Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

İtalya'da Akil Adamlar Göreve Başladı

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

İtalya'da Akil Adamlar Göreve Başladı

İtalya'da hükümet krizini aşmak için Cumhurbaşkanı Giorgio Napolitano tarafından belirlenen 'Akil adamlar' göreve başladı

Seçimlerin üzerinden bir aydan fazla zaman geçmesine karşın, henüz hükümet kurulamayan İtalya'da, hükümet krizini aşmak için Cumhurbaşkanı Napolitano tarafından belirlenen siyaset, hukuk, ekonomi alanlarında uzman 10 kişilik akil adamlar heyeti iki ayrı grup halinde, Cumhurbaşkanlığı Sarayı Quirinale'de Napolitano ile bir araya geldi.

Napolitano, ilk olarak sosyo-ekonomik ve Avrupa işleri başlığı altında çağırdığı Profesör Enrico Giovannini, Ulusal İstatistik Enstitüsü Kurumu Başkanı Giovanni Pitruzzella, Rekabet Kurumu Başkanı Salvatore Rossi, İtalya Merkez Bankası yönetim kurulu üyesi Giancarlo Giorgetti, Senatör Filippo Bubbico ve Avrupa Birliği Bakanı Enzo Moavero Milanesi ile görüştü. Cumhurbaşkanı, görüşmenin ardından anayasa ve seçim sisteminde yapılacak reformları görüşmek üzere Anayasa Mahkemesi'nin eski Başkanı Valerio Onida, senatörler Mario Mauro, Gaetano Quagliariello ve Profesör Luciano Violante'den oluşan ikinci heyeti kabul etti.

"7 YILLIK GÖREV SÜREMİN EN KÖTÜ DÖNEMİ"

Cumhurbaşkanı Napolitano, Corriere della Sera gazetesine verdiği demeçte, yakın zamanda sona erecek 7 yıllık görev süresini olağanüstü bir durumla kapatacağını söyledi ve "7 yıllık görev süremin en kötü dönemi. Partiler tarafından yalnız bırakıldım" dedi.

'Akil adamlar' fikriyle ilgili basında yer alan "zaman kaybı" ya da "parlamentoyu devre dışı bırakacak oligark bir yönetim kuruluyor" eleştirilerinin temelsiz ve abartılı olduğunu ifade eden Napolitano, akil adamlar heyetinin amacının ülkenin içinde bulunduğu ağır ve acil ekonomik duruma yanıt verebilecek etkin bir hükümet kurulması için siyasi partilerin de içinde yer alacağı somut öneriler geliştirmek olduğunu söyledi.

Bu arada, merkez sağın çatı partisi Özgürlükçü Halk Partisi (PDL) Genel Sekreteri Angelino Alfano, akil adamların çalışmasının uzamaması ve acele edilmesi yönündeki endişelerini daha yüksek sesle dile getirerek "Ev yanıyor. Ya geniş kapsamlı koalisyon kurulsun ya da yeniden seçime gidilsin" diye konuştu.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Avrupa BirliğiİtalyaMerkez Bankası
Görüş Bildir