Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Oda TV'de 'İtiraza Farklı Mahkeme Bakamaz' Kararı

-
2 dakikada okuyabilirsiniz

İtirazın Yeni Mahkemelerde Değerlendirilmesi Talebi Reddedildi

İtirazın Yeni Mahkemelerde Değerlendirilmesi Talebi Reddedildi

Odatv ve Poyrazköy davalarında reddedilen tahliye taleplerine yapılan itirazların yeni kurulan bölge mahkemelerince değerlendirilmesi talepleri reddedildi.

Odatv ve Poyrazköy davalarında reddedilen tahliye taleplerine yapılan itirazların yeni kurulan bölge mahkemelerince değerlendirilmesi talepleri reddedildi. Ret gerekçesinde; yeni kurulan mahkemelerin önceden açılan davalara bakmalarının yasak olduğu belirtildi.

Poyrazköy davasında tutuklu yargılanan Astsubay Erdinç Yıldız’ın avukatı Kemal Yener Saraçoğlu, 3. yargı paketi ile yapılan düzenleme sonrasında müvekkilinin tahliyesine karar verilmesini istemişti. Özel Yetkili 12. Ağır Ceza Mahkemesi’ne başvuran Saraçoğlu, tahliye taleplerinin reddedilmesi durumunda dosyanın sıralı mahkeme olan Özel Yetkili 13. Ağır Ceza Mahkemesi’ne değil TMK 10. madde kapsamında yeni kurulan İstanbul 22. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderilmesini talep etmişti.

Avukat Saraçoğlu, kapatılan İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nin artık yetkisiz olduğunu ve yetkinin artık İstanbul 22. Ağır Ceza Mahkemesi’nde olduğunu savunmuştu. Mahkeme tahliye talebini reddetmesinden sonra dosyanın yeni açılan mahkemeye gönderilmesi talebini de kabul etmedi.

İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi, 6352 sayılı yasaya göre kendilerinde açılan tüm davaların kesin hükümle sonuçlandırılıncaya kadar kendileri tarafından yürütülmesi gerektiğini belirtti. Yeni kurulan bölge ağır ceza mahkemelerinin yalnızca yasa yürürlüğe girdikten sonraki davalara bakabileceğini vurgulayan mahkeme, özel yetkili mahkemelerde açılan davalarda görevsizlik ve yetkisizlik kararlarının verilemeyeceğinin ifade etti. Kararda, “Yapılan değişiklikle kurulan İstanbul 22. ve 23. Ağır Ceza Mahkemelerinin başkan ve üyeleri Adli Yargı Adalet Komisyonunca, ‘bu mahkemelerden başka mahkemelerde veya işlerde görevlendirilemez’ şeklindeki yasal düzenleme karşısında bu mahkemelerin kuruldukları tarihte açılmamış olan davalara bakmaları yasa yoluyla yasak kılınmıştır.” denildi.

Bu nedenle kararlarına karşı itirazın eskiden olduğu gibi İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’ne yapılabileceğini kaydeden mahkeme, dosyanın itiraz için İstanbul 22. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderilmesi talebini reddetti.

Odatv davasının tutuklu sanığı Soner Yalçın’ın avukatı da aynı gerekçelerle davaya bakan İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi’ne başvurarak tahliye taleplerinin reddedilmesi durumunda itirazlarının yeni kurulan mahkemeye gönderilmesini istemişti. İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi itirazlarını değerlendirecek mahkemenin İstanbul 17. Ağır Ceza Mahkemesi olduğunu belirterek bu talebi reddetti.

CİHAN

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

İstanbulSoner Yalçıntahliye
Görüş Bildir