İzmir'de 3 Günde 368 Gözaltı

 > -
3 dakikada okuyabilirsiniz

İzmir'de 2 Günde 250 Gözaltı

İzmir'de 2 Günde 250 Gözaltı

İzmir'deki Taksim Gezi Parkı protesto eylemlerinde 2 günde gözaltına alınanların sayısı 250'yi aştı.

İlk günkü protestoda gözaltına alınan 110 eylemci ifadelerinin alınması ardından serbest bırakıldı. Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü'nde görevli bir emniyet müdürü de olmak üzere 5 polis memuru bugünkü eylemlerde yaralandı. Yaralananların sağlık durumunun iyi olduğu kaydedildi. Karşıyaka'daki eylemde AK Parti İlçe Teşkilatı'nın bulunduğu binanın camlarının kırıldığı bildirildi.

HASTANEYE MOLOTOF ATILDI

Bankaların camları ve ATM'lerine zarar veren eylemciler, Ziraat Bankası'nın başına sprey boyayla TC yazdı. Eylemcilerin özellikle duvar ve işyerlerinin camlarına polislere İngilizce küfür anlamına gelen cümledeki kelimelerin baş harfleri 'A.C.A.P.' yazdığı görüldü. Eylemcilerin ilk gün çevredeki işyerlerine zarar vermesi üzerine Talat Paşa Bulvarı üzerinde işyerleri bulunan esnaf nöbet tuttu. Tepki gösteren işyeri sahiplerinden evli ve 2 çocuk babası, 46 yaşındaki Ufuk Şentürk, "Eylemciler nedeniyle sabahlıyoruz. Can malın yongası" dedi. Saat 05.30 sıralarında iki kişi Alsancak Devlet Hastanesi'ne molotof kokteyli attı. Şans eseri binaya isabet etmeyen ve bahçeye düşen molotof yaralanma, can kaybı ile hasara yol açmadı. Olayla ilgili Şahin Can ile Erhan Değirmenci yakalanarak, Alsancak Polis Merkezi'ne götürüldü.

kaynak: Aktif Haber

Haberin Tamamı İçin:

İzmir'de 3 Günde 368 Gözaltı

İzmir'de 3 Günde 368 Gözaltı

İzmir Valisi Toprak, "İzmir'de 3 günlük eylemlerde 368 eylemci gözaltına alındı. 1'i ağır 32 polis yaralandı" dedi.

Taksim Gezi Parkı'ndaki olaylarla ilgili protestoların ardından çeşitli açıklamalar yapıldı.

İzmir Valisi Mustafa Toprak, İzmir Emniyet Müdürü Ali Bilkay ileİzmir Valiliğinde düzenlediği basın toplantısında, İzmir'e geçtiğimiz cuma günü geldiğini hatırlatarak, 31 Mayıs - 2 Haziran tarihlerinde kentte istenmeyen olayların yaşandığını kaydetti.

Eylemcilerin sosyal medya üzerinden örgütlendiğini belirten Toprak, eylemlerin ilk gününde Gündoğdu ve Cumhuriyet Meydanı'nda 10 bin kişinin, ikinci günde yaklaşık 35 bin kişinin, üçüncü günde ise 5 bin kişinin toplandığını ifade ederek, "Gündoğdu ve Cumhuriyet Meydanı gibi demokratik tepkilere açık alanlarda yapılan eylemlere polisin herhangi bir müdahalesi olmamıştır. Meydandan dağılanların ara sokaklarda başka gruplarla birleşmesinin ardından şiddet görüntüleri ve kamu ile özel kişilere ait mallarda hasar oluşmasıyla, kanunun emrettiği ölçüler içerisinde önleyici karşılık verildi" diye konuştu.

Meydanlardaki eylemlerin herhangi bir tahrik unsuru olmadan, karşılıklı anlayış içinde yapıldığını ifade eden Toprak, "Gündoğdu ve Cumhuriyet Meydanı gibi eylemler için yasal olarak belirlenen alanlarda, hiç bir şekilde gaz kullanılmamıştır. Ara sokaklarda çevreye, esnafa, araçlara ve kamu kurumlarına zarar verme başlandığı an, devlet olmanın gereği olarak müdahalede bulunulmuştur" ifadelerini kullandı.

İlk gün yapılan eylemlerde 97 kişinin gözaltına alındığını, 10 güvenlik görevlisinin yaralandığını bildiren Toprak, ikinci günde ise 197 kişinin gözaltına alındığını, 24 banka, 17 işyeri, bir resmi kurum, 8 belediye otobüsü ve 4 ambulansa zarar verildiğini ifade ederek, "3 gün sonunda 368 eylemci gözaltına alındı. 1'i ağır 32 polis yaralandı. 31 banka, 42 iş yeri, 12 otomobil, 11 belediye otobüsü, 1 resmi kurum binası zarar gördü. Zarar gören araçlardan 4' ambulans" dedi.

Olaylar İzmir'e yakışmıyor

Yaşanan olayların İzmir'e yakışmadığını kaydeden Toprak, İzmir'in geçmişten gelen bir duruşunun bulunduğunu ifade ederek, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"İzmir'in bir duruşu var. Kişilerin tepkilerini demokratik ölçülerde, belirlenen yerlerde dile getirmesine bir engel yok. Benim de engel çıkartmam söz konusu değil. Daha önce toplanma noktası olarak izin verilen ve ilan edilen yerlerde üç gün boyunca toplanıldı ve herhangi bir problem olmadı. Tüm dinamiklerimiz, sivil toplum kuruluşlarımız, İzmir'in tüm dinamiklerini, demokratik tavır ve tepkilerini bundan sonra da göstereceklerdir. Bu demokratik tavır ve tepkinin İzmir'in huzuru, güvenine, İzmir'in duruşuna zarar vermemesi gerekiyor. İzmir'de yaşayan her bir vatandaşımızın canı bizim için azizdir."

Ailelere de seslenen Toprak, çocuklarına sahip çıkmalarını istedi. Belli kesimlerin sosyal medya üzerinden çocukların hissiyatları ile oynayarak onları başka alanlara yönlendirebildiğine dikkati çeken Toprak, "O yaşta bu tavır içine çekilmiş olabilirler. Hiç bir ailemizin üzülmesini istemiyoruz. Ailelerimizden bunu bekliyoruz" diye konuştu.

Toprak, bir gazetecinin "bundan sonra gaz kullanılacak mı?" sorusuna, "Bundan sonra gaz kullanılmayacak. Geldiğim gün bu konuda talimat verdim. Gündoğdu ve Cumhuriyet Meydanı'nda gaz kullanılmamıştır. Şiddet görüntüleri oldu, bankalar yakıldı, kamuya açık alanlar talan edildi. Bu noktada şüphesiz önlenebilecek sınırlar içinde önce durdurma, su ve gaz kullanılmıştır. Yasal olarak tepkilerini dile getirenlere karşı herhangi bir müdahalede bulunulmadı" cevabını verdi.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Adalet ve Kalkınma PartisiGezi ParkıİzmirPolisSosyal Medya
Görüş Bildir