Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

İtalya Soluna Ağır Darbe

 > -
3 dakikada okuyabilirsiniz

İtalya Soluna Ağır Darbe

İtalya Soluna Ağır Darbe

İtalya'da tam bir travmaya dönüşen ve Cumhurbaşkanı Napolitano'nun adaylığı kabul edip yeniden seçilmesiyle çözüme kavuşan cumhurbaşkanlığı seçimleri, siyasi dengeleri de değiştirdi. İtalya solu ağır darbe aldı

MİLANO - Yaklaşık iki ay önce yapılan genel seçimlerden galip gelen ve cumhurbaşkanlığı seçimlerinde de 1007 kişilik seçici mecliste, 495 oyla çoğunluğa sahip olan merkez sol, tam anlamıyla hezimet yaşadı. Seçime yönelik tarafların üzerinde anlaşacağı bir ismin aday gösterilmesi ve böylece bir türlü kurulamayan koalisyon hükümetinin temellerinin de atılması hedefleniyordu. Ancak ilk andan itibaren merkez sol adına atılan adımlar tam anlamıyla bir siyasi intihar oldu.

Temsilciler Meclis binası Montecitorio'daki Genel Kurul Salonu'nda, Temsilciler Meclisi Başkanı Laura Boldrini yönetiminde,630'u Temsilciler Meclisi üyesi, 315'i senatör, 4'ü yaşam boyu senatör ve 58'i bölge delegesi olmak üzere toplam 1007 kişiden oluşan seçici meclis toplandı. Seçici mecliste yer alanların siyasi dağılımı ise, 495 merkez sol, 268 merkez sağ, 164 Beş Yıldız Hareketi (M5S), 71 Sivil Tercih koalisyonu ve 9 karışık grup şeklinde oldu.

MERKEZ SAĞLA ANLAŞMA, TABANI BÖLDÜ

Seçimin ilk turunda Demokratik Parti (PD) Genel Başkanı Pier Luigi Bersani, merkez sağ lideri Silvio Berlusconi ile anlaşarak sendika kökenli Senato eski Başkanı Franco Marini'yi aday gösterdi. Tarafları buluşturması öngörülen bu isim, farklı bir reaksiyona neden oldu; merkez solda muhalif sesleri güçlendirdi ve Marini seçilemedi. Aynı zamanda Bersani'yi "tabanı dinlemediği" suçlamalarıyla karşı karşıya bıraktı.

PRODİ HEZİMETİ

Seçim Yasası'na göre, ilk üç tur oylamada kazanmak için üçte iki çoğunluk olan 672 oyu alınması gerekirken, dördüncü turdan itibaren yarıdan bir fazla oy oranı olan 504 oyu sağlamak yeterli olacaktı. Elinde hazır alternatifi olmayan merkez sol yeni bir aday belirmek için zaman kazanmak adına ikinci ve üçüncü turlarda boş oy kullandı. Ancak dördüncü turda PD lideri Bersani'nin aday olarak eski Başbakan Romano Prodi'nin ismini açıklaması, çözümden çok "siyasi intihar" oldu. Oylamada Prodi'yi aday göstererek parti içi bölünmenin önüne geçeceğini düşünen Bersaninin hedefi tutmadı. Merkez solda bölünme devam ettiği gibi merkez sağ da desteğini çekti. Prodi sadece 395 oy aldı. İkinci kez adaylık konusunda yanılgıya düşen Bersani, cumhurbaşkanının seçilmesinin ardından parti liderliğini bırakacağını açıkladı. Seçimlere elinde önemli bir güçle giren merkez sol, beşinci turun sonunda da çözüm bulamayınca, son koz olarak Cumhurbaşkanı Giorgio Napolitano'dan yeniden aday olmasını istedi. İsteği "şartlı" olarak kabul eden Napolitano, altıncı turda, 738 oy aldı ve ikinci kez seçilen ilk cumhurbaşkanı olarak ülke tarihine geçti.

BERSANİ AĞLADI, BERLUSCONİ GÜLDÜ

Napolitano'nun seçilmesinin ardından kamuoyuna yansıyan ve Bersani'yi ağlarken, Berlusconi'yi ise kahkaha atarken gösteren görüntüler, aslında seçimin perde arkasını da özetledi. Berlusconi yansıttığı "ortak aday, ortak hükümet" yaklaşımıyla, kamuoyuna "çözüm" sinyalleri verirken, çözümsüzlük anında da "ben elimden geleni yaptım" deme avantajını sağladı ve "kendi içinde bölünen", "birlik olma gücü gösteremeyen" merkez sol karşısında "güçlü" bir profil oluşturdu.

MONTİ YENİDEN VAROLDU

Tüm bu karmaşa içinde halen Başbakanlık görevini yürüten ancak genel seçimlerde uğradığı hezimetle siyasi anlamda pek de dikkate alınmayan Sivil Tercih koalisyonu lideri Mario Monti, cumhurbaşkanlığı seçimlerinde izlediği tutumla adeta yeniden varoldu. Monti temsil ettiği 71 oyu, taraflar arasında denge unsuru olarak kullanıp, olası koalisyon hükümetinde yeralma yönünde önemli bir adım attı. İlk turda Marini'yi destekleyen Monti, dördüncü turda İçişleri Bakanı Anna Maria Cancellieri'yi aday göstererek, "kadın aday" gösteren tek lider olarak sivil toplum örgütlerinin de kalbini kazandı.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

BaşbakanBerlusconiDarbeİntiharİtalyaTercih
Görüş Bildir