İtalyan Entelektüellerin San Marco Savaşı

-
1 dakikada okuyabilirsiniz

İtalyan Entelektüellerin San Marco Savaşı

Edebiyatçılar, en parlak günlerinde Trieste’nin canlı entelektüel hayatının uğrak noktalarından biri olan ünlü kafeyi koruma uğraşında.

İtalyan edebiyat dünyası, yöneticisi geçtiğimiz aralık ayında hayatını kaybettikten sonra kapanma ya da dönüşüme uğrama tehlikesiyle karşı karşıya kalan tarihi Caffè San Marco’nun korunmasına yönelik bir kampanya başlattı.

Onyıllar boyunca yazar ve şairlerin uğrak yeri olan ve müdavimleri arasında James Joyce, Italo Svevo ve şair Umberto Saba gibi edebiyatçıların da bulunduğu Viyana tarzındaki kafe halen kapanma ya da konsept değiştirme tehlikesiyle karşı karşıya.

Kafenin sahipliğini elinde bulunduran Assicurazioni Generali (AG), eski yönetici Franco Filippi’nin geçtiğimiz aralık ayında ölümünün ardından yeni bir yönetici arıyor. İtalya’nın en büyük sigorta şirketi olan Trieste merkezli AG, aradığı yöneticiyi göründüğü kadarıyla henüz bulamamış durumda.

Yerel halk, AG’nin San Marco’yu bırakmaya karar vermesi ya da farklı bir vizyona sahip yeni bir yönetimi iş başına getirmesinden endişe ediyor.

Mekânın en sadık ve sürekli müdavimlerinden yazar ve akademisyen Claudio Magris, Corriere della Sera’da yayımlanan yazısında AG’ye “tarihi ve atmosferiyle bütün dünyada bilinen eşşsiz bir yer” olarak nitelediği San Marco’yu kapanma ya da dönüştürülmeye karşı koruması çağrısında bulundu.

Şiir ve Dayanışma derneğinin başkanı Gabriella Valera da, San Marco’nun tarihiyle ünlü olmakla birlikte çağdaş bir buluşma ve fikir alışverişi mekânı olarak da önemli bir rol oynadığını belirtti. “Burası sadece şehrin geçmişi değil. Şimdisi ve geleceği de. Bu mekanın aynı özellikleri ve aynu ruhu koruması hayati bir önem taşıyor.”

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

İtalya
Görüş Bildir