İtalya Depreminde Ölümlerin Faturası Bilim İnsanlarına

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

İtalya Depreminde Ölümlerin Faturası Bilim İnsanlarına | BBC Türkçe

İtalya Depreminde Ölümlerin Faturası Bilim İnsanlarına | BBC Türkçe

İtalya'da 2009'daki deprem öncesinde halka yanıltıcı, eksik ve çelişkili'' bilgi verdikleri suçlamasıyla yargılanan altı bilim insanı ile bir kamu görevlisi suçlu bulundu.

Yerel mahkeme sanıkları çok sayıda kişinin ölümüne sebebiyet vermekten altışar yıl hapse mahkum etti.

Savcılık, sanıkların depremden önce insanları yanıltan güvenceler verdiklerini öne sürerken, savunma avukatları büyük depremleri tahmin etmenin imkansız olduğuna dikkat çekiyor.

2009 yılında meydana gelen 6.3 şiddetindeki depremde L'Aquila kenti yerle bir olmuş 309 kişi hayatını kaybetmişti.

Savcılar yargılanan 7 kişiyi, deprem öncesinde kenti sarsan yüzlerce sarsıntıyı inceledikten sonra halka yanıltıcı bir şekilde sakinleştirici açıklamalar yapmakla, dolayısıyla tedbir alınmamasından doğan ölümlerden sorumlu olmakla suçluyordu.

Dava, bilimin yargılandığını düşünen bilim çevrelerinde infial yarattı. 5 bini aşkın bilim insanı İtalya Cumhurbaşkanı Giorgio Napolitano'ya yollanan açık bir mektuba imzalarını koyarak yargılanan uzmanlara destek verdiler.

Savcı Fabio Picuti, sanıkların "eksik, yetersiz, uygunsuz ve suç teşkil edecek düzeyde yanlış analizlerinin L'Aquila halkına güvende oldukları yolunda hatalı bir izlenim verdiğini, bu yüzden birçok insanın ilk büyük sarsıntı olduğunda evlerini terketmemiş olduğunu" söyledi.

Yedi sanık, hükümetin kurduğu Ciddi Risk Komisyonu'nun üyeleriydi. Bu komisyona büyük depremden aylar öncesinden bu tarihi ortaçağ kentini sarsmaya başlayan yüzlerce küçük sarsıntıyı değerlendirme ve tehlike düzeyini saptama görevi verilmişti.

Depremden bir hafta önce komisyon güven verici bir açıklama yapmış ama aynı zamanda daha büyük bir deprem olup olmayacağını tahmin etmenin mümkün olmadığını da belirtmişti.

Komisyon ayrıca depremle ilgili önlemlerin artırılması özellikle de binaların sağlamlığının kontrolü konusunda tavsiyelerde bulunmuştu.

Komisyonun 31 Mart 2009 tarihinde yaptığı toplantının tutanaklarında, İtalyan Jeofizikçiler Enstitüsü'nün eski başkanı Enzo Boschi'nin çok sayıda küçük sarsıntının ille de büyük bir depremin habercisi olmadığını söylediği görülüyor.

Ciddi Risk Komisyonu'nun o zamanki başkanı Franco Barberi'nin de aynı toplantıda bu sonuca vardığı kaydediliyor.

Savcıların tezi, bu rahatlatıcı açıklamalar nedeniyle birçok kişinin evlerinde kalmayı tercih ettiği ve bu yüzden öldükleri yönündeydi.

Savunma avukatları ise dava boyunca depremlerin kimsenin hatası olmadığını, bu olayda bir suçlu aranmaması gerektiğini söylediler.

Bir savunma avukatı, yapılan suçlamaları "ortaçağ hukukundan çıkma" diye niteledi.

Haberin Tamamı İçin:

İtalya'da Tarihi Deprem Kararı | Hürriyet

İtalya'da Tarihi Deprem Kararı | Hürriyet

İtalya'da mahkeme, altı bilim adamı ve bir hükümet görevlisini, 2009'daki L'Aquila depremi öncesi gerekli uyarıyı yapmadıkları gerekçesiyle altışar yıl hapis cezasına çarptırdı.

Mahkeme, "Büyük Afetler ve Riskler Komisyonu" üyesi olan sanıkların kasıtsız cinayet suçundan hüküm giydiğini açıkladı.

6 Nisan 2009'daki 6.3 büyüklüğündeki depremde 309 kişi hayatını kaybetmişti.

Haberin Tamamı İçin:

İtalya'da Depremi 'Tahmin Edemeyen' Bilim Adamlarına Hapis Cezası | Euronews

İtalya’da depremle ilgili yanlış öngörüde bulundukları gerekçesiyle yargılanan 7 bilim adamı, “ihmal sonucu ölüme sebebiyet vermekten” 6‘şar yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Savcılık, 6 Nisan 2009’da Aquila’da meydana gelen ve 309 kişinin hayatını kaybettiği depremden bir hafta önce ön sarsıntıları değerlendiren uzmanların hazırladığı raporun yetersiz ve çelişkilerle dolu olduğunu iddia etmişti.

‘Büyük Risk Komitesi’ üyesi uzmanların hazırladığı raporda Aquila’da deprem riskinin bulunmadığının ifade edilmesi deprem sonrası tepkilere yol açmıştı.

Ulusal Jeofizik ve Volkan Bilimi Enstitüsü’nün eski başkanı Enzo Boschi’nin de aralarında bulunduğu sanıklar depremi tahmin etmenin mümkün olmadığını belirterek suçlamaları reddetmişti.

Copyright © 2012 euronews

Haberin videosunu izlemek için JavaScript gerekiyor

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

BilimDepremİtalyaTercihdeprem
Görüş Bildir