İtalya Barolar Birliği'nden Avukatlara Destek

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

İtalya Barolar Birliği'nden Avukatlara Destek

İtalya Barolar Birliği'nden Avukatlara Destek

İtalya Barolar Birliği, Gezi Parkı direnişine destek vermek amacıyla gerçekleştirdikleri eylem sırasında gözaltına alınan avukatlarla dayanışma mesajı yayınladı.

İtalya Barolar Birliği Çağlayan Adliyesi'nde gözaltına alınan avukatlarla dayanışma mesajı yayınladı. Açıklamada gözaltılara tepki gösterilirken, "Avukatlık bir kez daha, doğrudan, hakların, tüm hakların ve öncelikle özgürlük, ifade, katılmama, siyasi eleştiri haklarını savunmanın bedelini ödemektedir" denildi.

Açıklamada şunlar kaydedildi:

"Roma Barosu Konseyi Türk Avukatlığına ve bilhassa 11 haziranı 12’ye bağlayan akşam Erdoğan hükümeti karşıtı göstericilerin yanında yer aldıkları için göz altına alınan avukatlara kendi desteğini ifade etme gereğini duymuştur.

Haber, Erdoğan karşıtı göstericileri savunan meslektaşlarımız, en az 20 avukatın İstanbul’da polis tarafından göz altına alındığı şeklindedir.

Bunu hukukçuların Çağlayan Adliyesinde özel pollis birimleri tarafından durdurulduğunun altını çizen basın ifade etmektedir.

Diğer kaynaklar ise en az 40 gözaltından bahsetmektedirler.

Meslektaşları olan yüzlerce avukat ise, göz altına alınanların serbest bırakılmasını talep etmek için adliye önünde toplanmıştır.

Avukatlık bir kez daha, doğrudan, hakların, tüm hakların ve öncelikle özgürlük, ifade, katılmama, siyasi eleştiri haklarını savunmanın bedelini ödemektedir.

Olumsuz anlamda en çok göze batan, gözaltıların Adalet Sarayı dahilinde, mahkemeye tabi bölgelerde, mesleğin en temel teminatlarına denk düşmeyecek bir şekilde gerçekleşmesidir.

Avukatlık mesleğinin özgürlük haklarının ihlal edildiği veya baskı altına alındığı bir demokratik devlet söz konusu olamaz.

Gözaltına alınanların hükümet yetkilileri tarafından derhal serbest bırakılması ve Dış İşleri Bakanımız tarafından da bu durumun olumlu yönde sonuçlanması için bir tavır alınması umud edilmektedir.

Bu nedenle, Türk meslektaşlarımıza somut bir destek vermek için, Roma ve Napoli Barosu Danışmanları, İtalya Barolar Birliği temsilcileri ile birlikte, insan haklarını ve kutsal savunma hakkını ihlal edenlere karşı Roma’daki Türkiye Büyükelçiliği önünde 14 Haziran 2013 Cuma günü saat 13’de, cübbeleriyle sembolik bir gösteri yapacaklardır."

(soL-Haber Merkezi)

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Gezi ParkıİstanbulİtalyaPolis
Görüş Bildir