Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

"Bayrak" İzmir Valisi'ni Kızdırdı!

 > -

İzmir'de 90. Yıl Coşkusu

İzmir'de 90. Yıl Coşkusu

İzmir'in kurtuluşu, Hükümet Konağı balkonuna süvari birliklerince Türk bayrağı çekilmesiyle canlandırıldı.

Törene, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, İzmir Vali Vekili Ardahan Totuk, Ege Ordusu ve Garnizon Komutanı Orgeneral Abdullah Atay ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ile vatandaşlar katıldı.

BAKAN GÜNAY İZMİR'DE YUHALANDI

Türk süvari birliklerinin kente girişi ve Hükümet Konağı balkonuna yeniden Türk bayrağı çekmelerinin canlandırıldığı tören sonrası, Kültür ve Turizm Bakanı Günay, İzmir Vali Vekili Totuk, Garnizon Komutanı Orgeneral Atay ve Büyükşehir Belediye Başkanı Kocaoğlu, temsili süvari birliği komutanı ile askeri tebrik etti.

Ayrıca 9 Eylül'ün 90. yılı nedeniyle şehirde “90. Yıl Zafer Yürüyüşü” düzenlendi.

Geniş katılımla Basmane Polis Merkezi önünden başlayıp Cumhuriyet Meydanı'na kadar süren yürüyüşe halk büyük ilgi gösterdi.

Bu arada törenlere gelen Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, vatandaşları selamlama sırasında bir grup tarafından protesto edildi.

Cumhuriyetin ilanından bu yana 9 Eylül, İzmir’in Kurtuluş Günü’nün simgesi olan süvariler tarafından getirilen Türk Bayrağı’nın İzmir Valiliği’ne çekilmesi töreni, mayıs ayında değiştirilen Ulusal ve Resmi Bayramlar ile Mahalli Kurtuluş Günleri, Atatürk Günleri ve Tarihi Günlerde Yapılacak Tören ve Kutlamalar Yönetmeliği’ne takılmış, İzmir Valiliği tarafından 9 Eylül törenleriyle ilgili yapılan ilk duyuruda süvari birliği ve bayrak çekme töreni ile Cumhuriyet Meydanı’ndaki geçit töreninin gerekleştirilmeyeceği duyurulmuştu.

Ancak Kurtuluş Savaşı’na nokta koyan Konak’daki tarihi Hükümet Konağı’na bayrak çekilmeyeceğinin duyulması İzmir’deki sivil toplum örgütlerini ayağı kaldırmıştı.

Sosyal medyada da uygulama büyük tepki görmesi üzerine bayrak çekme seremonisi tören programına dahil edilmişti.

UNUTMAYACAĞIZ, UNUTTURMAYACAĞIZ

Törende konuşma yapan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, İzmir’deki milli mücadele ruhunun sonsuza kadar yaşayacağını söyledi.Mustafa Kemal’in 9 Eylül 1922 tarihinde karargahı ile birlikte Bornova Belkahve’ye gelişini, Kemalpaşa’da kaldığı evin olduğu yerde yaşananları anlatan Başkan Kocaoğlu, “Bugün, Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarına duyduğumuz sonsuz minnet ve hayranlığı anlatacak kelimeleri bulmakta gerçekten zorlanıyoruz. Çünkü 9 Eylül zaferinin; yani sadece bir kentin değil, koskoca bir ülkenin, bir milletin kurtuluşunun hangi güç koşullarda kazanıldığını iyi biliyoruz. Mustafa Kemal’in, İsmet Paşa’nın, Fevzi Çakmak’ın;

Mürsel Paşa, Fahrettin Paşa ve Ahmet Zeki Soydemir’in, Binbaşı Salih Bozok, Yüzbaşı Şerafettin ve adını buradan sayamadığım tüm kahraman komutanlarımız ve onların korkusuz askerlerinin, inançla ve azimle yoğurup kanla ve terle yazdığı bu olağanüstü destanı asla unutmuyoruz. Unutmayacağız” dedi.

Kocaoğlu, “Milli Mücadele’nin son aşaması sayılan ve İzmir’e, yani kurtuluşa giden yoldaki en önemli dönemeç olan “Büyük Taarruz” sonrasında, günü, Başkomutan Mustafa Kemal Paşa, şu tarihi emrini vermişti: “Bütün arkadaşlarımın Anadolu'da daha başka meydan muharebeleri verileceğini göz önüne alarak ilerlemesini ve herkesin akıl gücünü, yiğitlik ve yurtseverlik kaynaklarını yarışırcasına esirgemeden vermeye devam eylemesini isterim. Ordular ilk hedefiniz Akdeniz'dir. İleri!..”

Bu, bir komutanın askerlerine verdiği sıradan bir emir değil; bir milletin şahlanış parolasıydı adeta. İzmir’e ulaşmak için Mehmetçik öylesine hızlıydı ki, Başkomutan’ın savaş öncesinde belirlediği 15 günlük süre, tüm sıkıntılara rağmen 14. günde tamamlandı.

Boğulan bir boğazın kısık nefesi...

Bir el, Akdeniz’i gösteriyor.

Bir el ki, bütün cihana bedel.

Uçuyor atlar, köpüklü kanatlar.

Kaçıyor gölgeler,

Eriyor mesafeler...

Dokuz Eylül, İzmir,

Sanki bir gelincik tarlası,

İki sevgilinin kavuşması,

Gözler yaşlı, denizler sapsarı,

Sevinç içinde çırpınıyor, Akdeniz’in dalgaları.

Mustafa Kemal’in İzmir’den Akdeniz’i işaret etmesi, bir tesadüf değildir. Esas hedef, yeniden uygarlığa katılma meselesidir. Türkiye’nin var oluşunda, uygarlığa yeniden katılmasında odak noktasıdır İzmir. İsmet Paşa, bu konuyu “Gazi’nin Akdeniz’i ilk hedef olarak göstermesine dikkat etmeliyiz. Türk milleti, binlerce yıldır medeniyetinde ve siyasetinde yer tuttuğu Akdeniz’den suni ve cebri olarak uzaklaştırılmak istendi” cümleleriyle net bir şekilde vurgulamıştır” ifadelerini kullandı.

İZMİRLİ OLMAK ÖZEL ANLAM TAŞIYOR

Yerel yönetimler olarak başarılı çalışmalara imza attıklarını anlatan Başkan Kocaoğlu sözlerine şöyle devam etti: “Bizler, Atamızın bize gösterdiği bu anlamlı hedef doğrultusunda, kentimizin kültürel zenginliğini ekonomik zenginlik ile birleştirerek, İzmir’i Akdeniz’in lider kenti haline getirme çabasındayız. İzmir’in yerel yönetimi olarak, stratejimizi bu vizyon çerçevesinde yeniden şekillendiriyoruz. Mustafa Kemal Atatürk’ün kenti İzmir olarak, Cumhuriyetimize ve geleceğimize inançla sahip çıkıyoruz. Ulu Önder’imizin bize çizdiği yol doğrultusunda, yarınlara güvenle ve coşkuyla yürüyoruz. Çağdaş Türkiye’nin sembol ismi İzmir’imizle övünüyor; tarihin ve coğrafyanın bizlere armağanı olan kentimizin üstüne titriyoruz.İzmirli olmanın ve İzmir’de yaşamanın özel bir anlam taşıdığını da iyi biliyoruz.

Ve bu gerçeği artık herkesin çok iyi anlamasını; İzmir duruşunun ne olduğunu, İzmirlilerin hassasiyetlerini, önceliklerini, vazgeçilmezlerini artık çok iyi öğrenmelerini istiyoruz.9 Eylül coşkumuz içinde özel bir yeri ve anlamı olan bayrak töreni ve atlı süvari geçişinin, tam 89 yıl sonra, neden ve hangi gerekçelerle iptal edilip sonra yeniden izin verilmesini anlamakta gerçekten zorlanıyoruz. 9 Eylül’ün alelade bir kurtuluş olmadığı, aynı zamanda ülkenin kurtuluşu ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşu anlamına geldiği hiç unutulmasın istiyoruz. Sevgili Atam, Bilmelisin ki, İzmir ve İzmirliler, gösterdiğin çağdaş uygarlık yolunda ilerliyor; kurmuş olduğun Cumhuriyet değerlerini ödün vermeksizin koruyor, savunuyor. Bilmelisin ki, İzmir ve İzmirliler, seni, en az senin İzmirlileri sevdiğin kadar seviyor. Bağımsızlık yolundaki direniş destanımızın simge kenti olarak, hiç eksilmeyecek bir sevgi, saygı ve bağlılıkla; seni, silah ve düşünce arkadaşlarını saygıyla, minnetle ve özlemle anıyoruz. 9 Eylül’ümüz kutlu olsun. Yaşasın İzmir; Yaşasın Türkiye’miz…”

300 kişilik zeybek

Törende, tiyatro sanatçılarından oluşan bir grup; Mustafa Kemal Atatürk, Hasan Tahsin, Yörük Ali Efe, Mustafa Necati, Hüseyin Vasfi Çınar, Kazım Dirik, Attila İlhan ile Zübeyde Hanım ve Latife Hanım’ı canlandırarak Cumhuriyet Meydanı’nı dolduran on binlerce İzmirli’yi selamladı. Törenlerde, başta İzmir Büyükşehir Belediyesi halk dansları topluluğu olmak üzere ilçe belediyelerinin ve özel toplulukların folklörcülerinden oluşan 300 kişilik halk oyunları ekibinin gösterisi büyük alkış aldı.

Haberin Tamamı İçin:

İzmir'de 9 Eylül Gerginliğinin Yankıları Sürüyor

İzmir'de 9 Eylül Gerginliğinin Yankıları Sürüyor

AK Parti İzmir Milletvekili Rıfat Sait, İzmir’in kurtuluş şenliklerinde kentin CHP’li Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ile yaşadığı tartışmanın, İzmirliler’in protesto ettiği Kültür ve Turizm bakanı Ertuğrul Günay’ı koruma refleksinden kaynaklandığını belirterek, "Kocaoğlu’nu yuhalasalar onu da ilk koruyan ben olurum. Kocaoğlu’nu Allah’a havale ediyorum. Dava açmayacağım. Biz İzmir’in çocuklarıyız. Kocaoğlu’nun sakinleşince benden özür dileyeceğine inanıyorum" dedi.

İzmir’in kurtuluşunun 90’ıncı yıldönümü kutlamalarında İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ile yaşadığı tartışmayla gündeme gelen Ak Parti İzmir Milletvekili Rıfat Sait, Cumhuriyet Meydanı’nda Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’ın yuhalanmasına tepki gösterdiğini, Kocaoğlu’na "Bunların önüne geçemiyor musunuz Başkan. Bakan’ın yuhalanmasına nasıl izin veriyorsunuz" dediğini söyledi. Sait, bu çıkışı üzerine Kocaoğlu’nun kendisine "Sen yerine geç senin yerin arkada" dediğini, kendisinin de "Ben iktidar partisi milletvekiliyim, yerim Bakan’ın yanıdır" dediğini anlattı. Kocaoğlu’nun ayağına bilerek basmadığını öne süren Sait, şunları söyledi:

Haberin Tamamı İçin:

Sait: Aziz Kocaoğlu'nun Emeklilik Zamanı Geldi

Sait: Aziz Kocaoğlu'nun Emeklilik Zamanı Geldi

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

Aziz Kocaoğlu Eleştirilere Yanıt Verdi

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, İzmir'in kurtuluşunun 90. yıl dönümü kutlamalarında yaşanan protokol tartışmasıyla ilgili olarak, ''Her fırsatta yaptığım sağduyu çağrılarına rağmen tahrikle suçlanmayı kabul etmem, mümkün değildir'' dedi.

Aziz Kocaoğlu, yazılı açıklamasında, AKP yöneticileri tarafından süvari birliklerinin temsili olarak kente girişi ve valilik binasına bayrak çekilmesinin, İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından engellendiği gibi bir hava yaratmak istendiğini söyledi.

''İzmir bayramsız kalmasın'' diye kutlama programlarının İzmir Büyükşehir Belediyesince üstlenildiğini belirten Kocaoğlu, ''Ama süvari birliklerinin temsili girişi ve bayrak töreninin yapılmasını, kimse sahiplenmesin. Çünkü bu, İzmirli hemşehrilerimin ortak başarısıdır. Onların büyük tepkisi sonucunda, geri adım atılmıştır. Kimse çıkıp da 'Bizlerin önerisiyle oldu' masalını okumasın. Belki kendinizi kandırabilirsiniz ama İzmirlileri asla'' dedi.

Kocaoğlu, törendeki tansiyonu kendisinin yükselttiği yönündeki iddialara değinerek, şunları kaydetti:

Haberin Tamamı İçin:

"Bayrak" İzmir Valisi'ni Kızdırdı!

İzmir'in 9 Eylül'deki kurtuluş törenlerinde krize neden olan bayrak çekme törenine ABD'de olduğu için katılamayan İzmir Valisi Cahit Kıraç, basın mensuplarının konuyla ilgili sorularını yanıtladı.

İzmir Valisi Cahit Kıraç, Türkiye'de kriz yaratan 9 Eylül İzmir'in kurtuluşu törenlerinde İzmir Valiliği'ne bayrak çekme ve atlı süvarilerin meydana girişinin kamuoyu tepkisi üzerine yapılması konusunda açıklamada bulundu.

Törenlere ABD'de olduğu için katılamayan Kıraç, kendisini makamında ziyaret eden Makedonya Büyükelçisi Goran Taskovski'nin ardından, "Bayrağın altında konuşalım. 24 saat o bayrak orada duruyor. Gelin görün o bayrağı orada" diyerek, basın mensuplarının sorularını balkonda bayrağın önünde yanıtladı.

Vali Kıraç, 9 Eylül'de çıkan bayrak kriziyle ilgili soru tamamlanmadan, "Bu bayrak milletimizin birliğini bütünlüğünü temsil eder ve 24 saat bu bayrak bu gönderde dalgalanır. Bunun inip, kalkması, çıkması gibi bir şey sözkonusu değil. Biz bu uğurda can vermişiz. Gönderlere şanlı bayrağımızı çekmişiz ve bu bayrak kıyamete kadar Türkiye Cumhuriyeti semalarında dalgalanacaktır. Bundan kimsenin şüphesi olmasın, Bu konuda tartışılacak bir şey yok" dedi.

Komitede yer almamış

İzmir Valisi Kıraç, basın mensuplarının "Süvari birliklerinin meydana girmesi ve bayrak asılmasının törenden kaldırılmasıyla ilgili sıkıntı yaşandı" demesi üzerine, "Sıkıntı diye bir şey yok kardeşim. Biliyorsunuz bu mahalli günlerin kurtuluş törenleriyle ilgili bir değişiklikler yapıldı. Onun üzerine İl Kutlama Komitesi bir karar aldı. Etkinlikler nasıl yapılacak diye. Orada yer almamış. Yoksa niye yapılmasın zaten bayrak burada" dedi.

"Bu bayrağı kim buradan indirebilir?"

Vali Kıraç, basın mensubunun "Ancak önce yasaklanmıştı sonra tepkiler üzerine" diye başladığı sözlerini tamamlamasını beklemeden "Tepki diye bir şey yok. Bayrağın çekilmesine tepki olur mu kardeşim? Bu bayrağı kim buradan indirebilir?" dedi.

"Yasak diye bir şey yok"

Vali Kıraç, bir basın mensubunun, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı'nın halktan gelen tepki üzerine geri adım atıldığını açıklamasını hatırlatınca, "Neye tepki gösterdi? Bu bayrağı zorla mı çektiriyorlar buraya. Öyle bir şey olur mu ya? Söylem yanlış. Bayrak hepimizin bayrağı. O toplantı esnasında neden karara bağlanmamış o zaman 40 gün önce. Deselerdi bağlanırdı eksik kalmış demek ki. Yasak diye bir şey yok. Karıştırıyorsunuz işleri. Kurul toplanmış, kararını vermiş, icra etmişler sonradan tören de yapalım demişler ve eklenmiş" dedi.

"İşsizliği, metroyu, çalışmayan otoyolları konuşun"

Vali Kıraç, İzmir'de bu tartışmaların neden yaşandığı sorusunun ardından da medyaya yüklenerek, "Size sormak lazım kardeşim tartışılacak bir konu yok ki neyi tartışıyoruz. İzmir'in başka sorunu kalmadı bu mudur yani ya. İşsizliği konuşun, metroları konuşun, çalışmayan otoyolları konuşun. Bunları konuşalım İzmir'in başka derdi mi yok? Bayrakla kimin sorunu var ya. Bu milletin bayrakla ilgili bir sorunu olur mu?" dedi.

"Talep gelmemiş, düşünülmemiş"

Vali Kıraç, bir basın mensubunun "Genelgeyle ilgili komitenin aldığı metin de sizde o zaman. Yani süvarilerin buraya girmeyeceği, bayrak asılmayacağı yönündeki karar da sizde" demesi üzerine "Süvarilerin girmeyeceği bayrak asılmayacağı ile ilgili bir karar yok. Düzenlenmemiş başta ek talep gelince konmuş" dedi. Aynı basın mensubu, "Bu toplantı vali başkanlığında yapılmadı mı?" demesi üzerine bu kez "Vali yardımcısı başkanlığında yapıldı. Düzenlenmemiş, yasak diye bir şey yok. Yeniden talep gelince sonradan konmuş. Türk yıldızlarıyla ilgili de ekleme yapılmış o da sonradan eklenmiş. Yasak diye bir şey yok" dedi. Basın mensubunun "Talep gelmedi diyorsunuz" sözü üzerine de "Değerlendirilmemiş talep gelmemiş, düşünülmemiş ne derseniz deyin. Daha önce 'Bunu da yapalım' diye bir talepte bulunulsaydı değerlendirirdik" dedi.

"Yok kardeşim yok"

Vali Kıraç, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun, İzmir Valiliği'nin, Tören Düzenleme Komitesi'nin 1 Ağustos'taki toplantısında aldığı kararlarla ilgili metin için belediyenin imzasının 41 gün sonra yani dün (pazartesi) alındığı ve aynı gün AK Parti İzmir il Başkanlığı'na gönderildiği yönündeki açıklamasına da tepki göstererek, "Öyle bir şey yok. Öyle bir şey olur mu ya. Yanlış bir bilgi o. O doğru değil. Yok kardeşim yok. O törenle ilgili karar 1 Ağustos'ta alındı. İmzalar da ayın 1'inde atıldı" dedi. Basın mensuplarının Kocaoğlu'nun iddiasını hatırlatması üzerine de "Gidin kendisine sorun. Size 1'inde atıldı diyorum. Kararın defterin tutanakları bizde" dedi.

"Neyi görüşeceğiz ya"

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Adalet ve Kalkınma PartisiAmerika Birleşik DevletleriCumhuriyet Halk PartisiErtuğrul GünayİzmirPolisSavaşTiyatro
Görüş Bildir