Görüş Bildir

İtikaf Nedir, Ne Anlama Geliyor? TDK İtikaf Sözcüğünün Anlamı Ne?

Anasayfa > Güncel

Rasim Ozan Kütahyalı, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın damadı ve son olarak Hazine ve Maliye Bakanı olan Berat Albayrak’ın istifasının birinci yılında attığı tweetler sonrasında Berat Albayrak’ın babası Sadık Albayrak’ın kendisini aradığını ve ‘Berat Albayrak’ın itkafa girdiğini’ açıkladı. Ayrıca Sadık Albayrak’ın ifadelerine göre, Berat Albayrak’ın kitap yazdığını da sözlerine ekledi. Rasim Ozan Kütahyalı’nın tweetlerinde geçen itikaf kelimesi internette aratılan kelimelerden biri oldu. Peki, itikaf nedir? İtikaf TDK anlamı nedir? İşte merak edilen itikaf kelimesinin sözlük anlamı…

İtikaf kelimesi Arapça kökenli bir kelimedir. Arapçadan Türkçeye geçen pek çok kelimeden biridir. İtikaf kelimesinin bir benzeri de itifaktır. İki kelimede aynı anlama gelmektedir. Türk Dil Kurumu sözlüğünde de kelimenin anlamına dair bilgiler bulunmaktadır. İşte İtikaf kelimesinin TDK sözlük anlamı...

İtikaf Kelimesi Nedir, Ne Anlama Geliyor?

İtikaf Kelimesi Nedir, Ne Anlama Geliyor?

Dinî bir terim olarak itikâf akıl sağlığı yerinde ve ergenlik çağına gelmiş bir müslümanın beş vakit namaz kılınan bir mescitte ibadet/Allah’a yakınlık elde etme niyetiyle bir süre durması demektir.

İtikâfa giren kimse, camide yer, içer, uyur ve ihtiyacı olan şeyleri mümkün olduğu takdirde camide tedarik eder. Tuvalete gitmek, abdest almak ve gerekli olduğunda gusletmek gibi tabiî ihtiyaçları için ise camiden dışarı çıkabilir. Bulunduğu camide cuma namazı kılınmıyorsa, cuma namazını kılmak üzere başka bir camiye gidebilir. Cenaze namazı için ise dışarı çıkamaz. Kendisine veya malına bir zarar geleceği korkusuna kapılması ya da zorla çıkarılması hâlinde başka bir camiye gitmek üzere içerisinde bulunduğu cami veya mescidden çıkabilir.

İtifak kelimesinin bir diğer anlamı da  bir kenara çekilme ve ortalıkta görünmemektedir.

Sadık Albayrak Hangi Manada Kullandı?

Sadık Albayrak Hangi Manada Kullandı?

Berat Albayrak’ın babası olan ve Rasim Ozan Kütahyalı’ya konuşan Sedat Albayrak, oğlunun itikafa girdiğini söyledi. 8 Kasım 2020’de istifa eden Berat Albayrak, ilk önce bir camide görüntülenmiş ve sonrasında yakın bir tanıdığının düğününde yer almıştı. Berat Albayrak’ın son görüntüsü ise Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Nureddin Nebati ile ünlü bir restoranda olmuştu.

Sadık Albayrak, Berat Albayrak için itikaf kelimesini ikinci manada kullanmıştır.

Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
2
2
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?