere inanmayın

 • İzmir Alsancak wifi şifreleri

 • Arkadaşlar polis bugün İzmir’de alınan göstericileri alıp dağıtacakmış, taşkınlıkta bulunmayın, saldırmayın

 • İzmir doktor numaraları lütfen yayalım

 • İzmir’deki işkence ve gözaltılar için ÇHD’den Avukat Özgür Dinçer Çalım ile irtibat kurabilirsiniz

 • Ankara’daki seyyar doktor numaralarını aktarıyoruz

 • Gündoğdu’ya yardım lazım, temizliğe yetişemiyoruz, eldiven ve çöp poşeti lazım

 • Gezi Parkı olayındaki 17 yalan haber

 • Yaşananlardan ders alan Kadir Topbaş ne yapacak acaba? Bir dahakine hardal gazı mı sıkacak?

 • Basmane katlı otopark, acil yardım gerekli. İnsanları bayıltana kadar dövüyorlar.

 • Halkınızı gazlayarak yaralayarak tahrik ederseniz, bundan herkes zarar görür. Polisimiz hemen kendine yakışanı yapmalı, barışı sağlamalı.

 • Elektrik kesintisi olabilirmiş, telefonları şarj edelim, haberi duyuralım.

 • Lanet olsun sizin gibi insanlara. Ambulansa gidenler bile rehin alınmış. Her yere dikkat edin, hiçbir yere saldırmayın, ne olur.

 • Tahrik olmayın, yakıp yıkmayın. Sadece yürüyün güzel insanlar.

 • Fuar’da plastik mermiye başladılar, dikkat.

 • DEÜ rektörlüğünün önünde ambulans beklemekte.

Haberin Tamamı İçin:

Twitter Baskınlarında Gözaltı Sayısı 34'e Yükseldi

Gezi Parkı'ndaki olaylara destek için sosyal medya üzerinden paylaşımları nedeniyle İzmir'de gözaltına alınanların sayısı 34'e yükseldi.

Taksim Gezi Parkı'ndaki olaylar üzerine İzmir'de düzenlenen gösterilerde, sosyal medya üzerinden yaptıkları paylaşımları nedeniyle aranan 5 kişi polise teslim oldu. Böylece kentte gözaltına alınanların sayısı 34'e yükseldi.

İzmir Emniyet Müdürlüğü Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü'nde gözaltında tutulan şüphelilerin, avukat nezaretinde ifadelerinin alındığı belirtildi.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AnkaraBaşbakanCumhuriyet Halk PartisiGezi ParkıİstanbulİzmirKadir TopbaşPolisRecep Tayyip ErdoğanSosyal MedyaTwitter
Görüş Bildir