Görüş Bildir
Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio'da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

İYİ Parti'den 'Kayyum' Yorumu: 'Somut ve Hukuki Argümanlar ile Halka Açıklamak İktidarın Görevidir'

Anasayfa > Gündem

İYİ Parti Sözcüsü Yavuz Ağıralioğlu, Diyarbakır, Van ve Mardin'in büyükşehir belediye başkanlarının İçişleri Bakanlığı kararıyla görevden alınmasına ilişkin 'Belediye başkanlarının görevden alınmasına sebep olan olaylar son 5 ay içerisinde gerçekleşmiş ise, bunu somut ve hukuki argümanlar ile halka açıklamak iktidarın görevidir' dedi.

"Seçilmiş olmak, seçilenlere her şeyi yapabilme salahiyeti tanımak anlamına gelmez.

"Seçilmiş olmak, seçilenlere her şeyi yapabilme salahiyeti tanımak anlamına gelmez.

Ağıralioğlu, dün gerçekleştirilen Başkanlık Divanı Toplantısı'na ilişkin partisinin genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında, İYİ Parti'nin terörle mücadeledeki kararlılığının, hukukun üstünlüğü ve hukuk devleti ilkelerine olan bağlılığı kadar kesin ve tavizsiz olduğunu söyledi.

Terörden medet uman, terörü öven ve dirliği bozan hiçbir eyleme müsamaha gösterilmemesi gerektiğine inandıklarını vurgulayan Ağıralioğlu, 'Demokrasi ve hukuk, millet iradesinin tecelli etmesinin en önemli aracı ve teminatıdır. Bununla birlikte, seçilmiş olmak, seçilenlere her şeyi yapabilme salahiyeti tanımak anlamına gelmez. Seçilmiş olmak bir suç işleme imtiyazına dönüştürülemez.' ifadelerini kullandı.

"İdari işlemlerin doğruluk karinesi ile devlete ve hukuka itimadı sarsmayacak şekilde gerçekleştirilmeli" 🎥

"Bu aradaki süreci hükümetin izah etmesi lazım" 🎥

Ağıralioğlu, İstanbul seçiminden sonra gelen kayyum atamasının muhalefete gösterilen bir sopa gibi propaganda edildiğini savunarak, konuşmasını şöyle sürdürdü:

'Esas mevzu şudur; terörle iltisakı ya da terörü desteklediğine dair soruşturması devam eden bu malum belediye başkanlarının bir tanesini Devlet Bey'in ricası üzerine ve Tayyip Bey'in de oluruyla dışarı çıkaran hükümettir. Zaten soruşturmasına konu olan işin, ceza kapsamı içinde cezaevinde olan birisine 'dışarıya çıkabilirsin' selahiyeti tanınmış, peşinden adaylık süreci takip etmiş. İlgili şahsın 'iyi hal kağıdı' savcılıktan verilmiş, aday olmasına propaganda yapmasına imkan verilmiş. Sonra bu propagandaların neticesinde belediye başkanlığını kazanmış, kazanılmış belediye başkanlığı neticesinde mazbatası takdim edilmiş. Sonra bu süreç içinde cezaevindeki birini sağlık sebebiyle dışarı bırakıp, sonra ilgili bütün yasal süreçler içinde iyi hal kağıtları ve listelerde onay verip, mazbata da verildikten sonra 'soruşturma var' gerekçesiyle el çektirmiş. Şimdi bu aradaki süreci hükümetin izah etmesi lazım.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
65
14
13
9
1
1
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Semih Kurnaz

Ekrem Bey'e çaldılar dediler, bunlara da terörist dediler işte ne açıklamasından bahsediyorsun.. Muhatap olduğun grup, devlet makamlarını işgal eden primatla... Devamını Gör

Pasif Kullanıcı

Bakınız, Yavuz Ağıralioğlu'na dikkat ediniz. Takipte ediniz. bence başarılı bir siyasetçi, konuşmaları ve demeçleri de keza öyle. Kısa gelecekte aranan siyas... Devamını Gör

Pasif Kullanıcı

Ben izah edeyim: Yaptılar oldu. Daha 3-4 ay önce hiçbir doğru düzgün gerekçe olmadan seçimi iptal ettiler bu arkadaşlar. 2017 nin sonunda CHP li Ataşehir bel... Devamını Gör