İzlediğinizde Yarattığı Travma Etkisinden Günlerce Çıkamayacağınız Birbirinden İyi 42 Belgesel

3PAYLAŞIM

Yalnızken izlemek istemeyebilirsiniz...

Kaynak: https://www.buzzfeed.com/spenceralthouse...

42. Albert Fish: In Sin He Found Salvation

IMDb: 5.7

Belgeselde New York'ta yaşayan yaşlı bir yamyam, sadomazoşist ve seri katil olan Albert Fish'in korkunç ve gerçek hikayesi anlatılıyor.

41. Casting JonBenét

IMDb: 6.1

Hala çözülememiş olan, 1996 yılında kendi evinde öldürülen JonBenet Ramsey davasını çoğu kişi biliyor. Bu belgeselde, cinayet hakkında çekilecek sahte bir film için oyuncu alım süreci ele alınıyor. Gerçek hayatta olayları yaşayan ve cinayete karışan insanları canlandıracak aktörlerle görüşleri hakkında röportaj yapılıyor. Bu belgesel, oldukça karışık ve sinir bozucu bu olaylara göz atmanızı sağlıyor.

40. The Pig Farm

IMDb: 6.1

Kanada'nın en meşhur seri katili olan Robert Pickton hakkında bir belgesel...

39. Cropsey

IMDb: 6.3

İki film yapımcısı, beş çocuğun kaybolması ile bağlantısı olan bir 'öcü' hikayesinin gizemini çözmeye çalışıyor.

38. Carl Panzram: The Spirit of Hatred and Vengeance

IMDb: 6.4

Hapisteyken suçlarını itiraf eden Carl Panzram'ın hikayesi bu belgeselde anlatılıyor. Carl Panzram, 1920'li yıllarda 22 kişiyi nasıl öldürdüğünü otobiyografisine yazmış, müebbet hapse mahkum edilmiş ve hapisten birkaç kere kaçmış. Kendisi 1930 yılında asılmış.

37. The Cannibal That Walked Free

IMDb: 6.4

Issei Sagawa, bir kadını evinde vurarak öldürüyor ve kadının güzelliğini alacağını düşünerek onu yeme kararı alıyor. İki günlük bir süreçte kadının vücudunun farklı yerlerini yiyen Sagawa, ayrıca ceset ile cinsel ilişkiye de giriyor. Daha sonra bu cesetten kalanları yaşadığı yer olan Fransa'da bir göle atıyor. Dava için 2 yıl bekleyen Issei Sagawa'ya daha sonra akıl hastası teşhisi koyuluyor ve suçlamalar çekiliyor. Japonya'ya sürgüne götürülen bu adam, legal olarak tutuklanamadığı için günümüzde de serbest...

36. The Jeffrey Dahmer Files

IMDb: 6.4

Jeffrey Dahmer, bir düzine genç ve yetişkin erkeğe tecavüz edip, öldürüp ve parçalaması ile tanınıyor. Bu belgesel, Dahmer’in 1991 yazındaki tutuklanmasına  odaklanıyor ve vakada çalışan baş dedektif, tıp denetçisi ve Dahmer’in komşusu ile yapılan röportajları içeriyor.

35. Missing 411

IMDb: 6.4

Kuzey Amerika'da insanlar parklarda ve ormanlarda kayboluyor. Bu belgesel, yıllar boyunca kaybolan beş farklı insan arasındaki benzerlikleri inceliyor.

34. Child of Rage: A Story of Abuse

IMDb: 6.5

Küçük bir kız çocuğunun kendi ailesini bıçaklayarak öldürmek istediğini anlattığı bir belgesel...

33. Haunters: The Art of the Scare

IMDb: 6.6

Perili evler hala ürpertici bir bakıyorsunuz sizi güldürüyorlar, ardından sizi ağlatıyorlar. Ancak bazı insanlar hayatlarını bu perili evleri aşırı derecede korkutucu yapmaya adamış. Hem korkutucu hem de eğlenceli bu belgeselde, dünya üzerindeki en korkutucu perili evlerin perde arkaları ve onları yaratan insanları tanıyoruz.

32. The Disappearance of Madeleine McCann

IMDb: 6.6

Bu belgesel, 2007 yılında Portekiz'de ailesiyle tatil yaparken kaybolan 3 yaşındaki Madeleine McCann'i anlatıyor. Anne ve babası arkadaşlarıyla birlikte restorandayken, Madeleine ve iki kardeşi odalarına uyumak için geri dönmüş. Gecenin ilerleyen saatlerinde ebeveynleri çocuklarını kontrol etmek istemiş ancak Madeleine'in orada olmadığını fark etmiş. Bu süreçte birden fazla suçlamalarda bulunulmuş, hikayeler tutarsız olmaya başlamış ve soruşturmanın başında görev alan kişi bile sorgulanıyormuş. Madeleine tüm dünyadaki çocuk kaçırılma olaylarının en bilinenlerinden biridir.

31. There's Something Wrong With Aunt Diane

IMDb: 6.7

2009 yılında yolun ters tarafından hızla giden Diane Schuler, karşısındaki araçla çarpışıyor ve kızı, üç yeğeni ve kendisi de dahil olmak üzere 8 kişinin ölümüne sebep oluyor. Medikal raporlara göre Diane'in yüksek miktarda alkollü olduğu ortaya çıkıyor ancak eşi Diane'in asla o kadar alkol almayacağını söylüyor. Bu belgesel, 2009 yılında kadar olan olayları ve gerçekte ne olduğunu aydınlatmaya çalışıyor.

30. Abducted in Plain Sight

IMDb: 6.8

1970'lerde Idaho'da yaşayan 12 yaşındaki bir kız ailesinin komşusu ve en yakın arkadaşı tarafından iki kere kaçırılır. Kızın ailesi ile kızlarını kaçıran kişinin arasında bir ilişki bile bulunuyor.

29. The Woman Who Wasn’t There

IMDb: 6.8

9 Eylül'de Dünya Ticaret Merkezi'ne düzenlenen saldırıda Alicia Esteve Head'in 78. katta olduğu iddia ediliyor. Bu saldırıdan kurtuluşu hakkında oldukça sürükleyici bir ifade veren Head, nişanlısının diğer binada öldüğünü açıklamış. Daha sonra bu saldırıdan kurtulanlar için oluşturulan destek grubunun başkanı olan bu kadın ile ilgili bir problem ortaya çıkıyor. Alicia Esteve Head aslında o gün saldırıya uğrayan binalardan hiçbirinde bulunmuyordu hatta ülkede bile değildi, Barselona'da okuldaydı. Peki ya kim bu Alicia Esteve Head? Öğrenmek için izlemeniz gerekiyor...

28. Dreams of a Life

IMDb: 6.8

Joyce Carol Vincent 2003 yılında Londra'daki dairesinde öldü ancak cesedi neredeyse 3 yıl boyunca bulunmadı. Vincent kirası ve apartman için olan ödemelerini otomatik ödeme yaptığı için kimse öldüğünü fark etmemişti. Cesedinin durumu o kadar kötüleşmişti ki bulunduğunda neredeyse sadece iskeleti gözüküyordu. Daha üzücü olan şey ise cesedi daha gönderilmemiş Noel hediyelerinin yanındaydı...

27. The Family I Had

IMDb: 6.8

Bu belgeselde 2007 yılında, 13 yaşındaki erkek çocuk ve 4 yaşındaki kız kardeşi bakıcıları ile birlikte evdeyken, kız kardeşini boğarak ve 17 yerinden bıçaklayarak öldüren erkek çocuğu ve annelerinin olayı çözmeye çalıştığı süreç ele alınıyor.

26. Amanda Knox

IMDb: 6.9

2007'de ev arkadaşını öldürmek suçundan tutuklanan Amanda Knox, dört yıl hapis yattı ve daha sonra İtalyan Yüksek Mahkemesi tarafından kesin olarak beraat etti. Ancak birçok kişi onun suçlu olduğunu savunuyor.

25. Tabloid

IMDb: 7.0

Bir kız, bir erkekle tanışır ve birbirlerine aşık olurlar. Erkek bir Mormondur ancak kız değildir. Erkek Londra'ya görev için gönderilir ve bunu kıza söylemez. Kız onu bulmak için özel bir dedektif tutar ve Londra'ya giderek tanıştığı erkeği kaçırır.

24. BTK: A Killer Among Us

IMDb: 7.0

Dennis Rader 31 yıl boyunca iki farklı yaşam sürdürdü. Bu belgesel, kolluk kuvvetleri, kurbanların aile üyeleri, muhabirler ve kızı Kerri Rawson ile yapılan kapsamlı röportajları içeriyor.

23. The Witness

IMDb: 7.0

1964 yılının Mart ayında, Kitty Genovese yaşadığı apartmanın dışında, bir adam tarafından bıçaklandı, tecavüze uğradı ve öldürüldü. Raporlara göre, 38 kişi bu olayı izledi ancak hiçbiri müdahale etmedi. Bu belgesel, Kitty'nin abisinin olayın arka planını çözmeye çalışmasını anlatıyor.

22. Aileen: Life and Death of a Serial Killer

IMDb: 7.1

Bu belgesel, dünyanın ilk kadın seri katili olarak adlandırılan Aileen Wuornos ile yapılan röportajları içeriyor. Wuornos, 1989 ve 1990 yılları arasında yedi adamı öldürdü. Belgesel, Wuornos'un 2001'deki davasında kendisini savunma amacı için bile kullanılmış.

21. This Is the Zodiac Speaking

IMDb: 7.1

Zodiac katili dünyadaki en meşhur seri katillerden biri ve bu ürpertici belgeselde, Zodiac soruşturması derinlemesine inceleniyor.

20. Holy Hell

IMDb: 7.1

Will Allen küçükken film çekmeyi çok severdi ve büyüdüğünde Buddhafield tarikatına katıldı ve kendi hayatını kayda almaya devam etti. Bu hobisi sayesinde tarikatın video işleriyle de uğraşmaya başladı. Belgeselde Allen'ın 22 yıl boyunca tarikat içindeyken çektiği gerçek videolar ve röportajlar bulunuyor.

19. Who Took Johnny

IMDb: 7.2

Johnny Gosh adlı bir çocuğun ortadan kaybolması davasına odaklanan film aslında hükümet kontrolündeki çocuk istismarcıları, zenginlerin olaydaki parmağı gibi sorunlara değiniyor.

18. The Bridge

IMDb: 7.2

Dünya'nın en çok intihar edilen köprüsü olan Golden Gate Köprüsü hakkında ilginç bir belgesel...

17. John Wayne Gacy: Devil in Disguise

IMDb: 7.3

"Katil Palyaço" olarak da bilinen John Wayne Gacy, 1980 yılında 33 cinayetten yargılandı. Kendisi 70'lerde altı yıllık bir süre içinde hepsi küçük veya genç erkek olan kurbanlarına cinsel saldırıda bulundu, işkence yaptı ve onları öldürdü. Bu altı bölümlük belgesel, Gacy'yi en iyi tanıyan kişilerle ve onu mahkum etmek için çalışanlarla yapılan yeni röportajlar da dahil olmak üzere kendisinin çifte hayatını araştırıyor.

16. Team Foxcatcher

IMDb: 7.3

John du Pont, Amerikan Olimpiyat güreş takımı için antrenman tesisi kuran bir multimilyonerdi ve spesifik olarak Dave Schultz isimli güreşçiye kafayı takmıştı. Bu belgeselde Dave Schultz'u öldüren John du Pont'un düşüşü ve daha önce hiç görülmemiş röportajlar ve görüntüler kullanılıyor.

15. Manson

IMDb: 7.3

Belgeselde Charles Manson ve 'ailesini' derinlemesine inceleniyor. Belgeselde tarikat üyeleriyle yapılan röportajlar ve herkesin yataklık ettiği yerdeki görüntüler mevcut.

14. God Knows Where I Am

IMDb: 7.3

Bu belgesel, terk edilmiş bir evde elma yiyerek ve yağmur suyu içerek geçinen ve hayatının son aylarında günlük tutan evsiz bir kadın olan Linda Bishop'un bakış açısından ve kendi sözleriyle anlatılıyor. Bu belgesel izleyen herkesi ölüm, yalnızlık, evsizlik ve akıl hastalıkları konusunda bildiğiniz her şeyi sorgulatıyor.

13. Jesus Camp

IMDb: 7.4

Kilisenin kampında kalan ve oldukça dindar olan çocukları anlatan bir belgesel...

12. Evil Genius

IMDb: 7.5

Pensilvanya'da bir pizza kuryesi olan Brian Wells, 2003 yılında boynuna bomba bağlanmış bir şekilde banka soygunu gerçekleştirmiş. Brian Wells, bu soygunu zorla yaptığını ve eğer karşı gelirse gerçek soyguncuların bombayı patlatacağını söylemiş. Gerçek olayları anlatan olan bu belgesel serisinde "pizza bombacısı" davası çözülmeye çalışılıyor.

11. The Imposter

IMDb: 7.5

Bir aileyi, 3 yıl önce kaybolan oğulları olduğuna inandıran ve 6 ay boyunca onlarla yaşayan bir gencin, aslında sahte olduğunun nasıl ortaya çıktığı anlatılıyor.

10. Three Identical Strangers

IMDb: 7.6

Bu belgeselde, 1980 yılında üniversiteye başladıktan sonra ikizini bulan Bobby Shafran için işler zamanla daha da karışmış. Gazetede fotoğrafları yayınlanan bu ikizlere daha sonra biri daha ulaşıyor ve aslında üçüz oldukları ortaya çıkıyor. Neden birbirlerinden ayrıldıklarını çözmeye çalışan bu üçüzlerin, aslında devlet tarafından yapılan bir araştırma olduğunu keşfetmişler.

9. Last Breath

IMDb: 7.7

Açık suların oldukça korkutucu olduğu inkar edilemez, bir de yerin 100 metre altında ışık ve ısı olmadan mahsur kaldığınızı düşünün... Chris Lemons'a 2012 yılında tamamen olan şey bu. Chris Lemons, Kuzey Denizi'nin derinliklerinde bir geminin tamiri yaparken, bağlı olduğu gemi ve nefes almasına yarayan boru hava koşullarından dolayı sürükleniyor ve kopuyor. İzlerken nefesinizin kesilmesine neden olacak bu belgeselde, o gün gemide yaşananları anlatıyor.

8. Conversations With a Killer: The Ted Bundy Tapes

IMDb: 7.8

Çoğu insan Ted Bundy'yi tanıyor ancak bu dört bölümlük belgeselle Amerika'nın en nam salmış katillerinden birinin zihnine yolculuk ediyorsunuz. Aynı zamanda ölüm hücresindeyken gerçekleşen ürpertici röportajlar da var.

7. Born to Kill? Richard Trenton Chase: The Vampire of Sacramento

IMDb: 7.8

Richard Chase, 1970'lerin sonlarında bir ay içinde altı kişiyi öldürmüştür. Kurbanlarından biri, eve zorla girerken öldürdüğü hamile bir kadındır ve Chase daha sonrasında kadının cesediyle seks yapmıştır. Polis Chase'in dairesini aradığında, "duvarların, zeminin, tavanın, buzdolabının ve Chase'in tüm yeme ve içme gereçlerinin kan içinde olduğunu" bulmuştur. Bu belgesel, yaşanan olayları yeniden anlatmaktadır ve davada çalışan kişilerle yapılan röportajları içermektedir.

6. The Keepers

IMDb: 8.1

Rahibe Catherine Cesnik 1969 yılında kaybolduğunda, Maryland'de bulunan Başpiskopos Kenough Lisesi'nde bir öğretmendi. İki ay sonra cesedi bir çöp yığınının yanında bulundu. Cesnik, zamanında okulun papazından cinsel saldırı konusunda şüphelenmişti ve bu belgesel Catherine'e gerçekte ne olduğunu araştırıyor.

5. Monster in My Family: Happy Face Killer

IMDb: 8.1

Bir seri katilin çocuğu olmak nasıldır diye merak ettiğiniz oldu mu? Bu belgesel, Happy Face Killer olarak bilinen Keith Hunter Jesperson'ın kızı Melissa Moore'un, babasının bir katil olmasını öğrenmenin nasıl bir şey olduğunu anlatıyor.

4. Blackfish

IMDb: 8.1

Belgesel, Florida'da bulunan bir su parkında esaret altında bir orka olan Tilikum'un hikayesi sayesinde su parkı endüstrisindeki suistimalleri ve acımasızlığı su üstüne çıkarıyor. Tilikum hayatını kaybetti fakat, parkta yaşadığı sırada üç kişinin ölümüne sebep olduğu biliniyor.

3. The Trials of Gabriel Fernandez

IMDb: 8.2

Bu altı bölümlük belgesel, anne babası tarafından aylarca istismara uğradıktan sonra dövülerek öldürülen 8 yaşındaki Gabriel Fernandez'in cinayetini araştırıyor. Olaylar o kadar rahatsız ediciymiş ki, belgeseli yapan ekip iki yıl boyunca terapiye gitmek zorunda kalmış.

2. Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father

IMDb: 8.5

Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father isimli bu belgeselde Andrew Bagby'nin eski kız arkadaşı tarafından katledildiği anlatılıyor. Kız arkadaşı onu katlettikten sonra hamileliğini açıklıyor. Andrew'un en yakın arkadaşı bebeğe babasını anlatabilmek için bir film çekiyor. Ancak hikaye, gerçek bir suçun kapılarını aralıyor.

1. The Jinx: The Life and Deaths of Robert Durst

IMDb: 8.7

New York'un milyarder emlak ailesinin ardındaki Robert Durst, son 30 yıl boyunca üç cinayetten suçlandı, ancak hiçbir zaman mahkum edilmedi. Toplumdan uzaklaşan bu adam, hiçbir zaman bu konu hakkında konuşmamıştı, ta ki şu ana kadar. Altı bölümlük belgeselde, yetkili makamları şaşkına çeviren ve uzun bir süre boyunca ulaşılamayan bilgiler ortaya çıkıyor.

Bu içerikler de ilginizi çekebilir;

İzleyecek Hiçbir Şey Kalmadığını Düşünenlerin Bile Keyifle Seyredebileceği Kore Yapımı Birbirinden İyi 17 Film - onedio.com
İzleyecek Hiçbir Şey Kalmadığını Düşünenlerin Bile Keyifle Seyredebileceği Kore Yapımı Birbirinden İyi 17 Film - onedio.com
Tarih Boyunca Çeşitli Yapımlara Konu Olan Tehlikeli İtalyan Mafyaları Hakkında Bilmeniz Gereken 18 Bilgi - onedio.com
Tarih Boyunca Çeşitli Yapımlara Konu Olan Tehlikeli İtalyan Mafyaları Hakkında Bilmeniz Gereken 18 Bilgi - onedio.com
İzleyecek Bir Şey Bulamayanlar Buraya! Sıkılmadan İzleyeceğiniz Birbirinden İyi Alman Yapımı Filmler - onedio.com
İzleyecek Bir Şey Bulamayanlar Buraya! Sıkılmadan İzleyeceğiniz Birbirinden İyi Alman Yapımı Filmler - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
fancyou

Don't F**K with Cats: Hunting An Internet Killer (IMDb: 8) ve Night Stalker: The Hunt For a Serial Killer (IMDb: 7.5) belgesellerini öneririm. İzlediklerim arasında en iyilerden diyebilirim.

dogarafik

Seri katil belgeseli değil ama Hileli Sanat isimli bir belgesel var bir dolandırıcılık olayı tavsiye ederim.

zeynepsudeagackiran

ted bundy izledim çok iyiydi

so-what

The Trials of Gabriel Fernandez.... her bölümünü ağlayarak izledim :(

lamroy

Ohooo zayıf içerik. Çok eksik var. Wild Wild Country, Jonestown: The Life and Death of Peoples Temple. Hanimiş bunlar?

Görüş Bildir