Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

İtalya'da Tarihi Kitap Yağması

-
1 dakikada okuyabilirsiniz

İtalya'da Tarihi Kitap Yağması

İtalya'da Tarihi Kitap Yağması

Napoli’deki tarihi bir kütüphanede geçen yıl ortaya çıkarılan ve 4 bin nadir kitabın kaybolduğu yağmalama olayı giderek büyüyor.

İtalya’nın Napoli şehrinde, 16’ncı yüzyıla ait Girolamini kütüphanesinin “planlı, organize ve acımasızca” yağmalanmasıyla ilgili olarak iki kişinin daha tutuklanması ülkenin kültürel mirasına ilişkin kaygıları artırdı.

Napoli’deki tarihi kütüphanede binlerce nadir ve antika eser niteliğinde kitabın kaybolmasına neden olan ve ilk kez geçen yıl ortaya çıkarılan yağmalama olayı dokuz aydır savcılarca soruşturuluyordu.

Geçen yıl sanat tarihçisi Tomaso Montanari’nin kütüphanedeki aşırı dağınıklığı fark etmesi üzerine olaya el koyan savcılar, eski direktör Massimo Marino de Caro’yu, Girolamini’yi sistematik olarak yağmalama suçuyla tutukladı.

Nadir eserleri İtalya ve yurtdışındaki bir müşteri ağına pazarladığı ileri sürülen De Caro sonunda suçunu itiraf etse de kitapları kütüphanenin bakımını sağlamak üzere sattığını iddia etti.

Çalınan kitap sayısına ilişkin tahminler, kütüphanenin prestijli koleksiyonunda yer alan kitapların çoğunun tasnif edilmemiş olması nedeniyle değişiyor. Ancak soruşturmayı yürütenler toplam sayının 4 bini aşabileceğini belirtiyor. Soruşturmacılara göre çalıntı kitaplar arasında Galileo Galilei’nin eserleri ve Thomas More’ın “Ütopya”sının bir 1518 baskısı da var.

Silvio Berlusconi'nin Özgürlükçü Halk Partisi’nden (PDL) Marcello Dell'Utri’nin de kütüphanenin 10 kitabını almakla suçlandığı belirtiliyor.

Vatikan Müzeleri’nin direktörü ve eski kültür bakanlarından Antonio Paolucci, “Bin müze ve kütüphanenin bulunduğu İtalya’da ulusal mirasımız kayboluyor ve ülkenin kültürel dokusu parçalanıyor,” dedi.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

BerlusconiİtalyaKitap
Görüş Bildir